Ekonomika

Mzdy příští rok porostou o 8,6 procenta, odhaduje Hospodářská komora

obrazek

Růst nominálních mezd v ČR

FOTO: David Ryneš, Novinky

6.11.2017 15:30 Kvůli nedostatku pracovních sil v Česku letos stoupnou průměrné mzdy nominálně o 7,4 procenta, v roce 2018 o 8,6 procenta. Vyplývá to z prognózy, kterou v pondělí zveřejnila Hospodářská komora (HK). Letos počítá pro českou ekonomiku s růstem HDP o 4,5 procenta, napřesrok počítá se zpomalením růstu na 3,6 procenta.

Ekonomické oživení v eurozóně se projeví ve vyšší zahraniční poptávce a bude táhnout naši ekonomiku spolu s robustní a dominantní domácí poptávkou. Hlavní bariéra růstu současnosti – nedostatek kvalifikovaných sil – se projeví ve výrazném nominálním růstu mezd ve výši 7,4 procenta letos, a dokonce 8,6 procenta v roce 2018, uvedla komora.

Průměrná míra nezaměstnanosti se podle odhadů bude letos i příští rok pohybovat těsně nad třemi procenty.

„I vzhledem k vyždímanému trhu práce budou firmy v příštím roce výrazněji než letos investovat, a to především do nových technologií a robotizace,“ řekl šéf HK Vladimír Dlouhý.

 Prognóza Hospodářské komory ČR
  20162017*2018*
Růst HDP2,54,53,6
Inflace0,72,42,9
Míra nezaměstnanosti4,0 3,1 3,1
 *odhad

Růst fixních investic o více než pět procent se podle prognózy v následujících letech projeví ve svižnějším růstu produktivity práce a v opětovném pokračování v konvergenci k vyspělým zemím eurozóny.

„Zrychlující se mzdový růst zvětšuje proinflační rizika, která jsou hlavním důvodem pro aktuální zvyšování sazeb ČNB. I v následujícím období bude ČNB zřejmě pokračovat v utahování měnové politiky prostřednictvím zvyšování sazeb,“ dodal hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Právě s experty České spořitelny HK na vytváření prognózy spolupracovala.

Vývoj se podle odhadů komory neobejde bez výrazného zrychlení inflace, která se i přes růst úrokových sazeb bude v roce 2018 pohybovat na horní hranici inflačního pásma ČNB, tedy kolem tří procent.

tov, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Tři a půl tisíce stání na 180 tisíc zájemců. Praha při rozvoji parkovišť zaspala, tvrdí studie

-

dnes 16:47 V hlavním městě je na parkovištích typu P+R aktuálně k...

Zaručený příjem pro všechny? Finsko projekt odpískalo

-

dnes 16:19 Finsko nechce nadále pokračovat v testování takzvaného...

Dolínek předloží plán zbourání Libeňského mostu

-

dnes 15:48 O osudu pražského Libeňského mostu by mohlo být jasno v...

Česko má čtvrté nejnižší zadlužení v Evropské unii

-

dnes 14:54 Nejmenší problém se zadlužením státu mělo z celé...

Český venkov skomírá: Ubývá půda a zanikají malé prodejny

-

dnes 13:52 Na českém venkově ubývá zemědělské půdy a zanikají malé...

Tržby Seznam.cz překonaly čtyři miliardy, je to nový rekord

-

dnes 12:18 Tuzemská internetová jednička Seznam.cz loni zvýšila...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby