Věda a školy

Ke zrodu umělé inteligence zbývá krůček. Stvořme ji a zahubí nás, varuje Hawking

obrazek

Zbývá malý krok, který však může znamenat obrovský skok.

Profimedia.cz

4.11. 20:09 Pokud skutečně stvoříme umělou inteligenci, vyhubí nás. Nedělejme to, apeluje znovu a důrazně jeden z nejuznávanějších vědců současnosti Steven Hawking. A není sám. Před nebezpečím, za nímž se lidstvo žene, často varuje i inovátor Elon Musk. Podle neurologa Yohana Johna navíc chybí už jen malý krok, a přitom obrovský skok vpřed - poslední pro lidskou rasu.

„Obávám se, že umělá inteligence může zcela nahradit lidskou rasu. Když lidé dokážou vytvořit počítačové viry, které se samy vylepšují a množí... půjde o novou formu života, jež lidstvo předčí,“ citoval The Independet Hawkinga, který je pro svůj přínos k poznání v oblasti fyziky přirovnáván k Isaaku Newtonovi.

Umělá inteligence by podle Hawkinga lidstvo nevyhubila z nenávisti nebo cynismu, ale prostě proto, že by byla výtečná v naplňování svých cílů, které by se nemusely shodovat se zájmem lidí. Nejdříve se ale musí něco naučit. Neurolog John na odpovědním serveru Quora shrnul, co by to mělo být, upozornil server Forbes.

Pane, pojdťe si hrát

Rozdíl mezi člověkem a umělou inteligencí John popsal na procesu učení. Konkrétně na tom, jak rozdílně si lidé a stroje osvojují hraní deskových her.

Stroje si s lidmi zatím hrát neumějí. FOTO: Profimedia.cz

K tomu, aby se lidé naučili hrát novou hru, musí využít hned několika kognitivních (poznávacích) dovedností. Poté, co jeden z hráčů přečte pravidla, je musejí ostatní analyzovat, pochopit a aplikovat. Následně by měli začít vnímat i vyšší principy hry, tedy vypracovat si vítěznou strategii.

To vyžaduje uvažování nad tím, jak se zachová soupeř. Dále je třeba rozeznávat objekty (panáčky ve hře), a to ze všech možných úhlů pohledu, být schopen s nimi pohybovat a vyrovnávat se s neočekávanými událostmi, například s tím, že soupeř poruší pravidla nebo přeruší hru.

Umělá inteligence pokročila ve všech zmíněných aspektech. V rozpoznávání objektů je už (za určitých okolností) dokonce lepší než lidé. Kámen úrazu ale stále spočívá v kombinaci zmíněných dovedností. Umělá inteligence není schopna zobecňování. Žádný stroj například nedokáže porozumět větě „Tahle hra je jako Osadníci z Katanu, ale ve vesmíru,“ vysvětluje John.

A to ani v případě, že stroj zná Osadníky a ví i to, co je (podle současné vědy) vesmír. Nedovede oba pojmy spojit – není tedy schopen abstraktního myšlení.

Až se naučí smát

Rozdíl mezi člověkem a umělou inteligencí je také v tom, že se člověk na rozdíl od stroje nedokáže na základě znalostí a předchozích zkušeností rozhodnout, jestli je přijatá informace podstatná nebo ne. A v neposlední řadě jde o humor. Žádná z forem umělé inteligence dosud nebyla s to pochopit, co lidem přijde vtipné a proč.

Stroje sice dokážou opakovat vtipy, ale nikoli je tvořit.

jem, Novinky

nahoru

Věda a školy:

Slovensky už mladší generace Čechů nerozumí. 25 let po rozdělení

-

včera 13:09 Loni jsem vyrazil do kina na slovensko-českou...

Vyšší platy jsou leckde jen na papíře, školy berou učitelům osobní ohodnocení, tvrdí sdružení

-

včera 03:14 Od 1. listopadu se učitelé dočkali slibovaného...

Vědci zkoumají vzácnou poruchu spánku, shánějí dobrovolníky

-

16.11. 10:23 Vědci ze Spánkové laboratoře Národního ústavu...

Neúprosně se blíží éra sexrobotů

-

16.11. 03:00 Seznámit se a vytvořit pár je pro stále více mužů...

Američtí vědci hlásí průlom, poprvé se pokusili změnit DNA přímo v lidském těle

-

15.11. 12:03 Vědci ve Spojených státech se v rámci léčebné terapie...

Středoškoláci se budou moci podílet na rozvoji Prahy, ustanovili na to sněm

-

15.11. 11:37 Studenti středních škol se budou moci podílet na...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby