Domácí

Topolánek pokutu za pozdní registraci účtu nedostane

obrazek

Mirek Topolánek

FOTO: Petr Hloušek, Právo

14.11. 14:09 (aktualizováno: 14.11. 14:36) Expremiér a prezidentský kandidát Mirek Topolánek nedostane pokutu za to, že pozdě zaregistroval svůj volební transparentní účet, jehož zřízení a registrace jsou podmínkou kandidatury na post hlavy státu. Po jednání Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí to řekl jeho člen Tomáš Hudeček. Topolánkovi hrozila pokuta až půl miliónu korun.

Zákon podle Hudečka stanoví, že kandidáti musí svůj volební účet oznámit kontrolnímu úřadu do pěti dnů od vyhlášení voleb. Neřeší ale situaci, kdy se uchazeč o účast ve volbách rozhodne kandidovat až později.

Úřad proto za nejzazší termín, ke kterému by měl být účet v bance zřízen, označil termín podání kandidátní listiny na ministerstvu vnitra, tedy 7. listopad.

Hudeček podotkl, že následně je úřad ochoten tolerovat pětidenní technickou lhůtu na vyřízení dalších formalit a na minimálně neformální, například telefonické oznámení založení účtu.

Podle informací z Topolánkova transparentního účtu byl datem jeho zřízení 7. listopad, kdy na něj také začaly plynout první dary. Hudeček proto poznamenal, že úřad zatím nevidí důvod, proč by s Topolánkem zahajoval správní řízení a případně mu udělil pokutu.

Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

Policie odložila vyšetřování únosu Čechů v Libanonu

-

dnes 19:19 Národní centrála proti organizovanému zločinu v...

Zloději energií si plyn připojují i duší od kola

-

dnes 19:18 Až neuvěřitelnou vynalézavost, která ale může skončit...

Policejní hon na prasata potrvá do ledna

-

dnes 17:53 Osmdesát divočáků se během pěti týdnů podařilo ulovit...

V Jizerských horách se rozloučili s veteránem z Afghánistánu Jaroslavem Mevaldem

-

dnes 17:09 Video: Rodina i armáda se ve středu v Albrechticích v...

Za znásilnění podmínka? U českých soudů běžné

-

dnes 14:22 Velká část pachatelů, které soudy v Česku loni...

Poslankyně Vildumetzová zůstane i hejtmankou, vzdá se ale platu

-

dnes 13:08 aktualizováno Poslankyně a hejtmanka Karlovarského...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby