Domácí

Srp nemůže být členem rady ÚSTR, postavili se senátoři Zemanovi

obrazek

Karel Srp

FOTO: Petr Hloušek, Právo

8.8.2017 16:36 (aktualizováno: 8.8.2017 18:39) Volební komise Senátu se v úterý shodla, že Karel Srp, jehož prezident Miloš Zeman nominoval do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), nesplňuje zákonem dané podmínky. Srp nesplňuje podmínku spolehlivosti, neboť byl členem KSČ, což zákon zapovídá.

„Volební komise musela konstatovat, že kandidát prezidenta republiky Karel Srp nesplnil podmínku volitelnosti,” řekl po jednání novinářům předseda komise Luděk Jeništa (za TOP 09). Podmínkou členství v radě je, že kandidát od února 1948 do února 1990 nebyl členem Komunistické strany Československa. Pro usnesení hlasovalo všech osm přítomných senátorů.

Srp byl podle dostupných informací členem KSČ v roce 1968. „Nepamatuji si, jestli jsem byl před 50 lety členem KSČ během pražského jara,” řekl Srp v ČT. „Ale jestli jsem byl, tak jsem na to hrdý,” dodal s tím, že zákonné podmínky pro členství v radě ÚSTR nezná. „Pak je ten zákon nevhodný nebo nepraktický,” komentoval je s narážkou, že není možné házet všechny bývalé členy KSČ do jednoho pytle.

Senát volbu komise nezvrátí, Hrad si za doporučením stojí

Volba nového člena rady ÚSTR je v programu Senátu příští týden. Jeništa řekl, že ještě před hlasováním seznámí senátory a senátorky s usnesením komise. „Samotná volba by neměla vůbec proběhnout, pokud Senát vezme naše usnesení na vědomí," podotkl. Varianta, že by se volba i přes jasné stanovisko komise konala, je podle Jeništy možná, nicméně byla by neplatná. Stejný názor vyjádřila senátorka ODS Daniela Filipiová. „Senát by se dostal do velmi nepříjemné situace, kdy by jeho jednání odporovalo zákonu,” řekla novinářům.

Senátoři po jednání komise poukázali na to, že v návrhu od prezidenta bylo uvedeno, že Srp vyhovuje všem podmínkám, které zákon stanovuje pro výkon funkce. „Těžko konstatovat, že by kancelář prezidenta neznala zákon o ústavu (ÚSTR). Myslím, že moc dobře věděli, že je tam podmínka nečlenství. Přesto ho pan prezident navrhl,” upozornil Jeništa. Senátor za ANO Peter Koliba vidí chybu u poradců prezidenta. „Je to spíše nedostatek jeho poradců a úředníků, kteří jsou zodpovědní za to, co mu předloží,” řekl.

Ovčáček Zemanův návrh i přes rozpor se zákonem hájí. Usnesení senátní komise označil za návrat k totalitnímu kádrování. „Podle této optiky by neprošla většina disidentů, kdy řada z nich byla v 50. a 60. letech členy KSČ,” napsal Ovčáček na Twitteru. Dodal, že Zeman Srpa navrhl kvůli tomu, že byl odvážný v době, kdy odvaha nebyla levná. „Novodobí kádrováci odvážní nejsou nikdy,” dodal.

Pan prezident navrhl Karla Srpa právě proto, že byl odvážný v době, kdy odvaha nebyla levná. Novodobí kádrováci odvážní nejsou nikdy.

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 8. srpna 2017

 Náhrada za Kavalírovou

Srp je zakladatelem Jazzové sekce, která se před listopadem 1989 podílela na vydávání legálních i zakázaných publikací. Jeho jméno figuruje v neoficiálních seznamech spolupracovníků StB, takzvaných Cibulkových seznamech. V prosinci 2000 Městský soud v Praze 1 rozhodl, že byl ve spisech StB evidován jako její spolupracovník neoprávněně a že se ministerstvu vnitra nepodařilo Srpovu spolupráci dokázat. V roce 2013 jej Zeman ocenil medailí Za zásluhy.

Zeman v minulosti Srpa navrhl i za člena Etické komise ČR, což však odmítl kontrasignovat premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). [celá zpráva] Zeman to tehdy označil za ubohost. [celá zpráva]

Rada ÚSTR je nekompletní po lednovém úmrtí dlouholeté předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděždy Kavalírové. [celá zpráva] Zeman se již dříve neúspěšně pokoušel prosadit na uprázdněné místo spisovatelku Lenku Procházkovou. S jejím jmenováním však senátoři nesouhlasili, a nebyla proto zvolena. [celá zpráva]

Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

Meteorologové varují před vysokými teplotami a rizikem požárů

-

včera 13:24 Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli...

Studny jsou bez vody, ta se do nich vozí

-

včera 09:40 Nebývalé sucho a přetrvávající vedra způsobují rychlý...

Zemřel dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter

-

včera 08:23 V sobotu náhle zemřel dlouholetý starosta dobrovolných...

Nadace pomáhá rodičům s těžce nemocnými dětmi

-

včera 03:40 Malý Ukrajinec Artemon žijící s rodinou v Praze se do...

Po stopách majetku H-Systemu: Zastavené pozemky a prázdné účty

-

včera 00:02 Odsouzený zakladatel H-Systemu Petr Smetka tvrdí, že...

Kde si zdarma natrhat ovoce či bylinky? Zájemcům radí web a mobilní aplikace

-

18.8. 18:17 Video: Máte chuť zajít si natrhat sezónní ovoce, ale...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů