Zahraniční

Vietnamského exposlance z Německa unesli v autě s českou značkou, tvrdí právník

obrazek

Trinh Xuan Thanh

Reuters

3.8.2017 18:51 (aktualizováno: 3.8.2017 19:22) Bývalý vietnamský komunistický poslanec a šéf státní ropné společnosti, stíhaný ve své vlasti za korupci, byl v Berlíně unesen v autě s českou státní poznávací značkou. Agentuře Reuters to ve čtvrtek řekl jeho právník Victor Pfaff, přes něhož si chtěl Trinh Xuan Thanh vyřídit v Německu azyl.

Pfaff se odkázal na svědky, kteří podle jeho slov vypověděli, že jednapadesátiletého Thanha před hotelem Sheraton v západní části Berlína přepadla ozbrojená skupina a zavlekla ho spolu s ženou, která ho doprovázela, do auta s českou značkou. Mělo se to stát minulý měsíc.

Německé úřady z únosu ve středu obvinily vietnamskou tajnou službu a vietnamskou ambasádu. [celá zpráva]

Německá diplomacie to označila za „bezprecedentní a do očí bijící porušení německého a mezinárodního práva“. Média akci srovnávají s únosy sovětských občanů před pádem Berlínské zdi. Německo už v reakci nařídilo zástupci vietnamské tajné služby, aby do 48 hodin opustil německé území.

Hanoj obvinění popírá. Bývalý poslanec a ředitel státní ropné společnosti PetroVietnam Thanh se ve čtvrtek objevil ve vietnamské státní televizi a prohlásil, že se do vlasti vrátil dobrovolně, aby přijal obvinění. „Nepřemýšlel jsem jako dospělý a rozhodl jsem se ukrýt. Pak jsem si ale uvědomil, že se musím vrátit a čelit pravdě, přiznat chyby a omluvit se,“ uvedl. Dodal ještě, že 31. července podepsal přiznání.

Thanh ve čtvrtek vystoupil ve vietnamské státní televizi s přiznáním.

FOTO: Kham, Reuters

Exposlanec je ve své vlasti viněn z korupce a z toho, že způsobil finanční ztráty ve výši zhruba 150 miliónů dolarů (3,3 miliardy korun). Vietnamské úřady na něj vydaly před deseti měsíci zatykač a pátraly po něm po celém světě.

Právník Pfaff je přesvědčen, že Thanh by se do Vietnamu sám dobrovolně nevracel. „Nikdy by to neudělal. Návratu a možných důsledků se bál,“ řekl.

Novinky

nahoru

Zahraniční:

Lavina ve švýcarských Alpách zranila dva lyžaře, ve Francii dva zabila

-

včera 17:31 aktualizováno Ve švýcarském kantonu Valais se dnes...

Orbán: Nesmíme dát osud země do rukou internacionalistů, pustili by sem migranty

-

včera 17:30 Přesně devětačtyřicet dní před maďarskými...

Při střelbě v Dagestánu na jihu Ruska zemřely čtyři ženy

-

včera 16:14 aktualizováno Šest lidí včetně pachatele zemřelo v...

Pod lavinou v Tatrách zemřel polský horolezec

-

včera 15:37 Polský horolezec v neděli zahynul ve Vysokých Tatrách...

Netanjahu: Izrael nedovolí íránskému režimu, aby mu dal oprátku kolem krku

-

včera 10:40 aktualizováno Izrael nedovolí íránskému režimu, aby...

V Íránu se zřítilo dopravní letadlo se 65 cestujícími, nikdo nepřežil

-

včera 08:53 aktualizováno Íránské dopravní letadlo společnosti...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby