Domácí

Státní zástupci prověřují nemocnice i pojišťovny kvůli bonusům

obrazek

A DOST! Léky s E120

Stream.cz

21.9.2017 05:00 Kam mizí milióny, které nemocnice inkasují ze slev od výrobců zdravotního materiálu, vyšetřuje Vrchní státní zastupitelství v Praze. Žalobci se zajímají také o to, proč si pojišťovny podobné praktiky nechávají líbit, když nemocnicím navzdory bonusům od dodavatelů vyplácejí plnou cenu zboží.

Na vyplácení bonusů se policie zaměřila u čtyřiceti nemocnic, mezi něž se řadí třeba i pražská Fakultní nemocnice Královské Vinohrady nebo Nemocnice Jihlava. Systém slev, kdy nemocnice od dodavatelů a výrobců zdravotní techniky dostávají bonusy, které si ale nechávají pro sebe, a pojišťovnám přitom účtují plnou cenu, je přitom v Česku běžnou praxí.

Na podobný případ upozornil v lednu tohoto roku ekonom Jiří Skuhrovec, který se věnuje analýzám informací o veřejných zakázkách. Pražská Thomayerova nemocnice zveřejnila smlouvu s firmou Pfizer, kde jí společnost slibovala poskytnout až 22 procent slevy na krabičku léku Sutent. Pojišťovna přitom za lék platila plnou cenu, což bylo 120 tisíc korun.

Na probíhající vyšetřování vrchního zastupitelství v čele s Lenkou Bradáčovou jako první upozornil sever Seznam zprávy.

Bonusy jako standardní příjem

K problematice bonusů se minulý ten vyjádřilo i ministerstvo zdravotnictví, které je zřizovatelem mnohých z dotčených nemocnic. Podle úřadu jsou ale bonusy standardním příjmem nemocnice, ze kterého jsou financovány činnosti související s poskytováním zdravotních služeb.

„Z pohledu ministerstva zdravotnictví je podstatné, aby veškeré realizované slevy byly řádně zaúčtovaným příjmem poskytovatele,“ vyjádřilo se v oficiálním prohlášení ministerstvo s tím, že pakliže je podmínka splněna, bonusy závadnou obchodní praktikou nejsou.

Na postoj svého zřizovatele, tedy ministerstva, se odvolává i jedna z oslovených prošetřovaných institucí, Fakultní nemocnice Plzeň.

„Navíc v prvním pololetí letošního roku byla v nemocnici ukončena kontrola hospodaření ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu, která žádné pochybení neshledala,“ sdělila Právu mluvčí zdravotnického zařízení Gabriela Levorová.

Podle MF Dnes ale Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v neveřejné části posudků na problém s bonusy upozorňoval už před čtyřmi lety. Právě NKÚ v letošním červnu zahájil kontrolu hospodaření několika velkých nemocnic - mezi dalšími i té v pražských Střešovicích nebo v Motole.

Pochyby o průhlednosti financí

Podle deníku šli žalobci ještě dál, když se zaměřili i na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP). Státní zástupce Zdeněk Matula se od VZP prý dožadoval odpovědí na to, proč si od nemocnic nechává praxi s bonusy líbit a proč nenastavila důslednější systém kontroly.

Jak ale pro Právo uvedla samotná pojišťovna, proti podobným praktikám se snaží bránit již delší čas. „VZP dlouhodobě podniká všechny kroky, které jí umožňuje platná legislativa, aby zajistila, že jí zdravotnická zařízení budou náklady na pořizovaný materiál vykazovat průhledně a správně,“ komentoval situaci tiskový mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý s tím, že VZP má u některých nemocnic v souvislosti s tímto vážnou pochybnost. Jak Tichý doplnil, pojišťovna se žalobci spolupracuje, přičemž jí poskytla veškeré informace, o které si žalobci požádali.

Na korupci a neprůhledné financování v českých nemocnicích upozorňovala v roce 2013 i studie Evropské komise. Na základě zjištění autoři dokumentu doporučovali v této oblasti zvýšit nezávislost a efektivitu policie a státního zastupitelství.

Adéla Jelínková, Právo

nahoru

Domácí:

Přichází nejteplejší červencový týden, Moravu skropí deště

-

dnes 07:49 Počasí o nadcházející pracovním týdnu rozdělí...

Češi nejsou držgrešle, za spropitné v hospodách ale chtějí kvalitu

-

včera 22:38 Češi v restauracích spropitné dávají, očekávají za to...

Chovanec nebyl sám, ozývali se i další rebelové

-

včera 02:00 Před hlasováním o důvěře vládě probíhalo tento týden v...

Nejen kůrovec. Stromy čelí novým zabijákům

-

14.7. 18:35 Stromy v České republice neohrožuje jen kůrovec. Jsou...

SPD dál povede Okamura, v předsednictvu končí „zabrušovač” Rozner

-

14.7. 17:53 aktualizováno Hnutí Svoboda a přímá demokracie -...

Babiš: Komunisty jsme k moci nepřivedli, trafiky pro ně nebudou

-

14.7. 17:29 Premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru pro sobotní...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů