Věda a školy

Studentský projekt opět nabízí možnost vyzkoušet si profesi učitele

obrazek

Jana Fryzelková a Sandra Feyglová z projektu Výluka

FOTO: EDUin

12.9.2017 14:53 Spolek Výluka, umožňující studentům nepedagogických oborů vysokých škol vyzkoušet si učitelskou práci, otevřel na svém webu přihlášky na další sérii takzvaných výluk, tedy výjezdů na základní školy. Jde o jedinečnou možnost vyzkoušet si své pedagogické schopnosti a stát se na pár dní učitelem. Do projektu pro zimní semestr 2017/2018 je možné se registrovat do konce září.

Nově oproti předchozím semestrům Výluka rozšiřuje možnosti výběru na výluku v prezenční a distanční formě spolupráce se školami, poprvé se otevírá i pracujícím.

Účastníci obou variant procházejí společným základem: nečeká je jen učení na vybrané ZŠ, ale několik částí přípravy. Pro zájemce o účast i pro širokou veřejnost spolek chystá na 19. září informační setkání ve studentském multifunkčním prostoru Studentská Hybernská v Praze.

Pátého října proběhne iniciační schůzka, na které budou zájemci rozděleni do týmů, v nichž projdou společnou přípravou a následně také absolvují samotnou výluku, což bude týdenní výjezd nebo pravidelné vyučování.

Od 13. do 15. října zájemce čeká společná víkendovka, na níž se budou zamýšlet nad svými motivacemi a nad tím, co si od učení slibují, čeho se obávají a jak jsou připraveni.

Intenzivní týdenní zážitek

Mezi víkendovkou a výlukou studenti zpracovávají pedagogicko-psychologickou teorii, účastní se náslechů na jedné z pražských partnerských ZŠ a nabyté znalosti a zkušenosti konzultují s odborníky. Na přelomu listopadu a prosince pak přichází nejdůležitější část, a to vlastní vyučování.

V prezenční variantě jde o týdenní výjezd do jedné z partnerských základních škol, nacházejících se po celé ČR. Distanční varianta vznikla jako odpověď na zklamané reakce vytížených zájemců o učitelství, pro něž z různých důvodů zkrátka nebylo možné odjet v minulém semestru na týden mimo domov.

„Setkali jsme se s lidmi, kteří by rádi výluku absolvovali, ale bohužel musejí při škole pracovat a takový výjezd nezvládnou. Chtěli jsme tedy přijít s variantou, která by umožnila zapojit se i těmto zájemcům. Rádi bychom k distanční verzi ale přistupovali spíše v krajních případech, intenzivní zážitek z týdenní výluky je volnější variantou nenahraditelný,“ říkají zakladatelky spolku Sandra Feyglová a Jana Fryzelková.

Po společné přípravě se účastníci distanční varianty společně seznámí s učitelským sborem a další části výuky absolvují samostatně na základě domluvy s konkrétními vyučujícími.

Pro pracující je program zpoplatněný

Další novinkou nadcházejících výluk je možnost účasti i pro pracující. Pro ty je nicméně program zpoplatněný.

„Rádi bychom umožnili také zaměstnaným lidem, kteří uvažují o tom, že by v rámci svého oboru učili na školách, aby si takovou zkušeností prošli. Lidé, kteří se v nějakém odvětví déle pohybují, jsou často schopni reflektovat, jaké znalosti nebo úhly pohledu v něm chybí, a přenést je efektivně do výuky,“ dodávají zakladatelky.

Projekt Výluka loni obdržel jednu z cen Eduína za inovace ve vzdělávání. [celá zpráva]

Cílem projektu je zlepšit postavení učitelů ve společnosti. Ti se mají konečně dočkat vyšších platů. Lídři české vládní koalice v pondělí rozhodli o zvýšení tarifů učitelům o 15 procent. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) předpokládá, že kabinet nařízení odhlasuje do konce září. [celá zpráva]

fš, Novinky

nahoru

Věda a školy:

Zlínští výzkumníci zlepšují kvalitu bezlepkového pečiva

-

dnes 14:43 Vědci z Ústavu technologie potravin Fakulty...

V Česku se zbytečně prosvítí dvě miliardy korun ročně, ministerstva mají řešit světelný smog

-

dnes 12:58 Světelné znečištění negativně ovlivňuje život lidí i...

Vědci zvažují jaderný úder proti nebezpečnému asteroidu

-

dnes 04:00 Riziko je malé, ale existuje, 21. září 2135 by se mohl...

Vědci dali naději miliónům lidí, znovu rozchodili ochrnuté krysy

-

včera 18:52 Video: Výzkumníkům ze Švýcarského federálního...

K ISS úspěšně odstartovala ruská raketa, nese i obrázky z Terezína

-

včera 17:48 Video: aktualizováno K orbitální stanici ISS ve...

Pedagogické dny hradecké univerzity zvou na přednášku o vlivu digitálních médií na mozek

-

včera 11:19 Od pondělí 19. března po celý týden probíhá na...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby