Věda a školy

Japonci objevili pod povrchem Měsíce dlouhý tunel, místo pro potenciální základnu

obrazek

Ilustrace dlouhé tunelovité jeskyně pod povrchem Měsíce, kterou vesmírná agentura JAXA zveřejnila.

FOTO: AFP PHOTO / Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA), Profimedia.cz

19.10.2017 18:59 Japonská vesmírná agentura (JAXA) odhalila na Měsíci obrovskou jeskyni v podobě padesátikilometrového tunelu. Podle expertů by v budoucnu mohla sloužit jako základna pro astronauty. Poskytla by jim ochranu před radiací či před extrémními výkyvy teplot a asteroidy. Informovala o tom agentura AFP.

Data, která shromáždila japonská lunární sonda SELENE, potvrdila existenci 50 kilometrů dlouhé a 100 metrů široké jeskyně. Vědci Japonské vesmírné agentury jsou přesvědčeni, že dutina vznikla vulkanickou činností na Měsíci zhruba před 3,5 miliardami lety.

Podle JAXA se u nového objevu jedná o takzvaný lávový tunel, tedy podpovrchový útvar vytvořený ztuhlou lávou. Lávový tunel vzniká v případech, kdy u lávového kanálu došlo ke vzniku stropu a následnému vyprázdnění kanálu po ukončení přívodu lávy.

Podobné tunely jsou i na Zemi

Tyto tunely se nacházejí v mnoha sopečných oblastech na Zemi, například na Islandu, na Havaji, na Sicílii či na souostroví Galapágy.

Experti JAXA, společně se svými americkými kolegy, odhalili tunel v oblasti zvané Mariovy hory (Marius Hills) na přivrácené straně Měsíce. Vědci existenci lávového tunelu pod povrchem Měsíce v této oblasti předpokládali, doposud ale neměli hypotézu potvrzenou.

„Vnitřek jeskyně jsme neviděli. Doufáme, že další průzkum nám poskytne více podrobností,” uvedla JAXA.

Měsíc

FOTO: Právo

Japonci jeskyni objevili s pomocí radarového systému, který dokáže zkoumat podpovrchové struktury. Sonda původně odhalila otvor široký 50 metrů a stejně hluboký. To podnítilo spekulace o existenci rozsáhlejšího podpovrchového prostoru. Podle prvních zjištění je jeskyně dostatečně pevná a její horniny by mohly obsahovat ložiska ledu a vody.

Možná ochrana před chladem

Jeskyně by mohla v budoucnu sloužit jako základna, kterou by astronauti využívali jako přístřešek pro sebe a své vybavení. Byli by tak mimo jiné chráněni před teplotami, které na denní straně stoupají k plus 123 stupňům Celsia a na noční straně klesají k minus 181 stupňům Celsia, v kráterech „věčného stínu” (na pólech), dokonce až k minus 248 stupňům Celsia.

Teplota v hloubce jeden metr pod povrchem je naopak konstantní, a sice minus 35 stupňů Celsia.

Astronauti by se díky jeskyni také vyhnuli rizikům, jako je radiace a dopady asteroidů, které znásobuje fakt, že Měsíc má relativně nevýznamnou a řídkou atmosféru.

Cesty na Měsíc

Japonsko v červnu oznámilo, že kolem roku 2030 plánuje vyslat na Měsíc svého kosmonauta, pravděpodobně v rámci mezinárodní mise. Čína chce prý své kosmonauty vypravit na Měsíc kolem roku 2036 a založit tam kolonii. Kolonizovat Měsíc hodlá okolo roku 2030 i Rusko.

I Spojené státy chystají návrat na Měsíc. „Američtí astronauti se vrátí na Měsíc, nejen aby tam po sobě zanechali stopy a vlajky, ale aby vystavěli základny, které potřebujeme pro vyslání Američanů na Mars a dále,” řekl v říjnu americký viceprezident Mike Pence.

Jak Novinky již informovaly, Rusko a USA rovněž plánují na oběžné dráze Měsíce společnou vesmírnou stanici. [celá zpráva]

Novinky, ČTK

nahoru

Věda a školy:

Stres je častou příčinou poruch i chorob. Jak mu čelit?

-

včera 21:11 Bolesti hlavy, nevolnost, a dokonce i zubní kaz: to...

Mezi deseti nejlepšími univerzitami nových zemí EU jsou tři české

-

včera 14:31 Tři české univerzity se umístily v první desítce...

První české holčičce transplantovali v Londýně brzlík

-

včera 11:17 České novorozené holčičce transplantovali v londýnské...

Vědci z Dánska odhalili pomocí zbytků stolice detaily o stravování předků

-

včera 10:52 Nizozemci pili víno, Dánové či Litevci spíše pivo....

Ruská raketa vynesla do kosmu evropský satelit na mapování životního prostředí

-

včera 10:06 Ruská raketa Rokot vynesla ve středu 25. dubna z...

Astronomové vyhlásili novou válku vesmírnému smetí

-

25.4. 19:13 Video: Vesmír kolem Země s nadsázkou řečeno připomíná...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby