Zahraniční

Napětí ve slovenské vládě přetrvává, Fico kvůli nemoci zrušil koaliční radu

obrazek

Slovenský premiér Robert Fico

FOTO: Petr Hloušek, Právo

11.8.2017 10:31 Koaliční rada, která měla v pátek řešit napětí ve slovenské vládní koalici, byla zrušena. Důvodem jsou zdravotní problémy premiéra a předsedy strany Směr-sociální demokracie Roberta Fica, které nebyly blíže specifikované. Náhradní termín určen nebyl.

Koaliční krize propukla v pondělí, když předseda Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko vypověděl koaliční smlouvu se stranami Směr a Most-Híd. Odůvodnil to nutností upravit pravidla v koalici, potřebou nové úpravy poměrů a vztahů v koalici.

SNS chtěla na pátečním jednání předložit svých osm požadavků. Chce prosadit zvýšení mezd ve státní správě, zavedení 13. a 14. platu bez odvodů, zřízení slovenských aerolinek, investiční stimuly pro lázně a výstavbu rychlostní silnice R2 do Košic. SNS rovněž žádá, aby se zasedání koaliční rady konala pravidelně, aby se na jednání vlády nedostávaly návrhy, které neprojednala koaliční rada. Podle SNS by také ministři neměli komentovat práci svých kolegů.

Opoziční strana Svoboda a Solidarita (SaS) označila tyto požadavky za populismus. „Jsou to hloupá a škodlivá opatření na hraně zákona. Zavedení 13. a 14. platu bez odvodů je tou nejlepší cestou k daňovým únikům. Založení státních aerolinií znamená další příležitost k tunelování veřejných financí, deformování konkurenčního prostředí a střet s evropskými pravidly,“ uvedla SaS ve svém prohlášení.

Předčasné volby prý nehrozí

Předseda nejmenší vládní strany Most-Híd Béla Bugár vyjádřil přesvědčení, že Slovensko potřebuje stabilitu, kterou zabezpečuje současná vládní koalice. Předčasné volby podle něho nehrozí. „Apeluji na odpovědnost všech představitelů vládní koalice. Občané si zaslouží stabilitu. Pokud máme dobré hospodářské výsledky, můžeme je promítnout do každodenního života občanů pouze v případě stability v zemi,“ řekl Bugár. Stabilita je podle Bugára důležitá v období, kdy se bude rozhodovat, kdo bude patřit do tzv. jádra Evropy.

Ivan Vilček (Bratislava), Právo

nahoru

Zahraniční:

Zástupce ředitele klíčové ruské kosmické společnosti RKK Eněrgija obvinili z podvodu

-

dnes 15:47 Ruská raketová korporace RKK Eněrgija, která patří ke...

Turisty oblíbený indonéský ostrov Lombok zasáhlo další zemětřesení

-

dnes 08:09 Video: aktualizováno Zemětřesení o síle 6,3 stupně v...

V Mekce začínají obřady spojené s muslimskou poutí

-

dnes 07:20 Video: V Saúdské Arábii v neděli začínají pětidenní...

U Fidži zaznamenali zemětřesení o síle 8,2 stupně

-

dnes 06:23 Neobvykle silné zemětřesení zaznamenala americká...

Útočníka, který najel do lidí u parlamentu v Londýně, obvinili z pokusů o vraždu

-

dnes 00:52 Z pokusů o vraždu obvinila londýnská policie 29letého...

Merkelová se sešla s Putinem

-

včera 20:20 Německá kancléřka Angela Merkelová se v sobotu sešla s...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů