Krimi

Čtveřice provozovala nelegální domov pro seniory. Dostala podmínky

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

17.10.2017 13:50 Za provoz nelegálního domu pro seniory v Kunštátě na Blanensku uložil v úterý Okresní soud v Blansku podmíněné tresty a několikaleté zákazy podnikání. Úřady centrum po kontrolách zavřely. Celkem čtyři lidé čelili obvinění z neoprávněného podnikání, někteří z nich i podvodu či úvěrového podvodu. Soud dal obžalobě za pravdu ve všech bodech.

Rozsudek není pravomocný, obhájce se na místě odvolal, státní zástupce si ponechal lhůtu. Obžalovaní vinu popírají, hrozila jim pokuta a několikaleté vězení.

Trojice žen provozovala nejdříve v Doubravici nad Svitavou, poté v Kunštátě Centrum komplexních služeb pro rodinu a domácnost. Na špatný stav klientů – především z řad seniorů – upozornila v roce 2014 ombudsmanka, která v neregistrovaném zařízení byla na kontrole. Zařízení ve stejném roce činnost ukončilo.

Ve zprávě ombudsmanka tehdy uvedla, že centrum je provozováno v bývalém kulturním domě, v jehož spodní části je diskotéka. Klienti podle ní neměli šanci dostat se ven na vzduch, protože zařízení nemělo zahradu. Na lůžkách byly podomácky vyrobené postranice z překližky a pouta na přivazování. Centru vytkla i to, že žádný ze zaměstnanců, kteří se starali o klienty, nebyl zdravotnickým pracovníkem.

Byla tam cítit moč

Do Kunštátu následně dorazila kontrola z krajského úřadu, která nevyhovující podmínky pro klienty potvrdila. Podle kontrolorek, které u soudu vypovídaly, šlo o zcela nevyhovující prostředí, ve kterém byla cítit moč.

Z provozování centra jsou obžalované Khrystyna Cherneiová, Anžela Jemelková a Tetyana Turlová, obžalovaný Ondřej Pavelka měl obdobné služby seniorům spolu s Cherneiovou poskytovat v rodinném domě. Všichni vinu popírají.

Hájí se tím, že nikdy nevystupovali jako provozovatelé sociálních služeb, takže nelze případ podle jejich norem posuzovat. Cherneiová, která zařízení v Kunštátě vedla, tvrdí, že poskytovali jen ubytování.

Obhájce Tomáš Fabík už dříve v závěrečné řeči uvedl, že šlo o nejednoznačnou úpravu zákona, navíc dezinterpretovanou policií.

Potrestáni i za podvod

„Z množství důkazů zcela jednoznačně vyplývá obsah služeb té činnosti, která byla spoluobžalovanými provozována. Tato činnost jednoznačně podléhala zákonu o sociálních službách a byla neoprávněná,” uvedla v odůvodnění předsedkyně senátu Helena Frantelová.

Cherneiovou soud navíc potrestal za podvod. Podle obžaloby tvrdila jednomu z těžce nemocných klientů, že jeho důchod nestačí na poskytování péče, a on jí následně odkázal celý svůj majetek. Podle obhájce šlo o konstrukt obžaloby.

Cherneiovou a Pavelku soud potrestal i za úvěrový podvod. Podle spisu při sjednávání úvěru na objekt zamlčeli, k jakým účelům bude dům sloužit.

Jemelkovou a Turlovou soud potrestal 12 měsíci podmíněně odloženými na 18 měsíců. Pavelku na osm měsíců s podmínkou na 18 měsíců. Cherneiová dostala trest 24 měsíců podmíněně odložených na tři roky, musí i uhradit škodu vzniklou státu – asi 760 tisíc korun.

ČTK

nahoru

Krimi:

Po hádce v Ústí nad Labem zemřel bezdomovec Rambo, policie hledá svědky

-

včera 16:28 Kriminalisté z Ústí nad Labem vyšetřují smrt...

Při srážce kamiónu a auta zemřeli dva lidé

-

včera 16:13 Video: aktualizováno Na silnici I/3 u Votic na...

Ostravské školáky ohrožovaly vosy, některé i bodly. Hnízdo zničili hasiči

-

včera 16:02 Hasiči likvidovali v úterý dopoledne nebezpečné vosí...

Čtveřice kradla skútry a motorky, jednu našli u nich v dodávce

-

včera 15:57 Slabost pro motocykly zřejmě zcela ovládla čtveřici...

Pustili ho z basy, on se opil a řádil ve vlaku. Skončil znovu ve vazbě

-

včera 15:46 Kriminalisté z Hradce Králové minulý týden obvinili z...

Prchající řidič se v Ostravě schoval v kanále, vyčmuchal ho služební pes

-

včera 14:16 Ostravští policisté pronásledovali v sobotu řidiče...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů