Bydlení

Italský architekt slaví úspěch. V Evropě vyroste jeho další Vertikální les

obrazek

Fasádu budovy budou pokrývat desítky balkónů a teras sloužící jako kapsy, z nichž porostou stromy, keře a květiny.

FOTO: Stefano Boeri Architetti (4x)

14.11.2017 06:20 Zdá se, že italský architekt a designér Stefano Boeri přišel skutečně s univerzálním způsobem, jak navrátit přírodu do měst. To, co původně mohlo vypadat jen jako výstřednost vytvořená v Miláně, vyroste nejenom na jihu Číny, v USA a Jižní Americe, ale také v dalším evropském městě - ve francouzském Villiers sur Marne.

Villiers sur Marne najdete na východním předměstí Paříže. Ve skutečnosti je součástí tzv. Velké Paříže. A právě v její čtvrti Balcon sur Paris vyroste 54 metrů vysoká budova, která ale bude na rozdíl od své předchůdkyně v Miláně i na rozdíl od projektu celého lesnatého města v Číně postavena ze dřeva. Její jméno zní Forêt Blanche (česky Bílý les).

Dle současného plánu má na fasádě stavby nalézt své místo na 2000 stromů, keřů a rostlin, což je přibližně stejné množství rostlinstva, jaké by se vešlo na plochu jednoho hektaru. Jak poznamenává autor, hektar takto vytvořeného lesa je ve skutečnosti desetinásobkem toho, jakou plochu dům bude zabírat.

Předpokládaný vzhled 54metrové budovy Forêt Blanche, která bude celá ze dřeva.

Podobně jako v Miláně, také francouzská dřevostavba je navržena jako multifunkční objekt. V horních podlažích budou byty, pod nimi kanceláře a v nejnižší části obchody a služby.

Fasády budou výrazně členité, protože na ně budou „zavěšeny” balkóny a terasy sloužící jako kapsy pro pěstování veškeré zeleně. Uspořádány jsou ovšem tak, aby východní a západní stěna umožňovala pokud možno průchod slunečního světla a čerstvého vzduchu napříč domem.

Navíc si tak budou moci obyvatelé domu užívat i nádherných výhledů směrem k centrální části Paříže. (Díky tomu, že je francouzská metropole v téměř ideální rovině, uvidí obyvatelé domu ze svých oken i Eiffelovu věž.)

Celkový pohled na budoucí vzhled uvažované části města začleněné do existující zástavby. (V pozadí je Eiffelova věž.)

V bezprostředním okolí Bílého lesa vyroste ještě dalších 12 domů navržených dalšími architekty a studii. Proměnit se tak má celá část města zvaná Balcon sur Paris.

Nová výstavba v této části města, jejímž investorem je společnost Compagnie de Phalsbourg, je pak součástí mnohem většího projektu. Jeho cílem je rozvoj tzv. Velké Paříže a zahrnuje projekty na celkem 51 lokalitách pod taktovkami mezinárodně známých a uznávaných architektů.

Navrhovaný budoucí vzhled nově rozvíjené čtvrti Villiers sur Marne.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

Jana Nesvadbová, Novinky

nahoru

Bydlení:

Malý byt získal osobitou atmosféru, základními barvami jsou modrá a šedá

-

dnes 09:01 Obrazem: Rekonstruovat ve staré zástavbě má svá velká...

Na místě opuštěné budovy vyrostl ekologický dům

-

dnes 06:16 Obrazem: Prvním rodinným domem v kanadském Montrealu,...

Zvlhčovač vzduchu brání tělo nejen před rýmou

-

včera 13:23 Obrazem: Vlhkost vzduchu v místnostech v topné sezóně...

I kočka a pes si mohou v bytě rozumět

-

včera 09:19 Obrazem: Soužití psa a kočky pod jednou střechou...

Mezi nejpovedenějšími stavbami pro letošní rok je i chrám vín v podobě stodoly

-

včera 06:06 Obrazem: Jednou ze staveb přihlášených do letošního...

Herci Míša a Roman Tomešovi jsou v moderním srubu spokojeni

-

17.9. 12:58 Obrazem: Při sedmiletém soužití a vystřídání různých...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů