Domácí

Školy musí zachovávat náboženskou neutralitu, řekl ministr Štech

obrazek

Ministr školství Stanislav Štech

FOTO: Petr Hloušek, Právo

24.9. 13:59 Ministerstvo školství nebude nijak zasahovat do pravomoci škol, které rozhodují, co žáci smí a nesmí nosit. V pořadu Partie televize Prima to řekl ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD). Reagoval tak na rozhodnutí soudu, který se v týdnu postavil za školu, jež zakázala nošení hidžábu.

„Ministerstvo nebude vydávat žádné pokyny či prohlášení, jak by měly školy postupovat. Školy si v těchto případech musí rozhodovat samy. Měly by však zachovávat náboženskou a ideologickou neutralitu,“ konstatoval Štech.

Souhlasila s ním také poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která byla hostem diskuze. „Žijeme v právním státu a nezbývá nám než respektovat rozhodnutí soudu. Nechala bych to na rozhodnutí školy,“ uvedla Adamová.

Zkritizovala však politiky, kteří se projednávání soudu účastnili a také diskutéry na sociálních sítích, kteří podle ní „lynčovali advokátku studentky“, která školu zažalovala. Dívka se dožadovala omluvy za to, že ji vedení školy mělo zakázat ve škole nosit šátek přes vlasy. Městský soud v úterý zamítnutím žaloby potvrdil lednový rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 10. [celá zpráva]

Peníze pro vysoké školy

Hosté pořadu hovořili také o problémech vysokých škol, které chtějí 4,5 miliardy navíc. Podle Štecha se financování vysokých škol za poslední tři roky velmi zanedbávalo, a proto se situace tolik vyhrotila.

Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

FOTO: Jan Handrejch, Právo

„Na vládu půjdu s tím, že chci minimálně tři miliardy. Nemůžeme dále trpět, že se snižuje příspěvek na hlavu studenta. Problémem jsou také doktorandi, kteří berou méně peněz, než je minimální mzda,“ uvedl ministr.

Adamová s požadovanými 4,5 miliardami souhlasí. Podotkla, že prioritou vlády v uplynulém období bylo spíš přibírání nových úředníků než zvyšování peněz na vysoké školství. „V krizi byly ty peníze na vysoké školy větší než nyní,“ upozornila s tím, že i schodek státního rozpočtu je v období prosperity státu příliš vysoký.

Štech však není zastáncem placení školného na veřejných školách. „Školné pro mě není téma, protože to nice nevyřeší. Je potřeba nastavit dlouhodobé financování škol,“ konstatoval a poukázal na fakt, že v zahraničí v krizi okamžitě stoupl počet neplatičů školného.

„TOP 09 se nepopulárních témat nikdy nebála, byli bychom pro zavedení školného, ale opatrně. Školy by si to regulovaly samy, studenti by platili několik tisíc, maximálně však 10 tisíc za rok,“ vysvětlila poslankyně.

ok, Novinky

nahoru

Domácí:

Zeman po volbách nebude spěchat se svoláním Sněmovny, využije maximální lhůtu

-

dnes 16:29 Prezident Miloš Zeman chce využít maximální lhůtu,...

Zeman se pochlubil dřevěným samopalem na novináře, zásobník je z lahve Becherovky

-

dnes 15:53 Video: aktualizováno Prezident Miloš Zeman se na závěr...

Začínající učitel má o tisíce víc než kolegyně. Je jich málo

-

dnes 14:33 Dát se na kantořinu není z pohledu mladého muže...

České domácnosti jsou spokojeny nejvíce od roku 2013

-

dnes 14:26 Ekonomice se daří, platy rostou a lidí bez práce ubývá....

Člen volební komise v Pardubicích si musel převléknout nevhodné tričko

-

dnes 14:00 Video: aktualizováno V první den voleb do Sněmovny...

Unavený Babiš, útočný Zaorálek a monology místo diskuse, hodnotí experti předvolební debaty

-

dnes 12:23 Experti na politickou komunikaci si v rámci čtvrteční...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby