Finance

S hypotékou můžete ušetřit na daních

obrazek

Úroky z hypotéky nebo stavebního spoření jsou jednou z uznaných odečitatelných položek od základu daně.

Profimedia.cz

6.9.2017 09:12 Dosáhnout na hypotéku je v Česku nyní složitější než dříve, Česká národní banka totiž nedávno výrazně zpřísnila podmínky pro její získání. I přesto má v současnosti hypotéku na byt či dům téměř patnáct procent českých domácností. Při jejím splácení navíc můžete ušetřit na daních. Úroky z hypotéky jsou totiž jednou z uznaných odečitatelných položek od základu daně.

„Úroky z hypotéky lze uplatnit jako daňový náklad tehdy, jestliže danou nemovitost užíváte k vlastnímu trvalému bydlení nebo ji k bydlení využívá druhý z manželů, případně některý z potomků, rodičů nebo prarodičů. Pro byty koupené na investici však uvedené výhody neplatí,“ upozornila Blanka Štarmanová ze společnosti TaxVision.

Pro chaty a chalupy úleva neplatí

Odečíst lze podle ní i úroky z úvěru na opravu bytu či domu, případně na koupi pozemku. U úvěru na koupi pozemku však lze úroky uplatnit jen v případě, že maximálně do čtyř let začnete se stavbou nemovitosti určené k bydlení.

Mezi odečitatelné položky naopak není možné zahrnout úroky z hypotéky uzavřené na koupi rekreačních objektů, jako jsou chaty a chalupy.

„Úroky z úvěru na nákup nemovitosti určených k pronájmu nebo pro podnikání nelze uplatnit jako odčitatelnou položku od základu daně, lze je však zahrnout do daňově uznatelných výdajů,“ doplnila Štarmanová a připomněla, že pokud je k pronájmu či jiné výdělečné činnosti využívána jen část kupované nemovitosti, je třeba úroky poměrně rozdělit.

Až tři sta tisíc ročně

Z daňového základu si můžete odečíst až 300 tisíc korun ročně, přičemž jednotlivé úvěry je možné sčítat. Částka však nesmí přesáhnout 25 tisíc korun za měsíc.

Poplatník, který tento odpočet využije, musí ale být účastníkem smlouvy o úvěru, tedy jeho jméno musí být ve smlouvě výslovně uvedeno. Nestačí pouhý fakt, že úvěr splácí.

„Při prvním uplatnění odečtu musí poplatník doložit nárok na snížení daní výpisem z katastru nemovitostí. K dalším odpočtům už stačí pouze přiložit k daňovému přiznání originál potvrzení o zaplacených úrocích. Tento dokument zasílají banky a spořitelny obvykle v průběhu ledna,“ uvedla Štarmanová.

Základ daně není ještě daň

„Úroky z hypotéky lze uplatnit jako odečitatelnou položku od základu daně. Odečitatelné položky tedy nesnižují přímo daň, jako je tomu u slev na dani, ale snižují základ, ze kterého se daň vypočítává. Jelikož daň z příjmů fyzických osob činí v současnosti patnáct procent, odečet úroků ve výši 100 tisíc korun sníží daň o 15 tisíc korun,“ upřesnila Štarmanová.

Mezi další odečitatelné položky od základu daně patří životní a penzijní pojištění, dary, darování krve, členské příspěvky odborům a platby za zkoušky ověřující kvalifikaci a výsledky dalšího vzdělávání.

kil, Právo

nahoru

Finance:

Češi konečně tvoří finanční rezervy, jak dlouho jim vystačí, ale netuší

-

dnes 03:40 Češi šli do sebe a začali se více starat o to, aby měli...

Modelový příklad: Jak správně vyplnit daňové přiznání řádek po řádku

-

včera 07:01 Na modelovém příkladu přinášíme přehledný návod, jak...

Každý devátý Čech loni změnil banku

-

18.3. 05:53 Být věrný jednomu peněžnímu ústavu se už mezi českými...

Výhodnost stavebního spoření snižují poplatky

-

17.3. 04:30 Pro Čechy je stavební spoření stále atraktivní díky...

Kdy při vyplňování daňového přiznání použít dvoustránkový a kdy čtyřstránkový formulář

-

16.3. 04:27 Při vyplňování daňového přiznání za rok 2017 lze...

Výnosy účastnických fondů inflaci loni většinou nepřekonaly

-

15.3. 07:00 Celkem 16 z 27 účastnických penzijních fondů...



Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby