Domácí

Okřídlený lev na Klárově nově nese jména tisíců Čechoslováků ve službách RAF

Památník na pražském Klárově má nový podstavec se jmény československých vojáků a vojákyň sloužících v RAF.

ZDROJ: Novinky

13.11.2017 17:00 Nadace memoriálu Okřídleného lva v pondělí slavnostně odhalila nový podstavec památníku na pražském Klárově. Monument tak nově nese jména všech 2507 československých vojáků a vojákyň, kteří odhodlaně sloužili v Královském letectvu (RAF) během druhé světové války.

Pondělní slavnostní odhalení podstavce památníku Okřídleného lva uvedl kardinál Dominik Duka, generálmajor Jaromír Šebesta, generálmajor Emil Boček a brigádní generál Pavel Vranský.

„Jsem rád, že po vítězství dobré vůle a zdravého rozumu se můžeme zúčastnit ceremoniálu, kdy symbolu vlastenectví, odvahy a sebeobětování našich zahraničních letců přidáváme konkrétní jména,” uvedl slavnostní odhalení generálmajor a velitel Vzdušných sil Armády České republiky Šebesta.

„Můžeme jim tak vyjádřit svůj obdiv i vzdát poctu a poděkovat za svobodu, kterou na svých křídlech našemu národu přivezli, a to na místě důstojném jejich hrdinským činům,“ dodal Šebesta.

Nesnadný úkol

O doplnění plakety, která na jednom místě poprvé zaznamená jména všech československých příslušníků létajícího a pozemního personálu sloužících za války u RAF, bylo dlouhodobým cílem nadace. Na plaketě jsou uvedeny i kompletní hodnosti letců a symboly kříže vedle jmen těch, kteří padli v boji.

Válečný veterán zavzpomínal na staré časy.

FOTO: Novinky

Šestadevadesátiletý brigádní generál, telegraf a navigátor Vranský na dobu létání v Královském letectvu vzpomíná rád. „Byl jsem mladý, všechno bylo pro mě hezký, strach jsem neměl, jelikož co mladý člověk může ztratit? Jenom ten život,“ zasnil se veterán, který ovšem přiznává, že na desce jistě najde jména svých kamarádů.

„Ta deska je mosazná, pracovalo se na ní zhruba jeden měsíc. Ale to, co bylo důležité, bylo uvést opravdu všechna jména mužů a žen, kteří za druhé světové války byli v řadách RAF, což jsem si myslel, že bude jednoduché. Nebylo tomu tak. Museli jsme některá jména ověřovat,“ přiznal Novinkám generálmajor Dvořák.

K památníku pokládali lidé věnce a květiny.

FOTO: Novinky

Na financování výroby pamětní plakety se podílely české asociace a obchodní společnosti.

Památník od britské komunity

Vznik bronzového dva metry vysokého Památníku Okřídleného lva na pražském Klárově financovala britská komunita žijící v Česku a na Slovensku, která přispěla dary ve výši 3,3 miliónu korun. Oficiálně odhalen byl 17. června 2014 při slavnostním ceremoniálu za účasti Sira Nicholase Soamese, vnuka Winstona Churchilla a člena Britského parlamentu.

Památník Okřídleného lva byl odhalen v roce 2014.

FOTO: Novinky

Památník je věnován československým vojákům a vojákyním, kteří odhodlaně sloužili v Královském letectvu (RAF) během druhé světové války a bojovali v bitvě o Británii. Vznik památníku inicioval Euan Edworthy, který žije v České republice již řadu let.

Památník se v minulosti stal pro svou podobu terčem kritiky pražské primátorky Adriany Krnáčové, která jej opakovaně označila za „ošklivý” a naznačila, že by mohl být z místa i odstraněn. V září však svá slova pro Novinky mírnila s tím, že bronzovou sochu zřejmě čeká jen úprava. [celá zpráva]

Památník Okřídlený lev na Klárově

Kristýna Léblová, Novinky

nahoru

Domácí:

Přistěhovalci budou muset absolvovat integrační kurz. Sněmovna podpořila cizineckou novelu

-

dnes 13:13 Cizinci, kteří se přistěhují do Česka, by měli mít ze...

Transparency International podala další podnět Evropské komisi na Babiše

-

dnes 12:00 Nevládní protikorupční organizace Transparency...

Maření spravedlnosti bude nový trestný čin, rozhodla Sněmovna

-

dnes 11:42 Sněmovna ve středu schválila novelizaci trestního...

Ťok chce prosadit odbočování na červenou

-

dnes 11:35 Zkrátit řidičům čas trávený na křižovatkách a přispět...

Budu laskavý, slíbil Zeman podpořit rozpočet

-

dnes 10:53 Video: Prezident Miloš Zeman slíbil kabinetu premiéra...

Opozice: Vláda je neschopná, rozpočet nepřijatelný a nezodpovědný

-

dnes 10:17 Zostra se pravice pustila do rozpočtu se schodkem 40...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů