AutoMoto

Nákladní auto těsně zastavilo před přebíhajícím dítětem, pomohlo autonomní brzdění

Děti ze školního autobusu vběhly přímo pod kola protijedoucího kamiónu

ZDROJ: Reuters

14.11. 13:33 Video: Každý rodič neustále svým dětem opakuje „rozhlédni se, než přejdeš silnici”. Jenže spousta školáků při cestě domů myslí jen na to, jak za dveřmi zahodí aktovku a budou venku běhat za balónem nebo si hrát na počítači. Když takové dítě vběhne před kola projíždějícího auta, je na reakci jen sekunda, dvě. Něco podobného se stalo v červnu v Norsku.

Z videa pořízeného v norském městě Høyanger mrazí. Skupina školáků vystupuje z autobusu a dva z nich přebíhají venkovskou silnici, aniž by se rozhlédli. V protisměru jede kamión s návěsem, dívka na poslední chvíli zůstane stát, chlapec se ale rozběhne přímo pod kola kamiónu.

Ten však na poslední chvíli zastavuje a školák díky tomu hrozivě vypadající střet přežije bez jediného škrábance. Nepozorné dítě naštěstí těsně před srážkou duchapřítomně zareagovalo a o pár kroků před kamionem popoběhlo.

Bez okamžitého zabrzdění nákladního auta by ale srážka dopadla hrozivě. Autorem videa, které by měly povinně a několikrát vidět všechny děti ze základních škol, je řidič kamiónu, který zastavil za autobusem a troubením se snažil přebíhající děti upozornit na hrozící střet.

BEZ KOMENTÁŘE: Testování brzdových asistentů na tahačích Volvo

Zdroj: Volvo Truck

AEB dovede samo zastavit

Otázkou, kterou nedovedou rozlousknout ani experti, je, zda školákův život zachránil řidič tahače Volvo, nebo systém pro autonomní brzdění AEB (Automatic Emergency Braking). Případně kombinace obojího, protože systém pracuje nezávisle na řidiči, ale pomůže mu zejména s intenzitou brzdění.

V případě současných tahačů Volva využívá systém kombinace radaru a kamery s vysokým rozlišením, při detekci překážky nejprve akusticky upozorní řidiče na možnou kolizi. Řidič může kdykoliv během autonomního manévru převzít kontrolu nad vozidlem.

Pokud systém vyhodnotí, že existuje bezprostřední riziko srážky, začne s maximální možnou intenzitou zpomalovat až do úplného zastavení. Decelerace je natolik extrémní, že brzdy se musí po každém třetím kritickém brzdění zkontrolovat (nikoliv nutně vyměnit).

maž, Novinky

nahoru

AutoMoto:

Nová Tesla Roadster je tu. Chce pohřbít konvenční auta

-

včera 12:39 Obrazem: Původní Tesla Roadster byla upraveným Lotusem...

Volkswagen Polo sedan není určen pro Čechy

-

včera 08:00 Volkswagen představil novou karosářskou verzi...

BAZ MNA 1000: nástupce Škody 1203, který nedostal zelenou

-

16.11. 17:17 Legendární Škoda 1203 měla dostat nástupce, a to...

Test Opelu Insignia ST 2.0 CDTI: dálniční křižník na výbornou

-

16.11. 15:36 Obrazem: Insignii Sport Tourer jsme měli v testu...

Stará škola. Test Mitsubishi Outlander s atmosférickým dvoulitrem

-

16.11. 13:16 Obrazem: Outlander, v Česku opomíjený model, z...

Na Nordschleife kvůli vylité chladící kapalině bouralo 14 aut

-

16.11. 12:26 Video: Jsou místa na světě, kde se věci mohou otočit...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby