Ekonomika

Výrobce stáhl z prodeje sušenky Zlaté věnečky, mohou obsahovat jedovatý pesticid

obrazek

V německé laboratoři testují vejce na přítomnost pesticidu fipronil.

FOTO: Stringer, Reuters

4.9.2017 13:36 Výrobce cukrovinek společnost Mondelez stáhl z obchodů v Česku i na Slovensku šest šarží sušenek Zlaté věnečky. Mohl by v nich být jedovatý pesticid fipronil, který se našel v mnoha evropských státech ve vejcích. Jeho koncentrace v sušenkách by ale měla být nízká. Firma zatím čeká na výsledky testů, informoval v pondělí server iRozhlas.cz.

Před výrobkem Zlaté věnečky nejprve v pondělí varovali slovenští veterináři. Podle nich byla do sušenek použita vejce s nadlimitním obsahem pesticidu fipronil. Sušenky ze šesti dotčených šarží firma stáhla už minulý týden z obchodů.

„Předpokládané stopové množství látky v hotovém výrobku podle našeho interního zhodnocení nepředstavuje žádné zdravotní riziko pro člověka, který produkt zkonzumuje. Tříleté dítě s hmotností patnáct kilogramů by muselo sníst osmnáct 150gramových balení produktu z dotčených šarží, aby dosáhlo úrovní, které by mohly být považovány za škodlivé,“ řekla serveru mluvčí společnosti Mondelez Gabriela Bechnyská.

Mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva potvrdil, že testy, které přítomnost fipronilu buď potvrdí, nebo vyvrátí, ještě nejsou hotové. Veřejnost s výsledky seznámí, jakmile je bude mít k dispozici.

Země, kde se objevila vejce s pesticidem fipronil. Vedle zemí Evropy šlo ještě o Hongkong.

FOTO: David Ryneš, Novinky

Stahované věnečky jsou o hmotnostech 150 a 185 gramů. Zákazníci je mohou vrátit v místě nákupu.

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.

Vejce kontaminované fipronilem a výrobky z nich se objevily ve zhruba dvou desítkách zemí EU včetně všech států sousedících s ČR. Čeští veterináři v minulém týdnu informovali, že už provedli 261 vyšetření vajec, vaječných výrobků a drůbežího masa, fipronil zatím nenašli.

tov, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Karlovarské minerální vody koupí středoevropské pobočky Pepsi

-

dnes 14:03 aktualizováno Karlovarské minerální vody (KMV) koupí...

Chaps za nezpřístupnění jízdních řádů zaplatí milión

-

dnes 11:22 Předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj snížil na...

Farmaceutická akvizice za čtvrt biliónu. Majitel Zentivy kupuje firmu v USA

-

dnes 10:28 Francouzská farmaceutická skupina Sanofi se dohodla na...

Zákon proti falšování vína počet vinoték nesnížil

-

včera 09:49 V ČR bylo na konci loňského roku registrovaných 5700...

Podnikatelé se zdražení úvěrů neobávají

-

20.1. 16:56 Čeští podnikatelé počítají s tím, že v letošním roce...

Travel Service přepravil loni na svých linkách o pětinu více lidí

-

19.1. 22:30 Tuzemské aerolinky Travel Service přepravily loni na...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby