Ekonomika

Koruna je rekordně silná k dolaru i k euru

2.12.2004 10:56 Česká měna má další impulsy k posilování. Středeční rozhodnutí vlády vymrštilo korunu k euru na hodnou 30,90. To je nejlepší výsledek za poslední dva roky. Historicky posílila měna i k dolaru, jeden se prodává za 23,10 koruny.

Podle analytiků je kurz k euru nyní na minimu, dál už posilovat nebude a setrvá na hranici 31 korun za euro.

Kromě oznámení o privatizaci korunu zvedla i slova ministra financí Bohuslava Sobotky, že vláda bude s Českou národní bankou (ČNB)spolupracovat  na omezení vlivů transakce na kurz měny.

"Nelze sice zcela vyloučit možnost, že v nejbližších hodinách ještě dojde k mírnému posílení z důvodu opožděné reakce zahraničních hráčů, ale trend by se měl již velmi brzy zlomit směrem k oslabování," řekla analytička Next Finance Markéta Šichtařová.

Důvody k posilování k dolaru jsou stejné už několik týdnů. Kurz dolaru jde stále dolů kvůli obavám z deficitu americké platební bilance.

Vláda ve středu večer rozhodla, že nejprve nabídne 51,1 procenta v Českém Telecomu strategickým investorům. Teprve v případě, že do března nenajde kupce, prodá akcie firmy na kapitálových trzích. Podle odborníků měla trhy zvolit rovnou, protože mezi zájemci je málo vážných hráčů. Zájem projevil například švýcarský Swisscom nebo dánská TDC.

Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

Čínská CEFC zřejmě propustí polovinu zaměstnanců

-

dnes 12:38 Zadlužený čínský konglomerát CEFC, který je aktivní i v...

Moody’s zlepšila výhled ratingu českých měst a krajů. Mohly by si levněji půjčovat

-

dnes 09:17 Mezinárodní ratingová agentura Moody’s zlepšila výhled...

Británie déle než tři dny nemusela vyrábět elektřinu z uhlí

-

včera 23:57 Od sobotního dopoledne až do úterního odpoledne se...

Irsko se s Applem dohodlo na doplacení miliardových daní

-

včera 17:09 Americký technologický obr Apple začne od května...

Ropa je nejdražší za tři a půl roku

-

včera 16:02 Cena ropy Brent v úterý prolomila hranici 75 dolarů za...

Coca-Cola zvýšila zisk na 29 miliard

-

včera 15:27 Americká společnost Coca-Cola v prvním čtvrtletí...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby