Kultura

Operní Libušky získali Thaïs a Hamlet

obrazek

Cenu diváků za nejlepší interpretaci role získala Lívia Obručník Vénosová za titulní roli v opeře Thaïs. Na snímku s Czabou Kotlárem, který se za roli Athanaëla ocitl rovněž v nominaci.

FOTO: Petr Našic

6.11. 16:44 Festival Opera 2017, který pražskému publiku od 13. září do 4. listopadu představil tvorbu všech domácích i slovenských statutárních operních divadel a alternativních produkcí, oznámil ceny nazývané Libušky. Předány budou v jednotlivých divadlech do konce letošního roku.

Na 13. ročníku operního bienále se odehrálo osmnáct představení sedmnácti titulů. Letošní dramaturgie přinesla i tituly velmi výjimečně uváděné, jako jsou Massenetova Thaïs, Cherubiniho Medea, Rossiniho Hrabě Ory, Pucciniho Triptych či Cikkerův Juro Jánošík. A v řadě alternativních souborů výrazná díla soudobé operní tvorby.

Ačkoli festival není primárně soutěžní akcí, ale přehlídkou tvorby všech divadel, v níž se každý zúčastněný soubor prezentuje inscenací podle své volby, jednotlivá představení sleduje porota kritiků, která poté rozhoduje o ceně za inscenaci a mimořádnou interpretaci role. Stejnou možnost ocenění mají formou hlasování v anketě po každém představení i diváci.

Thomase Weinhappela v titulní roli opery Hamlet ocenila porota kritiků. Na snímku s Gertrudou v podáni Janji Vuletic.

FOTO: Martin Popelář

Cenu kritické poroty pro nejlepší inscenaci získalo Divadlo F. X. Šaldy v Liberci za inscenaci opery Julese Masseneta Thaïs. Do užšího výběru kritiků se dostaly i inscenace Thomasovy opery Hamlet v provedení Národního divadla moravskoslezského z Ostravy a Hasseho La Semele v provedení Ensemble Damian. Divákům se nejvíc líbil ostravský Hamlet, v těsném sousedství hlasů se za ním ocitla Thaïs, La Semele a Pucciniho Triptych v podání Slovenského národního divadla.

Cenu kritiků za mimořádnou interpretaci role si odnese rakouský barytonista Thomas Weinhappel za interpretaci titulní role v inscenaci Hamleta ostravské opery. Do užšího výběru se dále dostali Peter Berger za roli Michela v Martinů opeře Juliette pražského Národního divadla, Jana Sibera za roli Ophélie v Hamletovi a Lívia Obručník Vénosová za titulní roli v Thaïs.

Cena diváků v téže kategorii poputuje k Lívii Obručník Vénosové za Thaïs, divákům se dále líbila i Katarína Jorda v titulní roli Cherubiniho Médey Divadla J. K. Tyla v Plzni, barytonista Czaba Kotlár za roli Athanaëla v liberecké Thaïs, mladý tenorista Petr Nekoranec v titulní roli Rossiniho Hraběte Oryho Národního divadla Brno a Thomas Weinhappel jako Hamlet.

Svou cenu uděluje i ředitelka festivalu Lenka Šaldová. Získal ji Ensemble Opera Diversa za inscenaci soudobé opery Ondřeje Kyase a Pavla Drábka Čaroděj a jeho sluha. A u příležitosti festivalu Opera uděluje cenu i výbor pořádající Jednoty hudebního divadla za významný počin v oblasti hudebního divadla. Tentokrát získalo ocenění vedení Národního divadla Brno – Janáčkovy opery za koncepci a realizaci Festivalu Janáček Brno.

Radmila Hrdinová, Právo

nahoru

Kultura:

Pohádkové Vánoce s novými hrdiny

-

dnes 07:02 Ke štědrovečerní večeři nabídne letos Česká televize...

Polívková se chystá na rande v komedii Špindl

-

včera 17:51 Video: Komedie Milana Cieslara Špindl nabízí první...

Poslední záznam The Doors. Koncert z Isle of Wight vyjde na DVD

-

včera 16:11 Koncert The Doors na festivalu Isle of Wight je...

RECENZE: Hrabal jako suchý encyklopedický digest

-

včera 14:38 Operní soubor pražského Národního divadla uvedl ve...

Avishai Cohen: Nové album je návrat do roku 1970

-

včera 13:02 Po třinácti letech od svého prvního koncertu v České...

Lucie si dá O2 arenu dvakrát. Hala už nestačí zájmu

-

včera 12:10 Zájem o koncert Lucie v Praze překonal očekávání....Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby