Zahraniční

Bývalá šéfka Alternativy pro Německo Petryová má Modrou stranu

obrazek

Frauke Petryová

FOTO: Wolfgang Rattay, Reuters

12.10.2017 20:55 Frauke Petryová, která po volbách odešla z Alternativy pro Německo (AfD), založila novou Modrou stranu (Die Blaue Partei). Uvedla to ve čtvrtek. Podle sdělení volební komise byla strana ustavena ještě před německými parlamentními volbami.

Novou stranu Petryové doprovodí občanská platforma s názvem Modrá změna (Blaue Wende), ve které se budou moci lidé „angažovat se stranickou knížkou i bez ní, a to nezávisle na barvě”.

Bývalá předsedkyně AfD oznámila pouhý den po zářijových parlamentních volbách, že odchází ze strany, za kterou byla zvolena do Spolkového sněmu. Nadále bude ale poslankyní. Své rozhodnutí odejít zdůvodnila tím, že se strana zradikalizovala. [celá zpráva] Petryovou následovalo několik dalších členů strany, například předseda její buňky v nejlidnatější spolkové zemí Severní Porýní-Vestfálsko a manžel Petryové Marcus Pretzell. [celá zpráva]

O vzniku Modré strany se spekulovalo. Po odchodu z AfD si Petryová zaregistrovala doménu se stejným jménem. [celá zpráva]

Týden před volbami

Podle ústřední volební komise vznikla Modrá strana 17. září, tedy týden před parlamentními volbami, v nichž Petryová kandidovala do Spolkového sněmu ještě za AfD. To znamená, že odchod plánovala, spory v AfD trvaly od jara. Petryová zastupovala konzervativní protiunijní křídlo, volební lídři strany ale byli vyhraněně proti migrantům a měli blízko k fašizující ultrapravici.

Modrá strana by podle Petryové mohla přilákat konzervativní voliče, pro které je AfD příliš napravo. „Modrá je symbolem konzervativní, ale i svobodomyslné politiky v Německu a v Evropě. Modrá je barvou, kterou učinila populární nejprve CSU v Bavorsku. Na to chci navázat na spolkové úrovni,” řekla Petryová v rozhovoru poskytnutém mediální skupině RND.

Jaké voliče získala AfD

FOTO: David Ryneš, Novinky

Podle konečných výsledků voleb, které zveřejnila ústřední volební komise ve čtvrtek, získala AfD 12,6 procenta hlasů, a stala se tak třetí nejsilnější stranou ve Spolkovém sněmu. Volby vyhrála unie konzervativních stran CDU/CSU s 32,9 procenty, druhá skončila sociální demokracie (SPD) s 20,5 procenty. Liberální FDP získala 8,9, Levice 9,2 a Zelení 8,9 procenta hlasů. Celkem v parlamentu usedne rekordních 709 poslanců.

Ani více než dva týdny po volbách ale není jasné, jak bude v následujících čtyřech letech vypadat zasedací pořádek ve Spolkovém sněmu. Nikdo totiž nechce sedět vedle poslanců protiimigrační a protiislámské AfD, jejíž kandidáti získali 94 křesel. Rozhodnutí přitom musí padnout relativně brzy: ustavující zasedání Spolkového sněmu se koná již 24. října.

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Záplava ojetin změnila Polsko na vrakoviště

-

dnes 08:42 Podle statistik Evropského sdružení výrobců automobilů...

Neničte světový řád, vyzval Tusk USA, Rusko a Čínu

-

dnes 08:30 Předseda Evropské rady Donald Tusk vyzval prezidenta...

Nový prezident Mexika si sníží plat na polovinu příjmu předchůdce

-

dnes 05:51 Designovaný mexický prezident Andrés Manuel López...

Izrael zaútočil na vojenské pozice u syrského Aleppa

-

dnes 05:35 Izraelská armáda zaútočila na pozice syrské armády na...

Muž, kterého zastřelili v Chicagu, byl ozbrojený a před policisty utíkal

-

dnes 05:22 Video: Muž, kterého policie v sobotu zastřelila...

Pouť Středozemním mořem končí, migranti z rybářské lodě vystoupí na Sicílii

-

dnes 04:39 Itálie umožní 450 migrantům zachráněným v sobotu ve...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů