Kultura

Film o Jakešovi měl premiéru v Jihlavě

obrazek

Bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš na prvomájových oslavách v Praze

FOTO: Václav Lang, Novinky

26.10.2017 16:18 Jihlavský festival dokumentů nabídl divákům premiéru filmu Milda režiséra Pavla Křemena o bývalém generálním tajemníkovi ÚV KSČ Miloši Jakešovi. Režisér se vydal společně s Jakešem ve stopách jeho života od začátků v Baťových závodech až po konečné vyloučení ze strany.

Snímek je proložený dobovými záběry potlačování demonstrací proti režimu a samotný bývalý tajemník je konfrontován s osobnostmi a dědici disentu. Dokumentární road movie o legendárním komunistickém tajemníkovi, letos už pětadevadesátiletém Jakešovi, natočil Křemen podle vlastního scénáře, na němž spolupracoval i Jan Gogola mladší. Film byl podle Křemena dokončen minulý týden a Jakeš ho viděl prakticky v konečné podobě kromě archivních materiálů.

„S některými záběry nebyl příliš spokojen, ale neměli jsme předem domluvenou autorizaci,” řekl Křemen v besedě po projekci.

Některé filmové scény vyvolaly smích v sále zaplněném převážně mladými diváky. Podle Gogoly doba, kdy byl Jakeš ve funkci, vygenerovala někoho, kdo ji ztělesňuje. Jakeš se podle něj chová jako funkcionář i v osobním životě.

Mezinárodní festival dokumentárního filmu potrvá v Jihlavě do neděle. Návštěvníci během něj zhlédnou 342 filmů, z nichž 70 bude uvedeno ve světové, 22 v mezinárodní a 12 v evropské premiéře. Filmy se promítají na osmi místech, kromě Jihlavy také v Třešti. Festival je největší přehlídkou dokumentárních filmů ve střední a východní Evropě.

ČTK

nahoru

Kultura:

Peter Fider z Verony: Vždy jsme skládali popové písničky, jenom to pod nimi tanečně tepalo

-

dnes 07:18 Po šestnácti letech úspěšného působení na domácí...

Opilec poničil v Treťjakovské galerii obraz Ivana Hrozného

-

včera 20:24 Opilý vandal způsobil v pátek značné škody na obraze...

Dave Grohl nemůže poslouchat Nirvanu

-

včera 11:14 Zpěvák a kytarista americké rockové skupiny Foo...

Rychlé šípy jsou hrdinové i v jednadvacátém století

-

včera 07:15 Kult chlapeckého klubu Rychlých šípů zasáhl několik...

Tereza Kerndlová: Sexy fotky jsou dnes v popu běžné

-

25.5. 17:27 Zpěvačka Tereza Kerndlová pracovala na svém novém albu...

Norská zpěvačka Aurora: Díky hudbě mohu obejmout planetu

-

25.5. 16:49 Norská hudebnice Aurora poprvé okouzlila návštěvníky...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby