Krimi

Pořadatel se popral s policistou. Soud teď posoudí, kdo nese vinu

obrazek

Prvomájová demonstrace letos v Brně

FOTO: Vladimír Klepáč, Právo

23.10.2017 04:00 Agresivní násilník, který na demonstraci napadal ideové odpůrce i policistu, nebo oběť policejního útoku? Takový oříšek musí rozlousknout soudce brněnského městského soudu Josef Tatíček v případu funkcionáře Dělnické mládeže Štěpána Reicha. Ten měl letos na prvomájové demonstraci v Brně zaútočit na policistu v civilu a uštědřit mu ránu do hlavy.

Podle obhajoby to ale byl naopak policista v civilu, kdo se divoce pral s organizátory demonstrace. Reichovi nyní hrozí až čtyři roky vězení.

Prvomájové Brno je místo, kde si pravidelně dávají dostaveníčko pravicoví radikálové, kteří se při těchto akcích už několikrát střetli s policisty nebo měli konflikty s odpůrci neonacismu. K několika vyhroceným situacím došlo i při letošní akci. Nejviditelněji se do nich zamotal paradoxně jeden z policistů v civilu, jenž se dostal do pěstní potyčky se dvěma organizátory, jedním z nich byl právě Reich.

Bezdůvodně zaútočil na člověka s kolem, který tam jen stál a nikoho nenapadal.policista o zadrženém

Policista z ostravské Speciální pořádkové jednotky přijel se svými kolegy vypomoci brněnským policistům udržet demonstraci na uzdě. Nadřízení rozhodli, že se v civilním oblečení vmísí do davu a bude monitorovat dění.

„Dostal jsem se do situace, kdy z místa akce chtělo odjet vozidlo Dělnické mládeže, před ním ale stáli lidé s jízdními koly. Chtěl jsem jim říct, aby raději uhnuli stranou, když v tom vyběhl zpoza auta pan Reich a jednoho cyklistu napadl nebo do něj strčil,“ popsal policista začátek konfliktu.

Policisté zpacifikovali policistu

Policista podle svých slov Reicha odstrčil s výkřikem Policie!, aby hned poté dostal ránu. „Myslím, že to bylo do hlavy, protože jsem ztratil brýle. Dal jsem mu taky ránu, pak jsem začal dostávat údery zezadu. Policisté z Brna, kteří mě neznali, mě stáhli na zem. Já jsem se jim prokázal heslem a policejní páskou, kterou jsem si při zákroku nestihl nasadit, poté mě pustili,“ prohlásil policista, který poté, co jej kolegové propustili, sám Reicha zadržel.

„Bezdůvodně zaútočil na člověka s kolem, který tam jen stál a nikoho nenapadal,“ vysvětlil pak policista Reichovo zatčení. Obhajoba naopak poukazuje zejména na videa a fotografie z akce, na nichž muž v tmavém oblečení divoce šermuje pěstmi proti organizátorům demonstrace a vrhá se na ně.

Muže v černém, kterým má být právě napadený policista, pak při prudkém konfliktu povalili na zem a odtáhli o kus dál další policisté v civilu. Případ bude u brněnského soudu pokračovat výslechem dalšího svědka v listopadu, kdy by mohl zaznít i rozsudek.

Petr Kozelka, Právo

nahoru

Krimi:

Policie zasahovala v advokátní kanceláři Rittigových právníků

-

dnes 13:18 Policie obvinila dva lidi z krácení daní, čímž podle ní...

Sedm let za pobodání seniora. Požádal mě o to, hájil se obžalovaný

-

dnes 13:13 Sedm let ve vězení by měl strávit čtyřiačtyřicetiletý...

Metro A stojí, souprava srazila člověka

-

dnes 12:43 aktualizováno Pražské metro na trase A mezi stanicemi...

Policie po roce vyšetřování obvinila tři muže za výbuch v Poličských strojírnách

-

dnes 10:54 aktualizováno Policie obvinila tři muže z trestného...

Podmínka za křivou výpověď Janouškova znalce platí, potvrdil soud

-

dnes 09:37 aktualizováno Odvolací soud ve středu potvrdil...

V chatě u Prahy našli zavražděného muže, policie zadržela podezřelého

-

dnes 09:33 Video: Středočeští policisté vyšetřují násilnou smrt...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby