Zahraniční

Dojemný příběh mexické dívky uvězněné v troskách se nikdy nestal

obrazek

Mexičtí záchranáři prohledávají trosky zřícených budov.

FOTO: Eduaro Verdugo, ČTK/AP

22.9. 16:36 Příběh dvanáctileté Fridy Sofie, která měla být po úterním zemětřesení dlouhé hodiny zavalena v troskách zřícené školy v mexické metropoli, se nikdy nestal. Informace o záchranné operaci přitom napjatě sledovala celá země. Úřady ale ve čtvrtek oznámily, že o žádné pohřešované Fridě Sofii nevědí. Osudy všech, kteří se v době otřesů nacházeli ve škole, už jsou známé.

Zprávy o Fridě se začaly šířit ve středu, kdy se záchranáři snažili vyprostit studenty a učitele z trosek zřícené školní budovy. Dobrovolníci řekli novinářům, že si při prohledávání trosek všimli ruky, která z nich vyčnívala. Když prý začali křičet, dívka zamávala na znamení, že žije.

Měla se údajně představit jako dvanáctiletá Frida Sofie a stěžovat si na žízeň. Záchranáři ji měli dostávat z trosek ručně, údajně nemohli použít žádnou techniku, protože hrozilo, že by se na dívku zřítily betonové bloky, mezi nimiž byla uvězněna. Stanice Televisia odvysílala dokonce zprávu, s odvoláním na dívčino tvrzení, že spolu s ní jsou v troskách další čtyři lidé. To také později napsala agentura AP, které to měli potvrdit záchranáři. Realita je ale jiná.

Zničený dům v mexickém městě Jojutla

FOTO: Eduardo Verdugo, ČTK/AP

Informace ve čtvrtek dementoval Angel Enrique Sarmiento z mexického námořnictva. „Společně s představiteli školy jsme dokončili počítání a všechny děti jsou buď bezpečně doma, v nemocnici, nebo bohužel zemřely,“ prohlásil podle deníku The Independent.

Na 300 mrtvých a přes 2000 zraněných

Epicentrum úterního zemětřesení se nacházelo asi 150 kilometrů jihovýchodně od mexické metropole. Dosud si vyžádalo 286 mrtvých a přes 2000 zraněných a masivní materiální škody. Čísla přitom nejsou konečná. [celá zpráva]

Bylo to nejničivější zemětřesení, které zemi postihlo za posledních dvaatřicet let. Jen v Mexico City se podle starosty Miguela Angely Manceryho zhroutilo 52 budov.

Už na začátku září přitom zemi zasáhly ještě silnější otřesy, neměly však tak ničivé následky. Tehdy se mluvilo o nejsilnějším zemětřesení v zemi za sto let. [celá zpráva]

Novinky

nahoru

Zahraniční:

Americkým vojákům v Japonsku zakázali alkohol

-

dnes 15:38 Velení americké armády zakázalo desetitisícům vojáků...

Soros popřel, že by měl plán migrace do EU, jak tvrdí v kampani Budapešť

-

dnes 13:41 Americký miliardář maďarského původu George Soros v...

V Británii havarovalo největší vzdušné plavidlo světa

-

dnes 11:15 Video: V britském Bedfordshire v sobotu havarovala...

Kurdské referendum o nezávislosti je nezákonné, rozhodl soud

-

dnes 10:23 Irácký nejvyšší soud označil v pondělí za protiústavní...

Německo čeká dlouhá cesta k předčasným volbám

-

dnes 09:38 Po krachu jednání o vzniku vládní koalice tvořené...

Mugabe ve stanoveném termínu funkci nesložil a bude odvolán

-

dnes 09:36 aktualizováno Dlouholetý zimbabwský vůdce a prezident...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby