Domácí

Praha tápe, co s elektrokoloběžkami

obrazek

Elektrická koloběžka

Profimedia.cz

25.7.2017 04:00 Z Prahy téměř zmizely po vleklé přípravě zákona a dopravních značek segwaye. Mezi turisty se na Staroměstském náměstí i jinde proplétají místo nich elektrokoloběžky a normy jsou na ně opět krátké.

Radnice Prahy 1 na jaře vymyslela, že na značkách vymezujících pěší zónu zakáže například od 10 do 18 hodin provoz kol. Kromě kol by se zákaz podle prvotní úvahy vztahoval na elektrokoloběžky, elektrokola a všelijaká vícekolová šlapací monstra.

Poměrně razantní návrh situaci zkomplikoval, ostře se proti němu postavili pravidelní městští cyklisté a odmítli tvrzení, že by byli bezohlední. Radnice Prahy 1 proto návrh prozatím odložila. „Na regulaci se pracuje a do konce prázdnin bude připraven ze strany odboru dopravy návrh regulace. Ten bude poté projednáván na příslušných komisích a poté, co projde všemi schvalovacími procesy, vejde v platnost,“ sdělila Právu mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Na vlastním posouzení situace pracuje rovněž magistrát a svou definici má mít v září. Praha 1 tvrdila, že elektrokoloběžka je vlastně kolo, ač se na ní nešlape. Cyklisté oponovali, že by se na ni mělo pohlížet jako na skútr či moped.

Protože nejasno trvá, kvete s nimi byznys, a to v památkové rezervaci zbavené segwayů. „Bojím se,“ reagoval náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) na dotaz Práva, zda nemá obavu, jestli a kam až může problém přes prázdniny nabobtnat.

U segwayů musel pomoci zákon. Elektrické vozítko s dvěma koly vedle sebe definoval jako osobní přepravník a Praha pak vymezila území, kam se s ním nesmí, přičemž bylo třeba nechat vyrobit a rozmístit po městě stovky dopravních značek. Segwaye se ukázaly být nebezpečné chodcům, ale i bezohledná jízda na elektrokoloběžce po pěších trasách je ohrožením.

Nelze vyloučit, že až se podaří zakotvit do norem elektrokoloběžku, objeví se její jiná modifikace, na jejíž půjčování bude město zase krátké.

trj, Právo

nahoru

Domácí:

Účastníci piety na pražském Újezdě varovali před plíživým návratem totality

-

včera 19:30 Před plíživým návratem totality a umělým rozdělováním...

V Olomouci prasklo kvůli mrazu potrubí, část města se ocitla bez vody

-

včera 18:35 Video: aktualizováno Celá městská část Nová Ulice v...

Hamáček: Vidím jako větší výhodu být přímo ve vládě

-

včera 17:11 Sociální demokracie by se měla vlády raději účastnit...

Třeskuté mrazy jen tak nepoleví

-

včera 16:56 Česko zažívá nejchladnější období letošní zimy a...

Bramboroví. Čeští hokejisté na olympiádě podlehli Kanadě a končí bez medaile

-

včera 13:07 aktualizováno Čeští hokejisté na olympijských hrách v...

Nejedlý na Šloufově pohřbu: Kytka je za mě, ne za Zemana

-

včera 11:31 Video: Zhruba dvě stovky lidí se v sobotu dopoledne ve...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby