Internet a PC

Česko je ve svobodě internetu na 23. místě ve světě

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

26.6.2017 10:56 Česká republika má 23. nejnižší míru cenzury internetu ze 179 zemí. Nejvíc přístup a informace na internetu omezují Severní Korea nebo Irán. Nejvíce liberální v oblasti státních zásahů do internetu jsou Estonsko, Island, Kanada, Německo a USA. Vyplývá to z údajů společnosti vpnMentor, která tuto problematiku celosvětově sleduje.

V Česku, stejně jako ve většině evropských zemí, převládá jen nízká míra omezení internetu. Jde přitom zejména o přístup na torrentové sítě, které slouží ke stahování souborů.

"Situace v ČR je poměrně dobrá. Svoboda slova je narušována pouze popíráním komunistické minulosti a holokaustu a samozřejmě nenávistnými projevy. Velkým pozitivem je lokální vládou nekontrolovaný vyhledávač Seznam.cz, což oslabuje vliv Googlu. Na druhou stranu opatření vlády přijaté v lednu 2017 o omezení herních a loterních společností může být varovným signálem," uvedl spoluzakladatel vpnMentor Ariel Hochstadt.

V Řecku, Moldavsku nebo ve Velké Británii je omezený přístup k pornografii, v Rusku pak navíc i k politickým médiím. V Bělorusku a Turecku jsou omezená politická média a sociální sítě.

K omezením vedou různé příčiny, zatímco vláda Severní Koreje zamezuje přístup k informacím na internetu ze strachu z možného ovlivnění uzavřené společnosti zvenčí, v Číně, na Tchaj-wanu nebo ve Vietnamu jde čistě o politické důvody. Náboženský motiv pak vede cenzuru v Sýrii, Saúdské Arábii a Jemenu.

Jak mohou státy zablokovat části internetu nebo celou webovou síť

Oblíbené služby jako Twitter nebo Facebook, ale i soukromé e-mailové schránky, nebo dokonce celý obsah internetu může stát prakticky kdykoliv zablokovat. „Internet je obrovská síť spojující počítače po celém světě. Ve chvíli, kdy by někdo chtěl zablokovat vybrané internetové stránky nebo služby, musel by k tomu donutit největší centrální poskytovatele internetu,“ řekl Novinkám počítačový expert Václav Vaněček.

Poskytovatelé internetu v zemích jako Čína nebo Írán dostanou od státu nařízeno, na které stránky mají znemožnit lidem přístup. Proto musí do svých routerů – zařízení, která se starají o propojení jednotlivých částí internetu – zadat příkazy, jež lidem tento přístup znemožní. V Íránu se nyní uživatelé nemohou připojit na Facebook. [celá zpráva]

ČTK

nahoru

Internet a PC:

Italové bojují proti podvodným zprávám, lidé je mohou nahlásit na webu

-

dnes 08:08 Italská policie spustila necelé dva měsíce před...

Těžba bitcoinů spotřebuje stejné množství energie jako polovina Česka za rok

-

včera 13:08 Virtuální měna bitcoin je fenoménem dnešní doby....

Nejen Apple, ale i Samsung. Další výrobce čelí nařčení z úmyslného zpomalování telefonů

-

včera 10:21 Italský regulační úřad žene americkou společnost Apple...

Nejvýkonnější průmyslový počítač na světě mají Italové

-

včera 09:12 Italská energetická společnost Eni instalovala nové...

Následky kyberšikany mohou být tragické, ukazuje hra #jsi_user

-

včera 08:35 Příští týden v pondělí proběhne derniéra inscenace...

Apple ustoupí zákazníkům. Zpomalování iPhonů půjde vypnout

-

18.1. 15:03 Kauza týkající se zpomalování starších iPhonů kvůli...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby