Ekonomika

Výrobce stáhl z prodeje sušenky Zlaté věnečky, mohou obsahovat jedovatý pesticid

obrazek

V německé laboratoři testují vejce na přítomnost pesticidu fipronil.

FOTO: Stringer, Reuters

4.9. 13:36 Výrobce cukrovinek společnost Mondelez stáhl z obchodů v Česku i na Slovensku šest šarží sušenek Zlaté věnečky. Mohl by v nich být jedovatý pesticid fipronil, který se našel v mnoha evropských státech ve vejcích. Jeho koncentrace v sušenkách by ale měla být nízká. Firma zatím čeká na výsledky testů, informoval v pondělí server iRozhlas.cz.

Před výrobkem Zlaté věnečky nejprve v pondělí varovali slovenští veterináři. Podle nich byla do sušenek použita vejce s nadlimitním obsahem pesticidu fipronil. Sušenky ze šesti dotčených šarží firma stáhla už minulý týden z obchodů.

„Předpokládané stopové množství látky v hotovém výrobku podle našeho interního zhodnocení nepředstavuje žádné zdravotní riziko pro člověka, který produkt zkonzumuje. Tříleté dítě s hmotností patnáct kilogramů by muselo sníst osmnáct 150gramových balení produktu z dotčených šarží, aby dosáhlo úrovní, které by mohly být považovány za škodlivé,“ řekla serveru mluvčí společnosti Mondelez Gabriela Bechnyská.

Mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva potvrdil, že testy, které přítomnost fipronilu buď potvrdí, nebo vyvrátí, ještě nejsou hotové. Veřejnost s výsledky seznámí, jakmile je bude mít k dispozici.

Země, kde se objevila vejce s pesticidem fipronil. Vedle zemí Evropy šlo ještě o Hongkong.

FOTO: David Ryneš, Novinky

Stahované věnečky jsou o hmotnostech 150 a 185 gramů. Zákazníci je mohou vrátit v místě nákupu.

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.

Vejce kontaminované fipronilem a výrobky z nich se objevily ve zhruba dvou desítkách zemí EU včetně všech států sousedících s ČR. Čeští veterináři v minulém týdnu informovali, že už provedli 261 vyšetření vajec, vaječných výrobků a drůbežího masa, fipronil zatím nenašli.

tov, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Ceny pohonných hmot v Česku poslední týden stagnují

-

dnes 10:26 Ceny pohonných hmot v Česku se za poslední týden téměř...

Google kupuje tým tchajwanského výrobce telefonů HTC

-

dnes 09:39 Společnost Google ze skupiny Alphabet Inc se dohodla s...

Sociální správa mění počítače. S výplatou důchodů může být problém, obávají se poslanci

-

včera 16:39 České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ), která...

S akciemi výrobce mobilů HTC se nebude obchodovat. Spekuluje se o převzetí Googlem

-

včera 15:54 Tchajwanská burza ve čtvrtek pozastaví obchodování s...

Kyrgyzstán nám zadržuje peníze protiprávně, další stovky miliónů nepošleme, říká Liglass

-

včera 15:21 Česká společnost Liglass Trading CZ zatím nehodlá...

Tuzemáku hrozí úplný zákaz, může obsahovat karcinogen, zjistil evropský úřad

-

včera 14:01 aktualizováno Evropský úřad pro bezpečnost potravin...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby