Kultura

Film o Jakešovi měl premiéru v Jihlavě

obrazek

Bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš na prvomájových oslavách v Praze

FOTO: Václav Lang, Novinky

26.10.2017 16:18 Jihlavský festival dokumentů nabídl divákům premiéru filmu Milda režiséra Pavla Křemena o bývalém generálním tajemníkovi ÚV KSČ Miloši Jakešovi. Režisér se vydal společně s Jakešem ve stopách jeho života od začátků v Baťových závodech až po konečné vyloučení ze strany.

Snímek je proložený dobovými záběry potlačování demonstrací proti režimu a samotný bývalý tajemník je konfrontován s osobnostmi a dědici disentu. Dokumentární road movie o legendárním komunistickém tajemníkovi, letos už pětadevadesátiletém Jakešovi, natočil Křemen podle vlastního scénáře, na němž spolupracoval i Jan Gogola mladší. Film byl podle Křemena dokončen minulý týden a Jakeš ho viděl prakticky v konečné podobě kromě archivních materiálů.

„S některými záběry nebyl příliš spokojen, ale neměli jsme předem domluvenou autorizaci,” řekl Křemen v besedě po projekci.

Některé filmové scény vyvolaly smích v sále zaplněném převážně mladými diváky. Podle Gogoly doba, kdy byl Jakeš ve funkci, vygenerovala někoho, kdo ji ztělesňuje. Jakeš se podle něj chová jako funkcionář i v osobním životě.

Mezinárodní festival dokumentárního filmu potrvá v Jihlavě do neděle. Návštěvníci během něj zhlédnou 342 filmů, z nichž 70 bude uvedeno ve světové, 22 v mezinárodní a 12 v evropské premiéře. Filmy se promítají na osmi místech, kromě Jihlavy také v Třešti. Festival je největší přehlídkou dokumentárních filmů ve střední a východní Evropě.

ČTK

nahoru

Kultura:

Kořeny bigbítu. První česká rocková alba připomíná kompilace Beat (Al)Boom

-

včera 16:54 Skupiny jako Matadors, Framus Five, Atlantis,...

Pražské orchestry uctily Bernsteina

-

včera 15:25 Letos si připomínáme 100 let od narození amerického...

Soul-jazzový sen. Gregoryho Portera doprovodí český varhaník Pivec

-

včera 14:20 Slavný americký zpěvák a dvojnásobný držitel Grammy...

RECENZE: Film plný překvapení, napětí a citů. Do kin jde vítěz Zlatých glóbů, Tři Billboardy kousek za Ebbingem

-

včera 12:44 Jednou z filmových událostí roku 2017 je drama...

RECENZE: Jak to bylo na Titaniku

-

včera 11:15 Pražské divadlo Kalich uvedlo v české premiéře komedii...

Film o teroru v Bataclanu vyvolal skandál, ale nakonec půjde do vysílání

-

včera 10:50 Devadesát lidí nepřežilo řádění teroristů na koncertě...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby