Zahraniční

Výrobci ze západní Evropy přestávají na Slovensko dovážet zboží horší kvality

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Maxim Zmeyev, Reuters

13.9.2017 20:11 Výrobci potravin a drogerie ze západní Evropy začínají měnit složení výrobků dodávaných na Slovensko. Uvedla to v rozhovoru pro server tablet.tv slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná (SNS). Země střední a východní Evropy opakovaně kritizovaly dvojí kvalitu zboží dodávaného na jejich trhy.

Matečná uvedla, že některé firmy už přistoupily k tomu, že nepoužívají stejný obal pro zboží s odlišným složením. „Chceme však dosáhnout toho, aby výrobce dodával na evropský trh stejné potraviny. Už máme první příklady u značkových piškotů nebo keksů. I drogistické zboží začíná být podobné, jaké se prodává v Rakousku," řekla slovenská ministryně.

„Když je stejný obal, i obsah by měl být stejný. Pokud je obsah rozdílný, ať je rozdílný i obal,“ dodala Matečná.

Slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná

Polovina potravin je horší než na Západě

Ministryně připustila, že kontroly odhalily velké rozdíly v kvalitě u poloviny potravin dodávaných na slovenský trh. „Jednalo se o rozdíly v obsahu přírodních surovin a aditiv. Potraviny prodávané směrem na západ od našich hranic jsou podstatně kvalitnější. Mají méně umělých barviv a méně přidaných syntetických aditiv. Dokonce sáček čaje tam má vyšší gramáž,“ konstatovala Matečná.

Česká republika a Slovensko iniciovaly tzv. spotřebitelský summit, který se má v říjnu v Bratislavě zabývat touto otázkou. Za nepřípustnou označil praxi dvojí kvality výrobků ve středečním projevu v europarlamentu také předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker.

Ministryně upozornila, že pokud EK přijme rozhodnutí v tomto směru, budou firmám, které ho nebudou respektovat, hrozit sankce. Na zmíněný spotřebitelský summit chce Bratislava pozvat Junckera i eurokomisařku pro ochranu spotřebitele Věru Jourovou.

ivi, Právo

nahoru

Zahraniční:

Kurz a Merkelová se chytli kvůli kvótám

-

včera 22:17 Debata v EU ohledně uprchlických kvót zabírá příliš...

Rumunský tygr s korupcí ne a ne zatočit, ohrožuje i jeho ekonomický růst

-

včera 19:57 Ekonomický tygr EU - Rumunsko - loni učinilo jen malý...

Na jihu Evropy zabavili sedm metráků kokainu ukrytých uvnitř čerstvých ananasů

-

včera 16:22 Video: Portugalské a španělské policii se ve středu...

USA zůstanou v Sýrii, Islámský stát není poražen, varoval Tillerson

-

včera 16:08 Spojené státy ponechají v Sýrii dva tisíce vojáků,...

Turci vyprostili letoun, který sjel z ranveje a zůstal na srázu nad mořem

-

včera 15:10 Video: Turkům se ve čtvrtek podařilo pomocí dvou...

Magazín Vogue zrušil kvůli obtěžování spolupráci se dvěma módními fotografy

-

včera 14:53 Vedení britské verze módního časopisu Vogue ukončilo...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby