Bydlení

Architekt navrhl chatu, která najde využití na zemi i na vodě

Mobilní buňka může být umístěna na pevné zemi i na vodě

ZDROJ: Reuters

12.10. 06:02 Video: Chatu, která může zrovna tak stát na souši, jako plavat na vodě, postavil ruský architekt Ivan Ovčinikov. Ukázkový model pluje na jezeře na předměstí Moskvy, ovšem autor ujišťuje, že zrovna tak může být přemístěn například do hor a tam sloužit jako příbytek horolezcům. Transportovat lze domek vrtulníkem.

Architekt navrhl chatu jako energeticky soběstačnou, tj. bez potřeby připojení k veřejným inženýrským sítím.

„Umím si představit takové domy na odlehlých místech, například v horách, na trasách vysokohorských turistů i raftařů, kam se člověk nedostane autem,” řekl agentuře Reuters Ivan Ovčinikov, jenž je zakladatelem ruské společnosti vyrábějící stavebnicové domy DublDom. „Tak, jak se rozvíjí aktivní turismus, lidé vyžadují komfort a jsou ochotni si za něj zaplatit,” vysvětluje.

Chata je vyrobena jako jeden celistvý díl, a to se vším potřebným vybavením, od elektrických rozvodů až po jednotku zpracování odpadů. Je osazena solárními panely, které jí dodají dostatek energie na provoz. Vařit lze v plně zařízené kuchyni, k dispozici je koupelna. To vše autor vměstnal na plochu 16 čtverečních metrů.

Příbytek je postaven z odlehčených materiálů. Díky tomu jej lze snadno dopravit na požadované místo například vrtulníkem, a to dokonce i vysoko do hor. (Ke střeše chaty zvládne lano připevnit prý jediný člověk.) „Vysoko v horách mají dokonce i velmi silné vrtulníky nižší výkon kvůli nízkému tlaku vzduchu, takže unesou jednu dvě tuny. Záměrem proto bylo mít plně vybavený dům s váhou do pár tun,” řekl architekt.

Zároveň ujišťuje, že veškeré použité materiály vybíral tak, aby byly ohleduplné k přírodě. Použití odlehčených materiálů chatu logicky poněkud prodražilo. Materiál na první postavený domek vyšel na zhruba 750 tisíc korun. Architekt však počítá s tím, že výroba dalších příbytků bude levnější.

Prototyp chaty plave od loňské zimy na jezeře na předměstí Moskvy a zatím si podle autora vede dobře, navzdory pověstným drsným podmínkám ruské přírody.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

Jana Nesvadbová, Novinky

nahoru

Bydlení:

Plánujete přechod na solární systém? S přípravami začněte už na podzim

-

dnes 12:32 Pokud přemýšlíte o pořízení vlastního solárního...

K rekonstrukci bytu přizvali i rodiče, s výsledkem jsou všichni spokojeni

-

dnes 08:42 Obrazem: Mladí manželé šli podobnou cestou, jako...

Rozjeďte dřevařskou symfonii se štípačkou

-

dnes 08:00 Palivové dřevo je právě nyní hodně aktuální téma. Jeho...

Galerie moderního umění po rekonstrukci lépe odpovídá svému účelu

-

dnes 06:31 Obrazem: Jedním z pětice držitelů ocenění Stavba roku...

Prodej dřevostavby s technickou komplikací

-

včera 14:46 Pan Tomáš prodával dřevostavbu rodinného domku...

Jak vybrat správné kotce a boudy pro psy

-

včera 13:07 Majitelé, kteří mají psa na zahradě, hned na začátku...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby