AutoMoto

Nákladní auto těsně zastavilo před přebíhajícím dítětem, pomohlo autonomní brzdění

Děti ze školního autobusu vběhly přímo pod kola protijedoucího kamiónu

ZDROJ: Reuters

14.11.2017 13:33 Každý rodič neustále svým dětem opakuje „rozhlédni se, než přejdeš silnici”. Jenže spousta školáků při cestě domů myslí jen na to, jak za dveřmi zahodí aktovku a budou venku běhat za balónem nebo si hrát na počítači. Když takové dítě vběhne před kola projíždějícího auta, je na reakci jen sekunda, dvě. Něco podobného se stalo v červnu v Norsku.

Z videa pořízeného v norském městě Høyanger mrazí. Skupina školáků vystupuje z autobusu a dva z nich přebíhají venkovskou silnici, aniž by se rozhlédli. V protisměru jede kamión s návěsem, dívka na poslední chvíli zůstane stát, chlapec se ale rozběhne přímo pod kola kamiónu.

Ten však na poslední chvíli zastavuje a školák díky tomu hrozivě vypadající střet přežije bez jediného škrábance. Nepozorné dítě naštěstí těsně před srážkou duchapřítomně zareagovalo a o pár kroků před kamionem popoběhlo.

Bez okamžitého zabrzdění nákladního auta by ale srážka dopadla hrozivě. Autorem videa, které by měly povinně a několikrát vidět všechny děti ze základních škol, je řidič kamiónu, který zastavil za autobusem a troubením se snažil přebíhající děti upozornit na hrozící střet.

BEZ KOMENTÁŘE: Testování brzdových asistentů na tahačích Volvo

Zdroj: Volvo Truck

AEB dovede samo zastavit

Otázkou, kterou nedovedou rozlousknout ani experti, je, zda školákův život zachránil řidič tahače Volvo, nebo systém pro autonomní brzdění AEB (Automatic Emergency Braking). Případně kombinace obojího, protože systém pracuje nezávisle na řidiči, ale pomůže mu zejména s intenzitou brzdění.

V případě současných tahačů Volva využívá systém kombinace radaru a kamery s vysokým rozlišením, při detekci překážky nejprve akusticky upozorní řidiče na možnou kolizi. Řidič může kdykoliv během autonomního manévru převzít kontrolu nad vozidlem.

Pokud systém vyhodnotí, že existuje bezprostřední riziko srážky, začne s maximální možnou intenzitou zpomalovat až do úplného zastavení. Decelerace je natolik extrémní, že brzdy se musí po každém třetím kritickém brzdění zkontrolovat (nikoliv nutně vyměnit).

maž, Novinky

nahoru

AutoMoto:

AeroMobil představil nový koncept elektrického létajícího automobilu

-

včera 17:46 Obrazem: Koncept elektrického létajícího vozidla 5.0...

Britský řidič jel po dálnici bez kola. Nechápal, kde je problém

-

včera 16:39 Na zcela zničené dojezdové rezervě, a tedy v podstatě...

Selhalo úplně všechno - technika i řidič, hodnotí odborník smrtelnou nehodu samořiditelného auta

-

včera 15:22 Video: Americká policie zveřejnila videozáznam z...

Easter Jeep Safari: sedm konceptů Jeepů do každého terénu

-

včera 13:45 Na každoroční akci pro fanoušky značky Jeep v poušti...

Nový benzínový čtyřválec má spotřebu dieselu, slibuje Volkswagen

-

včera 12:54 Volkswagen uvede na trh přepracovaný motor 1,5 TSI s...

Opel poprvé ukázal novou Corsu GSi

-

včera 10:41 Tři písmena GSi používá Opel již od osmdesátých let...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby