Kultura

Kupkova busta bude v Opočně

obrazek

Busta Františka Kupky

FOTO: Adolf Loos Apartment and Gallery

22.6.2017 13:02 V sobotu 24. června v půl jedenácté dopoledne se v Opočně uskuteční slavnostní odhalení pomníku malíře Františka Kupky. Busta se v umělcově rodném městě bude instalovat u příležitosti připomínky šedesáti let od jeho úmrtí.

Umělecké dílo pro pomník věnovali galerista Vladimír Lekeš a George Valdes. Valdes je nejstarší syn továrníka, sběratele, ale také mecenáše umění Jindřicha Waldese, který se stal blízkým Kupkovým přítelem a celý jeho život jej finančně podporoval. V rámci této akce bude otevřena ve 12 hodin v městské renesanční radnici výstava nazvaná Ženy v životě a díle Františka Kupky, která trvá do konce července. Vernisáž doplní také doprovodný program na náměstí F. L. Věka.

V září pak proběhne další slavnostní odhalení identického pomníku ve francouzském městě Puteaux, které bude tímto způsobem symbolicky spojeno s Opočnem. Městečko Puteaux leží na levém břehu Seiny v blízkosti Paříže a František Kupka v něm strávil většinu svého života a tam také zemřel.

Busta pro oba památníky je dílem Jana B. K. Vlacha (1904–1962), oceňovaného sochaře, který většinu života strávil právě ve Francii. Byl žákem Jeana Bouchera na pařížské akademii a vytvořil mimo jiné i bustu prezidenta Edvarda Beneše.

Autorem fundamentu, na kterém bude Kupkova bronzová busta osazena jak v Opočnu, tak i v Puteaux, je akademický sochař Marian Karel (1944).

Jan Šída, Právo

nahoru

Kultura:

RECENZE: Jan Palach. Film, který si musí každý přebrat po svém

-

dnes 15:56 Natočit film o tak výrazné osobnosti, jakou byl Jan...

Tomáš Klus vydá na začátku září novou desku

-

dnes 14:14 Písničkář Tomáš Klus vydá již 7. září album Spolu....

Lamb, The Subways a The Asteroids Galaxy Tour lákají na Rock for Churchill

-

dnes 14:09 Konec srpna pravidelně patří festivalu Rock for...

Mauglí a kapitán Flint zrození štětcem Zdeňka Buriana

-

dnes 13:11 Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy ožilo dávno...

Na Hip Hop Kemp míří GZA, Hopsin, Chaozz i Kontrafakt

-

dnes 11:49 Festivalpark v Hradci Králové se ve druhé polovině...

Videoklipem roku je podle MTV Havana od Camily Cabello

-

dnes 11:11 Klipem roku se na předávání cen MTV v pondělí 20. srpna...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů