Zahraniční

Kvůli vraždě exprezidenta Chile soudce obžaluje šest lidí

obrazek

Bývalý chilský prezident Eduardo Frei Montalva na archivní fotografii

FOTO: Anonymous, ČTK/AP

12.8.2017 07:29 Bývalý chilský prezident Eduardo Frei Montalva byl v roce 1982 zřejmě zavražděn. Soudce, který má případ na starosti, v pátek oznámil, že připravuje obžalobu šesti lidí z vraždy exprezidenta. Ten byl hlasitým oponentem tehdejšího diktátora Augusta Pinocheta a právě jeho agenti měli podle obvinění stát za Freiovou smrtí.

"Je to bolestné, ale soudce potvrdil, co jsme si vždycky mysleli. Zpočátku jsme měli pochybnosti, ale dnes máme jistotu, že náš otec byl zavražděn," uvedla bývalá senátorka Carmen Freiová, jejíž bratr Eduardo Frei Ruiz byl prezidentem Chile v letech 1994-2000.

Křesťanský demokrat Eduardo Frei Montalva stál v čele Chile v letech 1964 až 1970. Zemřel v lednu 1982 v soukromé nemocnici v Santiagu po operaci kýly, krátce po svých jedenasemdesátých narozeninách. Jako oficiální příčinu smrti tehdy úřady uvedly pooperační infekci, která způsobila akutní zánět pobřišnice.

Thalium v těle

Už tehdy měla Freiova rodina pochybnosti o příčině úmrtí. Až 16 let po pádu dikatury dosáhli příbuzní vydání soudního příkazu k exhumaci těla, v němž poté experti našli mimo jiné zbytky vysoce toxického thalia.

Od roku 2009 je kvůli podezření z vraždy exprezidenta Freie vyšetřováno šest lidí, včetně bývalého agenta Pinochetovy tajné služby Raúla Lilla, lékaře Patricia Silvy či bývalého řidiče Freiovy rodiny Luise Becerry. Jako spolupachatelé jsou vyšetřováni lékař Pedro Valdivia a dva patologové Helman Rosenberg a Sergio González.

Během Pinochetova režimu (1974-1990) bylo popraveno či zmizelo více než 3000 lidí, další tisíce byly mučeny. Mnozí Chilané však oceňují, že diktátor vyvedl zemi z hluboké ekonomické krize. Sám Pinochet kdysi zdůvodnil puč, jímž se dostal k moci tím, že "zachránil zemi před komunismem".

Ač byl Pinochet obviněn v několika kauzách, včetně vražd levicových aktivistů a zpronevěry, spravedlnosti nikdy nedošel. Zemřel v prosinci 2006.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

Ženu v USA po výběru vysoké částky z banky přepadl gang a přejel ji autem

-

dnes 07:44 Video: Bezpečnostní kamera ve městě Houston v americkém...

Venezuelu postihlo zemětřesení o síle 7,3 stupně

-

dnes 05:02 aktualizováno Severovýchod Venezuely postihlo v úterý...

Írán představil první domácí stíhačku

-

dnes 04:45 Video: Na přehlídce zbrojní techniky v Teheránu...

Bývalý šéf Trumpovy kampaně Manafort je vinen z daňových podvodů

-

včera 22:49 aktualizováno Americká porota v úterý uznala částečně...

Bývalý Trumpův právník se dohodl na spolupráci s vyšetřovateli FBI

-

včera 21:53 Bývalý osobní právník amerického prezidenta Donalda...

Říkejte o tom mladým, aby se to už nestalo, apeloval Kiska v projevu k srpnu 1968

-

včera 19:58 Slovenský prezident Andrej Kiska vyzval při...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů