Domácí

Sobotka ocenil větší dohled nad exekutory, mrzí ho neprosazení zákonů o znalcích a oddlužení

obrazek

Premiér Bohuslav Sobotka a ministr spravedlnosti Robert Pelikán

FOTO: Kateřina Šulová, ČTK

11.9.2017 18:44 Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se v pondělí vpodvečer sešel s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO) na bilanční schůzce, aby společně probrali již téměř uplynulé volební období, a vyhodnotili tak, co se danému resortu podařilo prosadit a na čem je třeba ještě dále pracovat. Na přetřes se dostala především novela insolvenčního zákona, kterou zablokovala opozice.

Pozitivum Sobotka spatřuje v novele soudního a exekučního řádu, prostřednictvím níž se podle něj podařilo prosadit opatření k ochraně práv věřitelů i dlužníků a současně se zvýšil dozor nad činností exekutorů. „V minulosti byly oprávněné výhrady veřejnosti k tomu, jak dochází k exekuci v Česku a na excesy ze strany exekutorů při vymáhání dluhů. Proto jsem rád, že se nám podařilo zpřísnit pravidla,“ zhodnotil premiér.

Ocenil rovněž zkrácení průměrné délky civilního řízení. „V letech 2014 až 2016 došlo ke snížení zhruba o dvacet procent. Došlo k posílení asistentů na straně soudců a administrativního zázemí, o které se soudci mohou opírat při řešení případů,“ upřesnil Sobotka. Jak dodal, za úspěch považuje také posílení zaměstnanosti vězňů zhruba o pětatřicet procent.

Naopak za neúspěch Sobotka označil dva zákony, které vláda schválila, ale nepodařilo se je projednat. Jedním z nich je nový zákon o znalcích a tlumočnících, tím dalším novela insolvenčního zákona.

„Odpor poskytovatelů půjček”

„V tomto případě jsme se setkali s odporem poskytovatelů půjček, kteří novelu nechtějí. Našli si poslance z řad opozice, kteří jim pomohli, a novelu tak zablokovali,“ popsal situaci Pelikán.

Podle obou politiků je přijetí jmenovaných zákonů důležité a pro českou justici prioritní. „Nová vláda by měla tyto dvě novely předložit hned na začátku funkčního období, aby bylo možné časově překonat odpor, který jim bude kladen,“ uvedl premiér.

Jak doplnil Pelikán, české právo v posledních letech prošlo značným pokrokem. „Poslední čtyři roky byly obdobím, kdy novela nestíhala novelu, rozvoj práva je nejpotřebnější,“ uzavřel ministr.

Bilanční schůzka s Robertem Pelikánem je Sobotkovou desátou v pořadí. V dalších dvou dnech se premiér dočká schůzky s ministrem dopravy Danem Ťokem (ANO) a ministrem zdravotnictví Miloslavem Ludvíkem (ČSSD).

Adéla Jelínková, Právo

nahoru

Domácí:

Téměř třetina cest ministra Hermana vedla do Německa

-

včera 20:22 Nejčastějším cílem bývalého ministra kultury Daniela...

Hamáček: Německo neplánuje změny režimu na hranici s ČR

-

včera 19:15 Německo neplánuje kvůli nelegální migraci měnit režim...

Senát schválil novelu, která má urychlit dopravní stavby

-

včera 19:04 Senát ve středu po rozsáhlé debatě schválil poslanecký...

Vytrvalý déšť přidělává práci hasičům

-

včera 16:41 aktualizováno Kvůli vytrvalým dešťům zasahovali zatím...

Podezřelých tendrů ve zdravotnictví bude hodně, naznačuje prověrka ministra

-

včera 16:22 Ministerstvo zdravotnictví obdrželo první informace o...

Parkanová uspěla se stížností na pokutu za zveřejnění protokolů

-

včera 16:14 Bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová uspěla s...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů