Domácí

Lidé budou mít právo použít zbraň k obraně státu, rozhodla Sněmovna

Ministr vnitra Milan Chovanec na schůzi poslanecké sněmovny

28.6. 10:34 (aktualizováno: 28.6. 12:48) Majitelé legálně držených zbraní mají mít ústavní právo použít je při zajišťování bezpečnosti státu. Novelu zákona o bezpečnosti, která má být reakcí na spornou evropskou směrnici o regulaci zbraní, ve středu schválila Sněmovna.

Jelikož se jedná o ústavní novelu, k jejímu přijetí bylo potřeba 120 hlasů. Pro normu nakonec hlasovalo 139 poslanců ze 168 přítomných, proti jich bylo pouze devět především z řad lidovců a TOP 09.

Norma, kterou nyní posoudí Senát, by dala majitelům legálně držených zbraní možnost zasáhnout v případě potřeby k zajištění bezpečnosti Česka.

Novela se v dolní komoře řešila od středečního rána. Podepsalo ji 35 poslanců včetně ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD).

Předseda bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD) podotkl, že Česká republika je šestou nejbezpečnější zemí na světě. „Máme kvalitní zbraňovou legislativu, propracovaný systém získávání zbrojních průkazů. Problém má ale EU, snaží se odzbrojit evropské obyvatelstvo,“ prohlásil.

Vábnička na voliče, míní Farský

V tom mu oponoval místopředseda ústavně-právního výboru Jan Farský z TOP 09. Podle něj se jedná pouze o vábničku na voliče.

„Stojíme před tím, jestli se připojíme o hlasy voličů, že jim budeme nalhávat, že za ně svádíme boj, že přijímáme zákon a přechytračíme EU. Nedosáhneme tím ale vůbec ničeho. Přestaňme používat argument boje svatého proti EU,“ apeloval na své kolegy.

Jiný názor má místopředsedkyně výboru pro bezpečnost a pro obranu Jana Černochová (ODS). „Přiznejme si, že tato novela nepovede k zastavení nesmyslné zbraňové evropské směrnice, ale je prvním krokem, aby to držitele zbraní tolik nezasáhlo,“ hájila předlohu. Zdůraznila, že ozbrojené složky státu nemohou být vždy a všude.

Předkladatelé návrhu v důvodové zprávě uvádějí, že účelem normy je mimo jiné „reagovat na nově zesilující bezpečnostní hrozby, zejména pokud jde o nebezpečí násilných aktů, např. izolovaných teroristických útoků, aktivních útočníků, popř. jiných násilných hybridních hrozeb.“

Předkladatelé upozorňují, že ochrana zejména měkkých cílů nemůže být nikdy plně zajištěna bezpečnostními kapacitami státu, které nemohou být v permanentním dosahu kdykoliv a kdekoliv, kde se vyskytují lidé.

zpe, Novinky

nahoru

Domácí:

Policie ukončila prověřování Ransdorfova úmrtí

-

dnes 15:38 aktualizováno Pražská policie odložila prověřování...

Bílovec řekl ne obřímu zábavnímu centru

-

dnes 15:03 Jedno z největších tuzemských zábavních center pro...

Babiš nabízí občanům podobnou smlouvu jako Trump

-

dnes 12:43 Zatímco lídři většiny parlamentních stran rozeslali v...

Českou republiku budou v zahraničí propagovat Jágr, Gott i Sáblíková

-

dnes 11:47 Méně známé tuzemské regiony budou v zahraničí...

Není kde brát, vzkázal ministr protestujícím lékařům

-

dnes 10:20 aktualizováno Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík...

Plzeňský kraj přivítal Zemana kritikou, část zastupitelů odmítla setkání

-

dnes 10:14 Video: aktualizováno Kritikou hlavy státu ve středu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby