Domácí

Školy musí zachovávat náboženskou neutralitu, řekl ministr Štech

obrazek

Ministr školství Stanislav Štech

FOTO: Petr Hloušek, Právo

24.9.2017 13:59 Ministerstvo školství nebude nijak zasahovat do pravomoci škol, které rozhodují, co žáci smí a nesmí nosit. V pořadu Partie televize Prima to řekl ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD). Reagoval tak na rozhodnutí soudu, který se v týdnu postavil za školu, jež zakázala nošení hidžábu.

„Ministerstvo nebude vydávat žádné pokyny či prohlášení, jak by měly školy postupovat. Školy si v těchto případech musí rozhodovat samy. Měly by však zachovávat náboženskou a ideologickou neutralitu,“ konstatoval Štech.

Souhlasila s ním také poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která byla hostem diskuze. „Žijeme v právním státu a nezbývá nám než respektovat rozhodnutí soudu. Nechala bych to na rozhodnutí školy,“ uvedla Adamová.

Zkritizovala však politiky, kteří se projednávání soudu účastnili a také diskutéry na sociálních sítích, kteří podle ní „lynčovali advokátku studentky“, která školu zažalovala. Dívka se dožadovala omluvy za to, že ji vedení školy mělo zakázat ve škole nosit šátek přes vlasy. Městský soud v úterý zamítnutím žaloby potvrdil lednový rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 10. [celá zpráva]

Peníze pro vysoké školy

Hosté pořadu hovořili také o problémech vysokých škol, které chtějí 4,5 miliardy navíc. Podle Štecha se financování vysokých škol za poslední tři roky velmi zanedbávalo, a proto se situace tolik vyhrotila.

Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

FOTO: Jan Handrejch, Právo

„Na vládu půjdu s tím, že chci minimálně tři miliardy. Nemůžeme dále trpět, že se snižuje příspěvek na hlavu studenta. Problémem jsou také doktorandi, kteří berou méně peněz, než je minimální mzda,“ uvedl ministr.

Adamová s požadovanými 4,5 miliardami souhlasí. Podotkla, že prioritou vlády v uplynulém období bylo spíš přibírání nových úředníků než zvyšování peněz na vysoké školství. „V krizi byly ty peníze na vysoké školy větší než nyní,“ upozornila s tím, že i schodek státního rozpočtu je v období prosperity státu příliš vysoký.

Štech však není zastáncem placení školného na veřejných školách. „Školné pro mě není téma, protože to nice nevyřeší. Je potřeba nastavit dlouhodobé financování škol,“ konstatoval a poukázal na fakt, že v zahraničí v krizi okamžitě stoupl počet neplatičů školného.

„TOP 09 se nepopulárních témat nikdy nebála, byli bychom pro zavedení školného, ale opatrně. Školy by si to regulovaly samy, studenti by platili několik tisíc, maximálně však 10 tisíc za rok,“ vysvětlila poslankyně.

ok, Novinky

nahoru

Domácí:

Ještě větší tunel než Blanka, zlobí se Piráti kvůli plánu výkupu pozemků pro metro D

-

včera 17:58 aktualizováno Komu mají jít miliardy z výkupů pozemků...

Dalo se to čekat, komentují Sobotkův odchod kolegové z ČSSD

-

včera 14:34 aktualizováno Rezignace bývalého premiéra a předsedy...

Valachová: Sobotka nebyl tím nejlepším lídrem ČSSD, ale rezignace mě překvapila

-

včera 13:18 Rezignace Bohuslava Sobotky na post poslance je pro mě...

Armádě bude velet Opata, prezident s tím souhlasí

-

včera 11:19 České armádě v příštích třech letech bude od prvního...

V Česku žije přes půl miliónu cizinců

-

včera 10:10 aktualizováno Na území České republiky pobývalo ke...

ÚS: Zemanovo heslo proti migrantům a Drahošovi bylo zjednodušující, nikoli nezákonné

-

včera 08:52 aktualizováno Předvolební heslo Miloše Zemana „Stop...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby