Zahraniční

V Sýrii bylo zavražděno sedm civilních záchranářů

obrazek

Bílé přilby při odstraňování škod po náletech v Aleppu. Archivní snímek

ČTK/AP

12.8. 19:47 Skupina neznámých ozbrojenců zavraždila v provincii Idlib sedm syrských civilních záchranářů známých jako Bílé přilby, kteří působí v opozicí kontrolovaných oblastech. Informovala o tom v sobotu agentura AP. Incident, ke kterému se nikdo nepřihlásil, se stal ve městě Sarmin.

V provincii Idlib mezi sebou bojují islamisté hlásící se k síti Al-Káida a z ultrakonzervativní skupiny Ahrár aš-Šám, která se od nich odtrhla. Bílé přilby se v minulosti staly terčem útoku také vládních sil.

„Vypadá to na kriminální útok,“ sdělil šéf Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) Ramí Abdar Rahmán. Poukázal přitom na to, že přepadeny byly kanceláře, které byly následně vykradeny. Zmizela i dvě služební vozidla. Podle Rahmána může jít rovněž o snahu poškodit obraz těch islamistů, kteří mají v oblasti převahu, aby bylo vidět, že v ní není bezpečno.

Jiný svědek podle AP řekl, že útočníci použili na svých zbraních tlumiče, takže nikdo v okolí si útoku nevšiml. Oběti našli až další příslušníci Bílých přileb, když nastupovali na směnu. V Sarminu jsou údajně také spící buňky slábnoucí teroristické organizace Islámský stát (IS).

Pomáhají v extrémních podmínkách

Záchranáři nazývaní Bílé přilby přitahují světovou pozornost svými akcemi v extrémních podmínkách, když vynášejí přeživší z trosek budov krátce po útocích. Často se ale stávali terčem vládních náletů, které jsou úmyslně prováděny ve chvíli, kdy tito příslušníci pracují na záchraně zasažených.

Nejméně 23 mrtvých a 20 zraněných si podle SOHR v noci na sobotu vyžádal sebevražedný útok v jihosyrské provincii Dará. Terčem útoku se stali povstalečtí bojovníci organizace Džajš al-Islám (Islámská armáda) během hromadné večeře. Jiný zdroj hovoří o 30 mrtvých. Ani k tomuto incidentu se zatím nikdo nepřihlásil. Obvykle tak ale činí teroristé z IS.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

Muž, kterého měli za útočníka z Barcelony, se přihlásil na policii. Bratr mu prý vzal doklady

-

včera 22:11 Zatímco španělská média začala zveřejňovat podrobnosti...

Ozvala se rána a masa se dala do pohybu. Lidé hystericky křičeli, líčí útok v Barceloně svědci

-

včera 21:35 Video: Na místě útoku v srdci Barcelony propukl krátce...

V Rumunsku přejel vlak těhotnou ženu a tři děti

-

včera 20:08 Těhotnou ženu a její tři malé děti dnes východně od...

Z válkou zmítaného Jižního Súdánu uteklo do Ugandy už milión lidí, OSN žádá o pomoc

-

včera 18:12 Počet běženců, kteří uprchli z Jižního Súdánu...

Útok dodávkou v Barceloně si vyžádal nejméně 13 obětí a stovku zraněných

-

včera 17:22 Video: aktualizováno Dodávka najela ve čtvrtek...

Šéfku AfD doporučili zastupitelé vydat ke stíhání kvůli podezření z křivé přísahy

-

včera 15:17 Imunitní výbor saského zemského sněmu doporučil ve...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby