Koktejl

Do hrobu stylově. Výtvarník si vyrobil vlastní rakev připomínající vesmírnou raketu

Výtvarník Antonín Hepnar chce být pohřben ve vesmírné raketě a v pyžamu.

ZDROJ: Novinky

20.10. 13:57 Výtvarník, designér a dřevosoustružník Antonín Hepnar nosil myšlenku designového zpracování pohřebních truhel v hlavě dlouho. Nakonec se mu podařilo zformulovat své představy do projektu nazvaného příznačně Mezera v designu. On sám si vytvořil vlastní rakev, ve které chce být pohřben, a ta připomíná kosmickou raketu.

Osm objektů pro výstavu připravilo osm autorů, mezi nimi právě Antonín Hepnar, jehož raketa je zdobena pro něj zásadními a charakteristickými haptickými vejci a dřevěnou květinou.

„Zamýšlel jsem se nad uložením těla a inspirovala mě sanita, kde se na nosítkách vloží pacient zadní stranou dovnitř,“ usmívá se Hepnar a ukazuje, že odboural víko. Průčelí se pouze oddělá, uvnitř jsou nosítka, na které se zemřelý položí, vloží do rakety a ta se zašroubuje. Podle svých slov chce být Hepnar uložen do rakve v pyžamu.

Místo klasické rakve připomíná tato vesmírnou raketu.

FOTO: Novinky

Podoba rakví se několik staletí nemění, převážně je vyráběna v šestibokém tvaru a udržuje rituál maximálního smutku s hlubokým působením na city pozůstalých.

„Hlavní myšlenka je, aby ta rakev přinášela něco víc. Musí mít vyšší myšlenku, vyšší princip, který by nesl něco ze života zemřelého, aby se to odráželo do zármutku pozůstalých kladně tak, že by se zamysleli nad životem zemřelého, že měl dobrý život. Když se lidé nad tou rakví takhle zamyslí, tak třeba nebudou tolik plakat. Ten zármutek by se tím měl snížit,“ vysvětlil Novinkám výtvarník.

„Půvab na tom designu je, že vznikne nějaká designová věc, někomu poslouží a zaniká. To je klasická ukázka rakve. Účelu posloužila a společně s uživatelem zaniká. Je to zvláštní půvab, pro mnohé špatně pochopitelný, ale i v tom je kouzlo designu,“ zamýšlí se Antonín Hepnar.

Pro vlastence rakev ve tvaru Řípu

Další autor výstavy Ladislav Plíhal vytvořil rakev pro děti, které zemřely před narozením. Tvar papírové loďky je svým způsobem nadějný a nám všem důvěrně známý, připomíná kolébku. „Podle novely zákona už mají i předčasně narozené zemřelé děti právo na důstojný pohřeb,“ vysvětlil designér.

Lodička je vytvořena pro děti, které zemřely před porodem.

FOTO: Novinky

Plíhal má na výstavě ještě jednu rakev, která je určena pro českého vlastence - turistu. Tradiční rakev byla proporčně upravena do podoby designového soklu, z něhož vyrůstá mytický kopec Říp.

Hanuš a Zlata Lamrovi vytvořili rakev pro entomologa ve tvaru kukly. Je to rakev pro vášnivé sběratele a milovníky motýlů. Člověk pohřbený v této rakvi se může zrodit tak jako motýl do nového stádia života, je to prý dokonalá proměna.

Rakev ve tvaru kukly je pro milovníky motýlů.

FOTO: Novinky

Výstava v pražské Galerii 1 potrvá až do konce října.

Kristýna Léblová, Novinky

nahoru

Koktejl:

Bezdomovec stál přes dvě hodiny v dešti, aby ochránil tašku plnou peněz

-

dnes 14:57 Poctivost se vyplácí. Své o tom ví bezdomovec James...

Princ Harry bude mít svatbu s herečkou Markleovou 19. května

-

dnes 14:44 Britský princ Harry a americká herečka Meghan Markleová...

Hasič se na ledě probořil i se zachraňovaným psem

-

dnes 10:20 Video: Záchrana uvázlého psa se uskutečnila na konci...

V indické restauraci obsluhují robotické servírky

-

dnes 03:00 Video: Jak se zdá, pokrok nelze zastavit. V jedné z...

Chirurg při transplantacích podepisoval orgány pacientů

-

včera 18:29 Soud v anglickém Birminghamu ve středu uznal vinným...

Záběry vyhublého medvěda obletěly svět. Bylo to ale trochu jinak

-

včera 18:19 Video: Dojemné záběry vyhladovělého ledního medvěda,...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby