Věda a školy

Nově oceněné výzkumy středoškoláků mají úroveň doktorských prací

obrazek

Laureáti 11. ročníku soutěže České hlavičky, která je pro nadané studenty středních škol. Zleva Tereza Kačerová, Kamil Mudruňka, Kateřina Kudličková, Anna Sedláčková, Magdaléna Kadlecová a Jan Blaha.

FOTO: Michal Kamaryt, ČTK

13.11.2017 15:04 Až na úroveň doktorských prací dosahují některé výzkumy středoškoláků, oceněné v soutěži České hlavičky, tvrdí organizátoři. Letošní laureáti se zaměřili na nebezpečné kvasinky, proteiny či na dějiny židovského školství. Ocenění má zabránit tomu, aby česká věda přicházela o talenty. Galavečer s vyhlášením výsledků a předáním cen proběhne v pondělí 13. listopadu v brněnském SONO centru.

„Nemůžeme si dovolit, aby česká věda přicházela o talenty. Zase tolik jich nemáme,” uvedl za pořadatele Václav Marek.

Soutěž České hlavičky je odvozena od mateřského projektu Česká hlava, každoročního vyhlašovatele prestižních stejnojmenných cen pro dospělé výzkumníky.

Za bádání o židovském školství v 18. a 19. století získala ocenění České hlavičky Anna Sedláčková z Lepařova gymnázia v Jičíně. Prozkoumala množství archivních pramenů. Jičínský archiv označuje s nadsázkou za svůj druhý domov.

Diagnostika plicních onemocnění

Tereza Kačerová z Gymnázia Nad Štolou v Praze 7 se věnovala molekulární diagnostice plicních onemocnění. Navrhla biočip pro rychlou a přesnou diagnostiku z vydechovaného vzduchu. Jejím snem je udělat z něj komerčně prodávaný produkt. Cesta ale bude ještě dlouhá, uvědomuje si Kačerová.

Na kvasinky rodu Candida se zaměřil Jan Blaha z Gymnázia a Střední odborné školy Přelouč. Jde o nebezpečné patogeny, které ohrožují především pacienty s oslabenou imunitou. Blahův výzkum se týká látek, které v budoucnu mohou pomoci v boji proti kvasinkám.

Software, proteiny a nemoc motýlích křídel

Porota ocenila také Kamila Mudruňku z Gymnázia Pardubice za vývoj softwaru CSE-Lab. Program se hodí třeba na měření a analyzování fyzikálních pokusů a porovnání výsledků s teoretickým modelem.

„Vždycky mě zajímala matematika a fyzika, chtěl jsem vědět, jak věci fungují, proč to tak je,” řekl o sobě Mudruňka.

Zleva nositelka Ceny za inovativní řešení Eva Dokoupilová, nositelka Ceny ČSOB Výjimečná podnikatelka Darina Vodrážková, vítězka v kategorii střední firma Zdenka Homolová, vítězka v kategorii malá firma Eva Hronová, držitelka Ceny za digitální transformaci Michaela Povýšilová a držitelka Ceny za výjimečný růst firmy Sylva Jílová.

FOTO: Michal Kamaryt, ČTK

Tajemné proteiny zaujaly Kateřinu Kudličkovou z Gymnázia Brno-Řečkovice. Proteiny z rodiny RNFT mohou souviset s rozvojem chronické lymfocytární leukémie. Kudličková pracovala se vzorky pacientů Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích. Výsledky by bylo možné použít pro tvorbu nového prognostického markeru.

Na řečkovickém gymnáziu studuje také Magdaléna Kadlecová, která svou oceněnou práci věnovala takzvané nemoci motýlích křídel a jejímu vlivu na život pacientů. Mnozí dřívější laureáti už profesionálně působí ve výzkumu, řadu angažovaly velké firmy.

K úspěšným laureátkám ocenění České hlavičky patří například Hana Sedláčková. Obdržela prestižní ocenění přezdívané Nobelova cena pro mladé, a to za zkoumání bílkoviny RECQ4, jejíž mutace způsobuje dědičné onemocnění, tzv. Rothmund-Thomsonův syndrom.

Další laureátka Karina Movsesjan v září získala jednu ze tří prvních cen Evropské unie pro mladé vědce za letošní rok. Odhalila totiž mechanismus, jenž může zapříčinit vznik a rozvoj nádorového onemocnění. Novinkám tehdy prozradila, že by po maturitě ráda šla studovat biochemii na brněnskou Masarykovu univerzitu, jelikož ji láká další laboratorní práce. [celá zpráva]

Novinky, ČTK

nahoru

Věda a školy:

Plán výrazně přidat kantorům je ohrožen

-

včera 12:47 Další desítky miliard korun ročně by musela vláda...

Ondřej Šteffl: Rodiče hledají školu s lidskou tváří

-

včera 10:54 Mnohé školy se vzdalují realitě světa a děti pak...

Vědci objevili v Pacifiku nové druhy průsvitných ryb

-

17.9. 22:48 Video: Skupina vědců objevila v Tichém oceánu tři...

Vynález českých vědců by měl sklízet úspěch na Expo 2020, už má i první ocenění

-

17.9. 15:41 Odborníci z Českého vysokého učení technického (ČVUT)...

Nový satelit NASA začíná měřit vrstvy ledu na Zemi

-

17.9. 11:29 Z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii...

Celý proces tvorby zabere až rok, říká autor encyklopedie zvířat pro děti

-

17.9. 10:48 Výběr živočichů do encyklopedie není snadný úkol, ale...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů