Zahraniční

USA už v květnu varovaly Španěly před chystaným útokem v Barceloně. Marně

obrazek

Hlídkující španělský policista. Ilustrační foto

ČTK/AP

31.8.2017 15:08 (aktualizováno: 31.8.2017 16:02) Americké tajné služby varovaly Španěly před chystanými teroristickými útoky v Barceloně už v květnu. Zprávu deníku Deník El Periodico de Catalunya potvrdil katalánský ministr vnitra Joaquim Forn. Katalánská vláda i kabinet v Madridu ale zprávu vyhodnotily jako nevěrohodnou.

„Nepodložené informace neznámé věrohodnosti z konce května roku 2017 naznačují, že Islámský stát plánuje nespecifikované teroristické útoky během letních měsíců na turisticky exponovaných místech v Barceloně. Zejména v ulici La Rambla,“ cituje El Periodico de Catalunya ze zprávy amerického Národního protiteroristického střediska (NCTC).

La portada de EL PERIÓDICO del 31 de agosto: "Específicamente en la Rambla", la alerta de la CIA a los Mossos https://t.co/snRtSLkslK pic.twitter.com/eLF2J5EYMq

— El Periódico (@elperiodico) August 30, 2017

Také šéf katalánské policie Josep Lluís Trapero ve čtvrtek přiznal, že dostal avízo ohledně možného útoku na třídu La Rambla. Bezpečnostní složky informaci zhodnotili na vládní i policejní úrovni a došly k závěru, že její uvěřitelnost je nízká. Trapero též řekl, že se o ní hovořilo i na dvou protiteroristických zasedáních (25. května a 8. června) a na obou panovala shodla, že nejde o hrozbu.

Ministr Forn ani Trapero na tiskové konferenci nesdělili, odkud ona informace z 25. května pocházela. Popřeli, že by ji měli od americké CIA či od jiných tajných služeb z USA. Trapero dokument označil za „montáž”. „Proč bych měl věřit, že dokument je od CIA? Kde je podpis a razítko?” reagoval Trapero.

Španělští zpravodajci mlčí

Mluvčí španělské zpravodajské služby CNI, na kterého se s žádostí o vyjádření obrátila agentura AFP, se nechal slyšet, že nebude komunikaci s cizími zpravodajskými službami ani potvrzovat, ani vyvracet. Španělské ministerstvo vnitra na žádost o komentář vůbec nereagovalo.

Autenticitu citované zprávy není možné nestranně ověřit. Madridské rádio Cadena SER s odkazem na své zdroje ze španělských protiteroristických služeb uvedlo, že je zpráva pravá. Zakladatel WikiLeaks Julian Assange naopak na Twitteru pravost nahrávky zpochybnil. Nezdá se mu, že by Američané v anglicky psané zprávě použili uvozovky používané ve španělštině.

This appears to be modified or fabricated. The use of Spanish language quote marks '<<', '>>' in an English CIA report is very suspicious.

— Julian Assange 🔹 (@JulianAssange) August 31, 2017

Španělskem v srpnu otřásly hned dva teroristické útoky. Kromě bulváru Las Ramblas atentátníci zaútočili také v přímořském letovisku Cambrils jižně od Barcelony. Celkem při útocích zahynulo šestnáct lidí a na 120 dalších utrpělo zranění.

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Zástupce ředitele klíčové ruské kosmické společnosti RKK Eněrgija obvinili z podvodu

-

dnes 15:47 Ruská raketová korporace RKK Eněrgija, která patří ke...

Turisty oblíbený indonéský ostrov Lombok zasáhlo další zemětřesení

-

dnes 08:09 Video: aktualizováno Zemětřesení o síle 6,3 stupně v...

V Mekce začínají obřady spojené s muslimskou poutí

-

dnes 07:20 Video: V Saúdské Arábii v neděli začínají pětidenní...

U Fidži zaznamenali zemětřesení o síle 8,2 stupně

-

dnes 06:23 Neobvykle silné zemětřesení zaznamenala americká...

Útočníka, který najel do lidí u parlamentu v Londýně, obvinili z pokusů o vraždu

-

dnes 00:52 Z pokusů o vraždu obvinila londýnská policie 29letého...

Merkelová se sešla s Putinem

-

včera 20:20 Německá kancléřka Angela Merkelová se v sobotu sešla s...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů