Cestování

Řada z velrybích kostí je jako ruská verze Stonehenge

obrazek

Kosti měli vztyčit příslušníci domorodých kmenů před 600 lety.

Profimedia.cz

29.8.2017 12:02 V chladných vodách Beringova moře leží ostrůvek Yttygran. Náleží k Sibiři a jeho hlavní zajímavosti se občas přezdívá ruská verze Stonehenge. Jedná se totiž o řadu či alej z kostí velryb. Záhada ovšem není tak nerozluštitelná jako v případě nejznámějšího kamenného kruhu. Velrybí kosti sem před stovkami let zapíchali do země příslušníci domorodých kmenů.

Jakkoli je Yttygran odlehlý, přesto na svou drsnou přírodu a velrybí kosti trčící ze země nějaké ty turisty láká. A jak uvádí portál Siberian Times, v několika posledních letech narůstal zájem především ze strany návštěvníků ze zámoří.

Zmíněné velrybí kosti lemují jednu část pobřeží, tato neobvyklá alej tak místu přiřkla i jeho název – Whale Bone Alley. Má se za to, že pozůstatky mořských gigantů, především žeberní kosti, čelisti a obratle, do země zapíchaly zhruba před 600 lety různé spolupracující skupiny domorodých kmenů. Ty totiž velryby lovily a na místě dnešní turistické atrakce je zpracovávaly a maso skladovaly v zemi, aby se nezkazilo.

Některé kosti váží až 300 kilogramů.

FOTO: Profimedia.cz

To potvrzují jednak zkameněliny, které se na místě našly, ale také název ostrova v jazyce kmene sibiřských Yupiků. Ten totiž zní Sikliuk, což má blízko ke slovu, jehož význam znamená jáma na maso.

Archeologové se nicméně domnívají, že kosti byly vztyčeny za náboženským účelem a pro někdejší kmeny mělo místo duchovní a rituální význam, uvádí britský portál Express.

Atrakce přitahuje každým rokem více turistů.

FOTO: Profimedia.cz

Kosti se totiž tyčí do výšky i několik metrů a ty nejtěžší váží až 300 kilogramů. Nepředpokládá se proto, že by je domorodci vztyčovali jen tak, pro nic za nic.

Jednou z verzí také je, že se jednalo o svatyni, kde kmeny vzájemně dodržovaly příměří. Když totiž přišla velmi tuhá zima, začaly mezi sebou vzájemně bojovat, ale na místě aleje z velrybích kostí se scházely k diskusi.

Ať už byl ovšem význam jakýkoli, pro návštěvníky je místo pro svou mystičnost a ojedinělost velmi přitažlivé. A okolní drsná severská krajina navíc nabízí krásné výhledy.

mšv, Novinky

nahoru

Cestování:

Petrohradský Kronwerk je jedním z největších vojenských muzeí světa

-

dnes 18:05 Když v bažinách plných komárů zakládal car Petr Veliký...

Dva Britové koupili starou válečnou pevnost. Chtějí ji otevřít pro veřejnost

-

dnes 13:08 Video: Vojenská pevnost Beacon Hill Fort pamatuje ještě...

V Benátkách se v dubnu otevře muzeum věnované Casanovovi

-

včera 16:23 První muzeum věnované výhradně italskému spisovateli,...

Muzeum ega? Znáte-li kódové označení CR7, neodoláte

-

včera 14:29 Obrazem: Portugalská Madeira má nespočet turistických...

Vyhořelý zámek v Benešově nad Ploučnicí, památková chlouba severu, zahajuje sezónu

-

včera 11:15 Již 3. března se otevřou brány skvostu severočeských...

Krása střídá rozvaliny. Kuba je zemí kontrastů

-

včera 09:29 Obrazem: Dostane se vám pod kůži a omámí všechny vaše...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby