Domácí

Novelu stavebního zákona bude řešit Ústavní soud

obrazek

FOTO: Miroslav Homola, Právo

22.8.2017 15:42 Skupina 17 senátorů v úterý napadla u Ústavního soudu (ÚS) novelu stavebního zákona, která omezuje účast spolků na stavebním řízení. Senátoři mají za to, že některé paragrafy jsou protiústavní a novela jako celek nepovede ke zrychlení stavebního řízení.

„Pokud chtěla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO), která novelu zákona předložila, dosáhnout omezení zdržování výstavby ze strany některých ekologických spolků, mohla například omezit účast veřejnosti podle místa bydliště, ale ne ji vyloučit úplně,“ uvedl ke stížnosti předseda Strany zelených Matěj Stropnický.

Senátoři chtějí, aby ÚS zrušil paragraf zapovídající spolkům účast ve správních řízeních. Napadají rovněž části, které podle nich omezují možnosti přezkumu vydaných stanovisek.

Novela umožní mimo jiné sloučit územní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí (EIA) a podle předkladatelů dojde i ke zrychlení celého řízení.

Senátoři opírají svou stížnost o posudek 22 expertů ze čtyř právnických fakult.

Kteří senátoři stížnost podepsali
Eliška Wagnerová, Petr Orel, Ladislav Kos, Libor Michálek, Václav Láska, Jitka Seitlová, Zdeněk Papoušek, Renata Chmelová, Václav Hampl, Lumír Kantor, Jiří Carbol, Miluše Horská, Jiří Dienstbier, František Bublan, Eva Syková, Jiří Šesták a Alena Dernerová

ÚS v posledních dnech obdržel i další tři stížnosti od různých skupin senátorů. Navrhují změny ve fungování národních parků v rámci zákona o ochraně přírody a krajiny, brojí proti části daňového řádu a poslední skupině se nezamlouvá způsob, jak zákon vymezuje provoz informačních databází o bonitě a důvěryhodnosti spotřebitelů.

jas, Novinky

nahoru

Domácí:

Maření spravedlnosti bude nový trestný čin, rozhodla Sněmovna

-

dnes 11:42 Sněmovna ve středu schválila novelizaci trestního...

Budu laskavý, slíbil Zeman podpořit rozpočet

-

dnes 10:53 Video: Prezident Miloš Zeman slíbil kabinetu premiéra...

Opozice: Vláda je neschopná, rozpočet nepřijatelný a nezodpovědný

-

dnes 10:17 Zostra se pravice pustila do rozpočtu se schodkem 40...

Vláda za účasti Zemana schválila rozpočet na příští rok

-

dnes 07:13 Video: aktualizováno Kabinet premiéra Andreje Babiše...

Poche náměstkem? Záleží na ministrovi, míní Hamáček

-

dnes 06:51 Předseda ČSSD Jan Hamáček navrhl premiérovi, aby se...

Kauza ukázala na tisíce neosvojených dětí v ČR, tvrdí Babiš

-

dnes 04:01 Premiér Andrej Babiš (ANO) zastává postoj, že Česká...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů