Kultura

Struny podzimu zahájí The Gloaming, pak vystoupí Shabazz Palaces

obrazek

The Gloaming

FOTO: Struny podzimu

20.10. 10:53 Páteční vystoupení irské skupiny The Gloaming zahájí festival Struny Podzimu, který se vrací po roční pauze. Jeho letošní program je mimořádně nabitý. Ještě tento týden se představí reprezentanti futuristického abstraktního hip hopu Shabazz Palaces, příští týden pak zahrají Lambchop a skladatel Gavin Bryars uvede své zpracování Shakespearových sonetů. Program potvrzuje, že festival je nadále nadžánrový a zaměřuje se na propojování různých stylů.

The Gloaming, kteří vznikli v roce 2011, rozvíjejí irskou hudbu. Tvoří je přední interpreti irské hudby, jako je vynikající zpěvák Iarla Ó Lionáird známý z Afro-Celt Sound Systemu. Hrají v nich dva výteční houslisté Martin Hayes a Caoimhím Ó Raghallaigh, z nichž první navazuje na tradici irských fiddlerů a druhý hraje na speciálně upravené norské housle hardager zkombinované s violou d´amore. Oba tyto nástroje mají resonanční struny. Další dimenzi souboru dodává pianista Thomas Bartlett, který má zkušenosti s klasickou hudbou i folkrockem.

Shabazz Palaces

FOTO: Struny podzimu

Shabazz Palaces, kteří vystoupí v neděli v Divadle Archa, popírají všechna klišé hip hopu, jako že musí být výrazný rytmus postavení na kopáku. Jejich zvukové koláže místy sahají až do oblasti abstraktního ambientu plného echovaných hlasů a minimalistických postupů. I když jsou hiphopové kořeny patrné - a to zejména naživo, duo tvořené Ishmaelem Butlerem a Tendaiem Marairem posouvá pojetí stylu do nových oblastí. Čerpají z africké hudby, což ukazuje výrazná role perkusí - ostatně Marairův otec hrál na mbiru. Náladou mají jejich koláže často blízko k výbojům Milese Davise, který se taky nechal inspirovat hip hopem, i k deskám Alice Coltraneové, i když jsou mnohem chladnější.

Lambchop

FOTO: Struny podzimu

Nashvillští Lambchop, kteří zahraní 25. října v Arše, zase ukazují, jak odlišně se dá pojmout country a americana. V jádru skupiny stojí zpěvák a písničkář Kurt Wagner, který do country implementoval postupy post rocku i barové hudební kulisy lounge music, nevyhýbá se však ani elektronice, jak ukázalo album FLOTUS.

Novinky

nahoru

Kultura:

RECENZE: Ani pokračování soudcovské ságy nepřineslo dost napětí

-

dnes 10:18 Druhá řada seriálu Život a doba soudce A. K., který...

Češi loni utratili za knihy téměř osm miliard, rychleji rostly ty elektronické

-

dnes 07:54 Za knihy se loni v Česku utratilo 7,8 miliardy korun...

Nová DVD: Letíme a Milovník po přechodu

-

dnes 07:03 Tento týden vycházejí pouze dvě novinky. Letíme je...

Michal Malátný z Chinaski: Kapela není vězení ani ústav

-

dnes 04:10 V neděli večer oznámili zpěvák a kytarista Michal...

Muzikál Popelka vjede již brzy na led

-

včera 17:57 Putovní muzikál na ledě Popelka 2017-2018 nabízející s...

ŽEBŘÍČEK: Česká kina ovládla Liga spravedlnosti

-

včera 17:42 Českým kinům vládnou filmy na motivy komiksů. Na...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby