Bydlení

Dům pro výrobce oblíbené dětské stavebnice je postavený z obřích kostek

V dánském Billundu vyrostl Lego dům

ZDROJ: Reuters

13.10.2017 06:04 Dánský architekt Bjarke Ingels navrhl dům pro vnuka zakladatele společnosti Lego, Kjelda Kirka Kristiansena, ředitele společnosti. Stojí v dánském městě Billund, kde v roce 1958 spatřila slavná kostička ve své současné podobě poprvé světlo světa. Budova slouží především jako výstavní prostor a má podobu 21 obřích kostek naskládaných na sebe.

Zajímavé je, že skutečná podoba domu je nejlépe patrná při pohledu z výšky. Při pohledu ze země působí naopak až nečekaně nenápadně, upoutá jen svými důslednými geometrickými rysy.

Budova nese příznační název - Legohouse. Je určena především k propagaci světového hračkářského gigantu, jehož ústředí stojí nedaleko, ale i k potěše veřejnosti. Nabízí plochu 12 tisíc čtverečních metrů.

V přízemí lze objevit hned tři restaurace a firemní obchod a také konferenční prostory. Příjemně velká plocha (2000 čtverečních metrů) je vyhrazena jako náměstíčko.

Teprve pohled z výšky odhalí, co přesně stavba představuje. Světlíky na horní kostce jsou dotaženy do skutečného detailu. Přesně jako na skutečných kostkách, i na jejích výčnělcích nechybí logo výrobce.

FOTO: Lego (5x)

Protože společnost od začátku razí heslo, že hračka má dítě nejenom zabavit, ale také podpořit jeho rozvoj, vyčlenil architekt Bjarke Ingels v objektu pro dětské návštěvníky hned čtyři herny zařízené ve čtyřech cíleně vybraných barvách.

Zatímco červená má podporovat kreativitu, modrá posiluje poznávací schopnosti, zelená sociální dovednosti a žlutá je zaměřena na rozvoj emocionálního prožívání.

Z úrovně ulice působí dům sice robustně, ale barevně vcelku nenápadně.

Chybět samozřejmě nesmí výstava věnovaná historii společnosti, která je umístěna v podzemních prostorách, a také galerie mistrovských děl a výtvorů fanoušků stavebnice. Tam lze vidět část měst i pohádkových krajin, obří strom nebo dinosaury v životní velikosti. Galerie je umístěna v nejvyšším podlaží.

Červená herna s velkým kostkopádem podporuje především kreativitu.

Pro milovníky stavebnice není jistě bez zajímavosti, že na veškeré vybavení a výstavy bylo použito na 25 miliónů kostek. Jen obří Strom kreativity, vysoký 15,68 metru a sahající přes dvě podlaží, je složen z 6 316 611 kostek a jeho výroba zabrala 24 350 hodin. Samotné sestavení trvalo 1200 hodin.

Výrazným prvkem výstavy je Strom kreativity.

Architekt samotný dům pojednal jako 21 různě barevných lego kostek sestavených na sebe. Nejvyšší z nich, jako bělostná koruna celé stavby, má dokonce i charakteristicky uspořádaných osm světlíků ve střeše, takže připomínají výstupky, pomocí nichž se kostky k sobě připojují.

V nejvyšším podlaží je výstava mistrovských kousků.

Stavba domu trvala čtyři roky a jeho slavnostní otevření bylo v Dánsku skutečnou událostí. Svědčí o tom přítomnost korunní princezny Marie a korunního prince Frederika, kteří se akce zúčastnili společně se svými čtyřmi dětmi.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

Jana Nesvadbová, Novinky

nahoru

Bydlení:

Semlerův dům vznikl spojením dvou objektů, slávu mu přinesl interiér navržený Adolfem Loosem

-

dnes 12:37 Obrazem: Plzeňský Semlerův dům vznikl spojením na sebe...

Kamenný obklad, černozlatá tapeta aneb Jak majitelka vylepšovala svůj domov

-

dnes 09:46 Honza s Kristinou a jejich dvěma syny bydlí ve svém...

Úzký dům je klidným útočištěm mladé rodiny

-

dnes 06:28 Obrazem: Mladá rodina využila možnosti a koupila...

Domům sluší klasická střešní okna i vikýře

-

včera 12:08 Obrazem: Plánujete rozsáhlou rekonstrukci podkroví...

Jak se nespálit při nákupu lednice. Co neopomenout při výběru

-

včera 09:23 Lednice patří k největším a také nejdůležitějším...

I interiér zařízený odpadem může působit luxusním dojmem, stačí si s ním pohrát

-

včera 06:38 Obrazem: Prohlédněte si neobyčejně luxusní interiér...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů