Zahraniční

A rozbušku máte? Web Amazonu mimoděk nabízí kombinace zboží vhodné k výrobě bomb

obrazek

Distribuční centrum Amazonu v německém Grabenu

FOTO: Radek Plavecký, Právo

19.9.2017 16:21 Doporučující algoritmy na webu internetového prodejce Amazon mimoděk radí s výběrem komponent a látek vhodných k výrobě výbušnin. Na nechtěný efekt služby, která doporučuje jinými zákazníky objednané kombinace zboží, v pondělí upozornila stanice Channel4. Podobnou službu nabízejí i další obchody, u Amazonu však zmíněný efekt umocňuje šíře nabídky.

Autonomní doporučující systém Amazonu podle Channel4 například k surovinám vhodným k výrobě střelného prachu radí zakoupit i zboží vhodné k výrobě pyrotechnické směsi termit. Na stejné stránce jako potenciálně nebezpečné chemikálie navíc systém nabízí i například kuličková ložiska, která teroristé přidávají do bomb, aby měly ničivější sílu.

Spolu se zmiňovaným zbožím stránky Amazonu doporučují i další věci, které se mohou hodit teroristům. Například kabely, baterie či věci potřebné k odpálení bomby na dálku. Nechybějí ani detonátory, upozorňuje dále britská televize.

A uvádí i další příklad. Pokud zákazník stojí o koupi chemikálií, jež se běžně používají v potravinářském průmyslu, jsou mu Amazonem automaticky nabízeny i další chemické látky pro výrobu střelného prachu.

Nákup k výrobě půl metráku střelného prachu

Reportérům televize se také podařilo naskládat do virtuálního nákupního košíku suroviny potřebné k výrobě 45 kilogramů střelného prachu, přičemž britská legislativa umožňuje jedinci pro vlastní potřebu vyrobit jen 100 gramů. Objednávku však nedokončili, není tedy zcela zřejmé, zda by ji obchod akceptoval.

Podobné automatické doporučující systémy nabízí celá řada e-shopů na českém i světovém trhu. Nechtěný efekt zmíněný britskými reportéry je však u Amazonu umocněn tím, jakou ucelenou šíři výrobků tento největší internetový prodejce na světě nabízí. Vyloučeno není ani ovlivnění robota třetí stranou, Channel4 však nic takového nezmiňuje.

Stránky v češtině pro koncové zákazníky Amazon zatím neprovozuje. Čeští zákazníci ale mohou na „našeptávání” narazit například v anglické verzi.

Novinky

nahoru

Zahraniční:

Na Ukrajině zadrželi bývalého detektiva ÚOOZ, měl nezákonně prodávat zařízení k odposlechu

-

dnes 07:56 aktualizováno Čechem zadrženým na Ukrajině je bývalý...

Rodiče zemřelého amerického studenta podali žalobu na KLDR, kde byl vězněn

-

dnes 06:00 Rodiče zesnulého amerického studenta Otto Warmbiera...

Kim jako první vůdce KLDR vstoupil na půdu Jižní Koreje. Historické setkání korejských lídrů září úsměvy

-

dnes 05:15 Video: aktualizováno Severokorejský vůdce Kim Čong-un...

Islamisté z Boko Haram zaútočili na Maiduguri, snaží se osvobodit spolubojovníky

-

včera 23:17 Na město Maiduguri na severovýchodě Nigérie zaútočili...

Americký komik Bill Cosby je vinný, rozhodla porota. Za znásilnění mu hrozí deset let

-

včera 20:01 aktualizováno Porota soudu shledala amerického komika...

Chorvatsko chce dostavět most na Pelješac. Pobouřená Bosna je proti

-

včera 19:07 Chorvatsko se po šesti letech vrací k výstavbě mostu,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby