Domácí

Sobotka tlačí dopisy na nižší cenu másla

obrazek

Zleva ministr financí Ivan Pilný (ANO) s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD)

FOTO: Jan Handrejch, Právo

27.9. 16:11 Vysoká cena másla se stává politickým tématem. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyzval ministra financí Ivana Pilného (ANO) a šéfa resortu zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL), aby situaci vyřešili. Cenou mléčných výrobků se bude v říjnu zabývat i vláda.

Sobotka poslal v pondělí dopis Pilnému i Jurečkovi. Apeluje, aby se ministři věnovali vysoké ceně másla a mléčných výrobků. Novinky mají dokumenty k dispozici.

„Obracím se na Vás v souvislosti s aktuálním nárůstem cen másla a mléčných výrobků,“ stojí v úvodu dopisu adresovaného Pilnému. Sobotka dále píše, že ministerstvo financí má podle právních předpisů kontrolovat ceny výrobků.

„Rád bych Vás proto požádal, abyste provedl cenovou kontrolu zaměřenou na ceny másla a mléčných výrobků pro koncové spotřebitele v souladu s výše uvedenými předpisy a s jejími výsledky seznámil vládu nejpozději dne 11. října 2017,“ žádá premiér.

Pomoci má Jurečka

Analýza by podle něj měla obsahovat podrobný rozklad nákladů a zisku, které se podílejí na výsledné ceně másla a mléčných výrobků, včetně toho, komu náklady a zisky připadají.

Jurečku žádá, aby Pilnému pomohl. „Vzhledem k tomu, že mlékárenství je segment spadající z velké části do Vaší působnosti, žádám Vás, abyste ministrovi financí poskytl v této věci plnou součinnost,“ uvedl Sobotka.

Máslo i za 60 korun

Podle ČTK ministerstvo financí na základě dopisu vyzvalo Specializovaný finanční úřad, aby zkontroloval zvýšení ceny u tuzemských producentů másla i u hlavních obchodníků na maloobchodním trhu.

Průměrná cena 250 gramů másla v Česku v polovině září dosáhla 57,43 koruny. Vyplynulo to z výpočtu Novinek na základě dat z otevřené databáze Českého statistického úřadu (ČSÚ). V Plzeňském kraji dokonce průměrná cena kostky másla přesahuje šedesátikorunovou hranici. Oproti stejnému období loňského roku zdražila o 54,42 procenta, tedy víc než o 20 Kč.

zpe, Novinky

nahoru

Domácí:

Policie znovu žádá Sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka

-

dnes 09:47 aktualizováno Policie v úterý znovu zaslala do...

Poslancům stačil měsíc, ale i tak dostanou zaplaceno dvakrát

-

dnes 04:01 Poslanecký slib v pondělí složili také hejtmani –...

Tragédie a smutek, hodnotí nováčci první schůzi Sněmovny

-

včera 18:22 Nově zvolení poslanci ve Sněmovně v pondělí na první...

Poslanec Hlavatý opět kandiduje do Senátu za ANO

-

včera 16:27 aktualizováno Doplňujících voleb do Senátu, které...

Babiš a Zeman mohou uvrhnout zemi do šíleného stavu, řekl Feri

-

včera 15:24 Video: Tandem prezidenta Miloše Zemana a premiéra...

Ústavní soud se zastal Zemana ve sporu o nejmenování profesorem

-

včera 15:05 aktualizováno Marně se domáhal u Ústavního soudu (ÚS)...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby