Věda a školy

Studentský projekt opět nabízí možnost vyzkoušet si profesi učitele

obrazek

Jana Fryzelková a Sandra Feyglová z projektu Výluka

FOTO: EDUin

12.9. 14:53 Spolek Výluka, umožňující studentům nepedagogických oborů vysokých škol vyzkoušet si učitelskou práci, otevřel na svém webu přihlášky na další sérii takzvaných výluk, tedy výjezdů na základní školy. Jde o jedinečnou možnost vyzkoušet si své pedagogické schopnosti a stát se na pár dní učitelem. Do projektu pro zimní semestr 2017/2018 je možné se registrovat do konce září.

Nově oproti předchozím semestrům Výluka rozšiřuje možnosti výběru na výluku v prezenční a distanční formě spolupráce se školami, poprvé se otevírá i pracujícím.

Účastníci obou variant procházejí společným základem: nečeká je jen učení na vybrané ZŠ, ale několik částí přípravy. Pro zájemce o účast i pro širokou veřejnost spolek chystá na 19. září informační setkání ve studentském multifunkčním prostoru Studentská Hybernská v Praze.

Pátého října proběhne iniciační schůzka, na které budou zájemci rozděleni do týmů, v nichž projdou společnou přípravou a následně také absolvují samotnou výluku, což bude týdenní výjezd nebo pravidelné vyučování.

Od 13. do 15. října zájemce čeká společná víkendovka, na níž se budou zamýšlet nad svými motivacemi a nad tím, co si od učení slibují, čeho se obávají a jak jsou připraveni.

Intenzivní týdenní zážitek

Mezi víkendovkou a výlukou studenti zpracovávají pedagogicko-psychologickou teorii, účastní se náslechů na jedné z pražských partnerských ZŠ a nabyté znalosti a zkušenosti konzultují s odborníky. Na přelomu listopadu a prosince pak přichází nejdůležitější část, a to vlastní vyučování.

V prezenční variantě jde o týdenní výjezd do jedné z partnerských základních škol, nacházejících se po celé ČR. Distanční varianta vznikla jako odpověď na zklamané reakce vytížených zájemců o učitelství, pro něž z různých důvodů zkrátka nebylo možné odjet v minulém semestru na týden mimo domov.

„Setkali jsme se s lidmi, kteří by rádi výluku absolvovali, ale bohužel musejí při škole pracovat a takový výjezd nezvládnou. Chtěli jsme tedy přijít s variantou, která by umožnila zapojit se i těmto zájemcům. Rádi bychom k distanční verzi ale přistupovali spíše v krajních případech, intenzivní zážitek z týdenní výluky je volnější variantou nenahraditelný,“ říkají zakladatelky spolku Sandra Feyglová a Jana Fryzelková.

Po společné přípravě se účastníci distanční varianty společně seznámí s učitelským sborem a další části výuky absolvují samostatně na základě domluvy s konkrétními vyučujícími.

Pro pracující je program zpoplatněný

Další novinkou nadcházejících výluk je možnost účasti i pro pracující. Pro ty je nicméně program zpoplatněný.

„Rádi bychom umožnili také zaměstnaným lidem, kteří uvažují o tom, že by v rámci svého oboru učili na školách, aby si takovou zkušeností prošli. Lidé, kteří se v nějakém odvětví déle pohybují, jsou často schopni reflektovat, jaké znalosti nebo úhly pohledu v něm chybí, a přenést je efektivně do výuky,“ dodávají zakladatelky.

Projekt Výluka loni obdržel jednu z cen Eduína za inovace ve vzdělávání. [celá zpráva]

Cílem projektu je zlepšit postavení učitelů ve společnosti. Ti se mají konečně dočkat vyšších platů. Lídři české vládní koalice v pondělí rozhodli o zvýšení tarifů učitelům o 15 procent. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) předpokládá, že kabinet nařízení odhlasuje do konce září. [celá zpráva]

fš, Novinky

nahoru

Věda a školy:

Cenu Akademie věd za výzkum obdrželi fyzik, informatik a ekolog

-

dnes 14:22 Předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová udělila v úterý...

Vědci z Hradce Králové představili potravinové doplňky z lupiny

-

dnes 12:57 Vědci z Univerzity Hradec Králové (UHK) představili dva...

Osm měsíců izolace. Tým vyzkoušel let na Mars

-

dnes 11:06 Video: V neděli 17. září skončil na Havaji osmiměsíční...

Airbus poprvé v letecké sériové výrobě použil součástku vytištěnou ve 3D

-

dnes 10:18 Společnost Airbus poprvé v sériové výrobě použila...

Čeští badatelé popsali ojedinělý způsob lovu pavouka, který neumí tvořit sítě

-

včera 20:32 Vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v...

Financování vlastního studia není vždy snadné

-

včera 08:51 Vzdělávání často něco stojí. A nemusí jít jen o...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby