Zahraniční

Ukrajinští nacionalisté demonstrovali v Kyjevě kvůli Zemanovi, měli s sebou i kozla

obrazek

Před budovu ambasády přivedli živého kozla.

FOTO: Efrem Lukatsky, ČTK/AP

12.10.2017 18:20 (aktualizováno: 12.10.2017 19:43) Zhruba čtyři desítky nacionalistů demonstrovaly ve čtvrtek odpoledne před českou ambasádou v Kyjevě. Důvodem byly výroky prezidenta Miloše Zemana o anexi Krymu. Protest zorganizovala ukrajinská nacionalistická politická strana Národní sbor, uvedla Irena Valentová z tiskového odboru českého ministerstva zahraničních věcí.

„Demonstrace probíhala v klidu a zhruba do hodiny byla rozpuštěna," řekla Valentová.

Podle webu Replyua.net přivedli demonstranti před budovu ambasády živého kozla. Aktivisté z politické strany Národní sbor uvedli, že Česká republika je známá celému světu díky pivu značky Velkopopovický Kozel, ale nyní získala věhlas díky Zemanovi.

Protest nacionalistů před českým velvyslanectvím v Kyjevě kvůli projevu prezidenta Miloše Zemana o anexi Krymu

FOTO: Efrem Lukatsky, ČTK/AP

Vývěsní štít českého velvyslanectví údajně polepili samolepkami, na nichž je zobrazeno české pivo. Ale místo názvu Velkopopovický je na etiketě uvedeno Velkoproputinovský. Místo hlavy kozla je na ní Zemanův obličej.

Po protestní akci se aktivisté rozhodli nechat zvíře před velvyslanectvím, kde je nyní pod dozorem policie. Zástupci Národního sboru ale informovali, že jsou připraveni kozla opět vyzvednout a dovést ho do zvířecího útulku nebo do zoo, uvedl server.

Veteráni pluku Azov

Politickou stranu Národní sbor založili v říjnu 2016 členové a veteráni dobrovolnického pluku Azov, válčícího na východě země s proruskými separatisty. Ve svém programu strana požaduje obnovení jaderného arzenálu, kterého se Ukrajina po dosazení nezávislosti zřekla, legalizaci držení střelných zbraní i zřízení cizinecké legie v rámci snahy o znovudobytí "okupovaných území", jak Ukrajinci říkají Ruskem anektovanému Krymu a oblasti Donbasu ovládnuté separatisty.

Účastníci protestu nechali kozla před velvyslanectvím.

FOTO: Efrem Lukatsky, ČTK/AP

Šéfem Národního sboru je velitel pluku Azov Andrij Bileckyj, který je znám pod přezdívkou Bílý vůdce. Podle expertů stranu podporuje ukrajinský oligarcha a bývalý guvernér Doněcké oblasti Serhij Taruta a také ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov. Bileckyj nicméně spojení s Avakovem popírá.

Zeman označil v úterý v Parlamentním shromáždění Rady Evropy ruskou anexi Krymu za "fait accompli", tedy hotovou záležitost. Zároveň Ukrajině poradil, aby se výměnou dohodla s Moskvou na finanční kompenzaci nebo na dodávkách ropy či plynu. Kyjev proti projevu oficiálně protestoval. Zemanovy výroky odsoudil premiér Bohuslav Sobotka, kritizoval je ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a dnes je v rezoluci odmítl český Senát.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

Záplava ojetin změnila Polsko na vrakoviště

-

dnes 08:42 Podle statistik Evropského sdružení výrobců automobilů...

Neničte světový řád, vyzval Tusk USA, Rusko a Čínu

-

dnes 08:30 Předseda Evropské rady Donald Tusk vyzval prezidenta...

Nový prezident Mexika si sníží plat na polovinu příjmu předchůdce

-

dnes 05:51 Designovaný mexický prezident Andrés Manuel López...

Izrael zaútočil na vojenské pozice u syrského Aleppa

-

dnes 05:35 Izraelská armáda zaútočila na pozice syrské armády na...

Muž, kterého zastřelili v Chicagu, byl ozbrojený a před policisty utíkal

-

dnes 05:22 Video: Muž, kterého policie v sobotu zastřelila...

Pouť Středozemním mořem končí, migranti z rybářské lodě vystoupí na Sicílii

-

dnes 04:39 Itálie umožní 450 migrantům zachráněným v sobotu ve...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů