Bydlení

Italský architekt slaví úspěch. V Evropě vyroste jeho další Vertikální les

obrazek

Fasádu budovy budou pokrývat desítky balkónů a teras sloužící jako kapsy, z nichž porostou stromy, keře a květiny.

FOTO: Stefano Boeri Architetti (4x)

14.11.2017 06:20 Zdá se, že italský architekt a designér Stefano Boeri přišel skutečně s univerzálním způsobem, jak navrátit přírodu do měst. To, co původně mohlo vypadat jen jako výstřednost vytvořená v Miláně, vyroste nejenom na jihu Číny, v USA a Jižní Americe, ale také v dalším evropském městě - ve francouzském Villiers sur Marne.

Villiers sur Marne najdete na východním předměstí Paříže. Ve skutečnosti je součástí tzv. Velké Paříže. A právě v její čtvrti Balcon sur Paris vyroste 54 metrů vysoká budova, která ale bude na rozdíl od své předchůdkyně v Miláně i na rozdíl od projektu celého lesnatého města v Číně postavena ze dřeva. Její jméno zní Forêt Blanche (česky Bílý les).

Dle současného plánu má na fasádě stavby nalézt své místo na 2000 stromů, keřů a rostlin, což je přibližně stejné množství rostlinstva, jaké by se vešlo na plochu jednoho hektaru. Jak poznamenává autor, hektar takto vytvořeného lesa je ve skutečnosti desetinásobkem toho, jakou plochu dům bude zabírat.

Předpokládaný vzhled 54metrové budovy Forêt Blanche, která bude celá ze dřeva.

Podobně jako v Miláně, také francouzská dřevostavba je navržena jako multifunkční objekt. V horních podlažích budou byty, pod nimi kanceláře a v nejnižší části obchody a služby.

Fasády budou výrazně členité, protože na ně budou „zavěšeny” balkóny a terasy sloužící jako kapsy pro pěstování veškeré zeleně. Uspořádány jsou ovšem tak, aby východní a západní stěna umožňovala pokud možno průchod slunečního světla a čerstvého vzduchu napříč domem.

Navíc si tak budou moci obyvatelé domu užívat i nádherných výhledů směrem k centrální části Paříže. (Díky tomu, že je francouzská metropole v téměř ideální rovině, uvidí obyvatelé domu ze svých oken i Eiffelovu věž.)

Celkový pohled na budoucí vzhled uvažované části města začleněné do existující zástavby. (V pozadí je Eiffelova věž.)

V bezprostředním okolí Bílého lesa vyroste ještě dalších 12 domů navržených dalšími architekty a studii. Proměnit se tak má celá část města zvaná Balcon sur Paris.

Nová výstavba v této části města, jejímž investorem je společnost Compagnie de Phalsbourg, je pak součástí mnohem většího projektu. Jeho cílem je rozvoj tzv. Velké Paříže a zahrnuje projekty na celkem 51 lokalitách pod taktovkami mezinárodně známých a uznávaných architektů.

Navrhovaný budoucí vzhled nově rozvíjené čtvrti Villiers sur Marne.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

Jana Nesvadbová, Novinky

nahoru

Bydlení:

Přestavěná vila cestovatele Zikmunda splynula s přírodním prostředím

-

dnes 12:09 Slavné cestovatele Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelku...

Nákres nového domu vznikl za půl hodiny. Výstavbu si majitelé řídili sami

-

dnes 08:56 Obrazem: Odpočinek u moře odstartoval velkolepý plán...

Historický rodinný dům má jednu drobnou nevýhodu, hřbitov místo zahrady

-

dnes 06:43 Obrazem: Britský gotický dům skrytý za kovanými...

Květinové lustry a lampy promění domov v letní rozkvetlou louku

-

včera 13:12 Obrazem: Strohé interiéry zařízené v minimalistickém...

Moderní tapety zaujmou barvami i 3D efekty

-

včera 09:31 Obrazem: Tapety a samolepicí dekorace patří k výrazným...

Černý dům rozhodně nebyl černým koněm architektonické soutěže, kterou vyhrál

-

včera 06:33 Obrazem: Black House neboli Černý dům získal letošní...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů