Ekonomika

Vláda přiklepla 42 miliard na restrukturalizaci tří krajů

obrazek

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)

FOTO: Petr Hloušek, Právo

10.7.2017 13:41 Na hospodářskou restrukturalizaci Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje, zasažených útlumem těžby uhlí, půjde v příštích třech letech zhruba 42 miliard korun. Počítá s tím akční plán, který v pondělí schválila vláda. Na Twitteru to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Sobotka již dříve uvedl, že propast mezi těmito kraji a zbytkem republiky se zvětšuje. Uvedené kraje byly zasaženy útlumem těžby uhlí, což mělo dopad na jejich konkurenceschopnost, životní prostředí i sociální situaci. Zástupci tripartity začátkem června plán podpořili.

Podle Sobotky jde o první komplexní restrukturalizaci tak rozsáhlého území. Peníze budou použity nejen na odstranění starých ekologických škod, ale například i na zlepšení dopravní infrastruktury, aby tyto kraje byly zajímavější pro zahraniční investory.

Vláda schválila Akční plán Strategie restrukturalizace Ústeckého, Karlovarského a MSK kraje. Podpoří rozvoj těchto regionů.

— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) July 10, 2017

Z celkové částky 42 miliard půjde do krajů 6,1 miliardy letos, 11,4 miliardy v příštím roce a přes 25 miliard v roce 2019.

Vládní zmocněnec pro Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj Jiří Cienciala rozhodnutí vlády uvítal. „Věřím, že program, který se dnes schválil, významným způsobem přispěje ke zvýšení životní úrovně i ke zvýšení konkurenční schopnosti těchto tří krajů, které kdysi v minulosti hrály významnou úlohu při tvorbě HDP,” řekl.

Dosavadní úsilí o restrukturalizaci podle něj nebylo uspokojivé, vznik nového plánu ale ukazuje, že kabinet řešení situace tří krajů začal vnímat jako strategický úkol.

Šlechtová: Dlužíme jim to

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) médiím před jednáním vlády řekla, že vláda má vůči těmto krajům dluh.

„Byly to těžební kraje, velký průmysl tam byl a nakonec v tuto chvíli po odchodu těch velkých zaměstnavatelů, ať už je to Armáda ČR, nebo velké těžební firmy, tam v podstatě lidi nemůžou najít práci. Myslím, že je to cíl i této restrukturalizace tří krajů,“ uvedla Šlechtová. Projekty by podle ní měly pokračovat i po roce 2019.

„Pokud chceme restrukturalizovat celý Děčín nebo polovinu Děčína v návaznosti na dálnici D8, tak to není v rámci stavební přípravy projekt na půl roku,“ dodala.

„Z hlediska ministerstva průmyslu a obchodu je důležité, abychom se věnovali rozvoji a podpoře podnikání v těchto strukturálně znevýhodněných regionech,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD). Dodal, že také plánuje rozjet program regenerace starých průmyslových areálů, které nejsou využívány.

Běh na dlouhou trať

Plán restrukturalizace by měl obecně obyvatelům těchto krajů zlepšit podmínky pro život i práci a zamezit odlivu lidí. Jednotlivé kroky se týkají pracovních sil, výzkumu a inovací, životního prostředí, podnikání, zadluženosti obyvatel či vzdělávání.

„Na české podmínky jde o opravdu ambiciózní projekt – a aktivity tohoto typu můžou mít pozitivní efekt. Je ale nutné si uvědomit, že i v případě bezproblémové realizace jednotlivých fází je restrukturalizace během na dlouhou trať. Zda byl projekt úspěšný a stal se trvalým přínosem pro daný region, se neuvidí dříve než za deset let,” řekl Lukáš Hendrych z auditorské společnosti BDO. Projekt je podle něj také závislý na politické situaci a vzhledem k dlouhodobosti je otázka, zda budou budoucí vlády tuto aktivitu podporovat.

bja, Novinky, ČTK, Právo

nahoru

Ekonomika:

Brexit bez dohody by země EU stál přes pět a půl biliónu, spočítal MMF

-

včera 18:47 Pokud Británie opustí příští rok Evropskou unii bez...

Firmy luxují úřady práce. Zaměstnání už sežene téměř každý

-

včera 17:47 Nezaměstnanost v Česku láme rekordy, stále ale ještě...

Firma Burberry spálila své luxusní parfémy a kabelky za stamilióny. Nechce zlevňovat

-

včera 15:47 Britský výrobce luxusního módního zboží Burberry loni...

Suspendovaný šéf Audi podal stížnost proti vzetí do vazby

-

včera 14:35 Dočasně uvolněný šéf automobilky Audi Rupert Stadler...

Bulharský regulátor zablokoval prodej tamní televize skupině PPF

-

včera 13:32 aktualizováno Bulharský regulátor zablokoval...

Oběd za 115 korun. Češi platí o 13 korun víc než před dvěma lety

-

včera 12:47 Průměrná útrata za oběd v pracovním týdnu v červnu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů