Internet a PC

Apple se podřídil čínské cenzuře. Ze svého obchodu odstranil VPN aplikace

obrazek

Ilustrační foto.

FOTO: Damir Sagolj, Reuters

31.7.2017 09:22 Ke kontroverznímu kroku se odhodlalo vedení společnosti Apple. Podřídilo se nařízení čínského cenzorského úřadu a ze svého internetového obchodu stáhlo VPN aplikace, které umožňovaly obejít vládní filtry a získat tak přístup na necenzurovaný internet. Informovali o tom samotní tvůrci aplikací, které Apple zablokoval.

O tom, že Čína utahuje kohouty internetové komunikace, informovaly Novinky.cz již dříve. [celá zpráva]

Po zablokovaní populárního komunikačního programu WhatsApp přišly na řadu VPN aplikace, které nemají vládní licenci. Tedy jinými slovy programy, nad kterými nemá úřad kontrolu a kvůli nimž nemůže rozhodovat o tom, co bude a nebude povoleno.

Způsob, jak obejít velký firewall

Právě pomocí zmiňovaných virtuálních privátních sítí (VPN) mohli lidé využívat například zmiňovaný WhatsApp, který byl jinak před pár týdny oficiálně zablokován. Tyto speciální programy dovolovaly v Číně obejít tzv. velký firewall, který tamní režim využívá k zablokování přístupu na některé zahraniční stránky.

Majitelé přístrojů s logem nakousnutého jablka se od víkendu k VPN aplikacím nedostanou. Apple v prohlášení uvedl, že je stáhl z nabídky svého internetového obchodu kvůli tomu, že to vyžaduje tamní režim.

Ten skutečně letos vydal nařízení, podle kterého musí všichni vývojáři privátních sítí disponovat vládní licencí, tedy mít požehnání od cenzorského úřadu.

Apple terčem kritiky

Kvůli tomuto kroku se stal americký počítačový gigant okamžitě terčem kritiky vývojářů, kteří se snažili Číňanům nabídnout přístup k svobodnému internetu. Například zástupci ExpressVPN si neberou žádné servítky a tvrdí, že Apple tak napomáhá Číně při cenzuře.

Na postup Applu si stěžovala také společnost Star VPN, která argumentuje úplně stejně jako zástupci ExpressVPN.

Sluší se podotknout, že rozhořčení jednotlivých podniků je vcelku logické. Celá řada společností si totiž na VPN aplikacích v Číně postavila kvetoucí byznys. Zablokované zahraniční weby někteří provozovatelé zpřístupňovali pouze za úplatu.

Dlužno také dodat, že vedení amerického počítačového gigantu nemělo rozhodování, zda aplikace odstranit, vůbec jednoduché. Čína je totiž pro Apple velmi důležitým trhem – chytrých telefonů iPhone se tam používá víc než v USA. A kdyby tamní režim zakázal jejich prodej, byla by to pro podnik zdrcující rána.

mif, Novinky

nahoru

Internet a PC:

Apple ustoupí zákazníkům. Zpomalování iPhonů půjde vypnout

-

včera 15:03 Kauza týkající se zpomalování starších iPhonů kvůli...

Loni nejčastěji strašil uživatele virus Danger

-

včera 14:33 Vůbec nejrozšířenějším počítačovým virem se v loňském...

Za únikem citlivých dat bývá také osobní msta

-

včera 13:27 Banky, operátoři a další firmy disponující citlivými...

Americká vláda tlačí na AT&T kvůli přerušení vztahů s čínským Huaweiem

-

včera 13:02 Američtí zákonodárci vyzývají mobilního operátora AT&T...

Nejhledanější výrazy českého internetu. Lechtivá videa jsou na ústupu

-

včera 09:09 Společnost Seznam.cz zveřejnila žebříček...

Jako na houpačce. Bitcoin se propadl až pod 9500 dolarů a pak začal růst

-

včera 08:32 Vůbec největší pád za několik posledních měsíců má za...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby