Domácí

Státní zástupci prověřují nemocnice i pojišťovny kvůli bonusům

obrazek

A DOST! Léky s E120

Stream.cz

21.9. 05:00 Kam mizí milióny, které nemocnice inkasují ze slev od výrobců zdravotního materiálu, vyšetřuje Vrchní státní zastupitelství v Praze. Žalobci se zajímají také o to, proč si pojišťovny podobné praktiky nechávají líbit, když nemocnicím navzdory bonusům od dodavatelů vyplácejí plnou cenu zboží.

Na vyplácení bonusů se policie zaměřila u čtyřiceti nemocnic, mezi něž se řadí třeba i pražská Fakultní nemocnice Královské Vinohrady nebo Nemocnice Jihlava. Systém slev, kdy nemocnice od dodavatelů a výrobců zdravotní techniky dostávají bonusy, které si ale nechávají pro sebe, a pojišťovnám přitom účtují plnou cenu, je přitom v Česku běžnou praxí.

Na podobný případ upozornil v lednu tohoto roku ekonom Jiří Skuhrovec, který se věnuje analýzám informací o veřejných zakázkách. Pražská Thomayerova nemocnice zveřejnila smlouvu s firmou Pfizer, kde jí společnost slibovala poskytnout až 22 procent slevy na krabičku léku Sutent. Pojišťovna přitom za lék platila plnou cenu, což bylo 120 tisíc korun.

Na probíhající vyšetřování vrchního zastupitelství v čele s Lenkou Bradáčovou jako první upozornil sever Seznam zprávy.

Bonusy jako standardní příjem

K problematice bonusů se minulý ten vyjádřilo i ministerstvo zdravotnictví, které je zřizovatelem mnohých z dotčených nemocnic. Podle úřadu jsou ale bonusy standardním příjmem nemocnice, ze kterého jsou financovány činnosti související s poskytováním zdravotních služeb.

„Z pohledu ministerstva zdravotnictví je podstatné, aby veškeré realizované slevy byly řádně zaúčtovaným příjmem poskytovatele,“ vyjádřilo se v oficiálním prohlášení ministerstvo s tím, že pakliže je podmínka splněna, bonusy závadnou obchodní praktikou nejsou.

Na postoj svého zřizovatele, tedy ministerstva, se odvolává i jedna z oslovených prošetřovaných institucí, Fakultní nemocnice Plzeň.

„Navíc v prvním pololetí letošního roku byla v nemocnici ukončena kontrola hospodaření ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu, která žádné pochybení neshledala,“ sdělila Právu mluvčí zdravotnického zařízení Gabriela Levorová.

Podle MF Dnes ale Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v neveřejné části posudků na problém s bonusy upozorňoval už před čtyřmi lety. Právě NKÚ v letošním červnu zahájil kontrolu hospodaření několika velkých nemocnic - mezi dalšími i té v pražských Střešovicích nebo v Motole.

Pochyby o průhlednosti financí

Podle deníku šli žalobci ještě dál, když se zaměřili i na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP). Státní zástupce Zdeněk Matula se od VZP prý dožadoval odpovědí na to, proč si od nemocnic nechává praxi s bonusy líbit a proč nenastavila důslednější systém kontroly.

Jak ale pro Právo uvedla samotná pojišťovna, proti podobným praktikám se snaží bránit již delší čas. „VZP dlouhodobě podniká všechny kroky, které jí umožňuje platná legislativa, aby zajistila, že jí zdravotnická zařízení budou náklady na pořizovaný materiál vykazovat průhledně a správně,“ komentoval situaci tiskový mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý s tím, že VZP má u některých nemocnic v souvislosti s tímto vážnou pochybnost. Jak Tichý doplnil, pojišťovna se žalobci spolupracuje, přičemž jí poskytla veškeré informace, o které si žalobci požádali.

Na korupci a neprůhledné financování v českých nemocnicích upozorňovala v roce 2013 i studie Evropské komise. Na základě zjištění autoři dokumentu doporučovali v této oblasti zvýšit nezávislost a efektivitu policie a státního zastupitelství.

Adéla Jelínková, Právo

nahoru

Domácí:

Zeman po volbách nebude spěchat se svoláním Sněmovny, využije maximální lhůtu

-

dnes 16:29 Prezident Miloš Zeman chce využít maximální lhůtu,...

Zeman se pochlubil dřevěným samopalem na novináře, zásobník je z lahve Becherovky

-

dnes 15:53 Video: aktualizováno Prezident Miloš Zeman se na závěr...

Začínající učitel má o tisíce víc než kolegyně. Je jich málo

-

dnes 14:33 Dát se na kantořinu není z pohledu mladého muže...

České domácnosti jsou spokojeny nejvíce od roku 2013

-

dnes 14:26 Ekonomice se daří, platy rostou a lidí bez práce ubývá....

Unavený Babiš, útočný Zaorálek a monology místo diskuse, hodnotí experti předvolební debaty

-

dnes 12:23 Experti na politickou komunikaci si v rámci čtvrteční...

Poslanci budou mít do slibu holý mandát. A Česko několik dnů až 400 poslanců

-

dnes 12:17 Protože se letošní volby konají v dřívějším termínu než...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby