Kultura

RECENZE: Hezký, milý, jen trochu nudný film Víno nás spojuje

obrazek

Ana Girardotová jako Juliette rozhoduje, kdy začne sklizeň.

FOTO: CinemArt

14.9.2017 08:51 Snad jen ženy jsou v umění více (možná dokonce stejně) opěvovány jako víno. U Jana Nerudy ho pil král Karel s Buškem z Velhartic, ve filmu Alexandra Payna Bokovka vedli nekonečnou válku mezi pinotem a kabernetem dva staří kamarádi na cestě po vinohradech, v Dobrém ročníku Ridleyho Scotta se Russell Crowe vrátil ze světa investic na vinici.

Podobných příkladů by bylo nepočítaně, ale právě Croweovu Maxovi z Dobrého ročníku je Jean, hrdina francouzského filmu Víno nás spojuje, nejpodobnější. Ani on neplánoval návrat do rodného Burgundska k pěstování vína. A také on pochopil, že s kořeny je to těžké. Přetrhat je může být zdánlivě snadné, ale konkrétní životní situace člověku odhalí jejich pevnost.

Jean z otcovy vinice doslova utekl. Před stále stejnou prací, před nudou a snad nejvíc před otcem, který věděl vždycky všechno nejlépe. Na deset let zmizel tak důkladně, že ani na matčin pohřeb nepřijel.

Teprve když dostal zprávu, že i otec umírá, vrátil se ke své milované, ve vinohradnictví talentované sestře a k mladšímu bratrovi. A také k otcovu smrtelnému loži s nadějí, že si snad řeknou věci, které mezi nimi zůstaly utajeny.

Český název Víno nás spojuje (francouzsky Co nás spojuje) vyjadřuje všechno, co ve filmu uvidíme. Jednak značně podrobný popis pěstování vína a péče o révu ve všech ročních obdobích. Dále mnohá tajemství správných ochutnávek. A pronikneme do rodinných propletenců, lásek partnerských i rodičovsko-synovských, i do řádky nedorozumění, která se během onoho vinného roku rozpletou a projasní.

Scenárista a režisér Cédric Klapisch zaujal už před časem i české diváky filmem Erasmus a spol., který se hrál s úspěchem na karlovarském festivalu a pak v distribuci. Ve snímku Víno nás spojuje využívá umně krás francouzských vinic i lahodné chuti vína, aby maloval příjemné obrazy jara, léta, podzimu i zimy, pěstování i sklizně, lisování šťavnatých plodů i ochutnávání lahodného moku.

Vlídně vykreslené rodinné vztahy

Stejně vlídně vykresluje i rodinné vztahy. Jakkoli jde o docela silná dramata, vše plyne zvolna jako čas na vinici. Jen v nejvypjatějších chvílích, jako je přesný okamžik začátku sklizně, to i mezi sourozenci a dalšími jim blízkými lidmi zajiskří.

A právě ono pozvolné plynutí jde sice v logice spojení s vínem, ale současně je kamenem úrazu. Film je milý, ve vykreslení rodinných vztahů poctivý, ale bez nadsázky či humoru, který zdobil především Bokovku. Bohužel je také značně předvídatelný. Už díky názvu nikoho v kině ani nenapadne, že by sourozenci se zděděnými vinicemi naložili jinak, než jak se i stane. A to je v kombinaci s nevzrušivým tempem hezké, ale časem poněkud nudné.

Kraluje Girardotová

Nejlepší herecký výkon podává Ana Girardotová v roli Jeanovy sestry Juliette, která je zároveň nejlépe napsanou postavou. Je to mladá žena, oddaná rodné vinici, která je pro ni láskou, za kterou platí nesmírnou dřinou i životními zkouškami, v nichž obstát není vůbec snadné. Zároveň je to žena citlivá vůči potřebám svých sourozenců, postava, jíž nejvíc věříme titulní slogan. Také Pio Marmai jako Jean a Francois Civil v roli nejmladšího bratra Jerémyho hrají dobře, ale Girardotové sílu přece jen nemají napsanou ve scénáři.

Víno nás spojuje je typickým příkladem filmu na nedělní podvečer, trošku unavený podzimním sluncem, které zahřeje, ale nerozpálí.

Víno nás spojuje
Francie 2017, 113 min. Režie: Cédric Klapisch, hrají: Ana Girardotová, Pio Marmai, Francois Civil a další.

Celkové hodnocení: 70 %

 

Věra Míšková, Právo

nahoru

Kultura:

Mighty Sounds se definitivně rozplynul v mlze

-

dnes 10:19 Když v průběhu vystoupení amerických Anti-Flag na...

Vikinská dívka a vyčpělý polda v ulítlé skandinávské sci-fi sérii

-

dnes 09:53 Norové začínají pracovat na seriálu, jenž je kombinací...

Sondra Radvanovsky vystoupí v Českém Krumlově

-

dnes 08:33 Sopranistka s českými kořeny Sondra Radvanovsky...

Česká a slovenská fotografie jako na dlani

-

dnes 06:56 Ambiciózní výstavu Sudek, Funke, Drtikol… Česká a...

Zemřel režisér Petr Weigl známý adaptací dramatu Radúz a Mahulena

-

včera 19:25 Ve věku 79 let zemřel režisér Petr Weigl, který byl...

Orlická brána je festival pro všechny. Prošli jí Oceán, Sabina Křováková, Švihadlo i divadelníci

-

včera 12:15 Ve východočeském Žamberku se v pátek a sobotu odehrál...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů