Cestování

Benátky dál bojkotují masový turismus. Dají stopku novým hotelům

obrazek

Most Rialto v Benátkách

FOTO: Manuel Silvestri, Reuters

13.6. 14:01 Už v minulém roce se obyvatelé severoitalských Benátek rozhodli protestovat proti masové turistice. Spekulovalo se například o zavedení turniketů na frekventovaných místech či o limitu návštěvníků na den. Na starostově stole nyní leží návrh, který by znemožnil výstavbu nových hotelů v historickém centru, píše britský The Telegraph.

Podle Massimiliana De Martina, radního pro městský rozvoj, jsou opatření, která by zamezila vzniku nových ubytovacích zařízení, pro ochranu Benátek zásadní. Hotely totiž vyrůstají v rezidenčních budovách a vytlačují obyvatele z města. Podle Telegraphu měla severoitalská perla v loňském roce zhruba 55 000 stálých obyvatel. Pokud by rozvoj turistických zařízení pokračoval i nadále, v roce 2030 by v Benátkách nezůstal jediný obyvatel.

Sami Benátčané dali svou nevoli najevo už v minulém roce, kdy se ve městě uskutečnilo několik protestů. Jedním z nich byl protest proti velkým výletním lodím, které proplouvaly městskými kanály. Obyvatelé při této demonstraci i zabarikádovali některé kanály gondolami. Dokonce i organizace UNESCO zdůraznila, že pokud město nastalé problémy nevyřeší během letošního roku, zařadí Benátky na červenou listinu ohrožených míst. [celá zpráva]

Podobně reagoval Amsterdam i Barcelona

Několik provozovatelů výletních plaveb už omezilo počet lodí, které do Benátek posílají. Někteří z nich se ovšem obávají negativního dopadu na ekonomiku. „Benátky ztrácejí pasažéry i lodě. Není to jen problém pro naše město, ale také pro další přístavy na Jadranu, ve kterých se dělaly zastávky pouze na cestě k nám,“ uvedl ředitel benátského přístavního úřadu Pino Musolino.

Navzdory podobným obavám si radnice za svými rozhodnutími zamezit budování nových hotelů stojí. Podle ní se jedná o důležitý krok, ke kterému v minulosti přistoupily například i Amsterdam či Barcelona. [celá zpráva]

Benátské orgány rovněž zavedly další opatření, aby zmírnily účinky masového turismu, včetně politiky „místní na prvním místě“, která zvýhodňuje obyvatele při používání vodních autobusů vaporetto. Diskutovalo se rovněž o zavedení turniketů třeba kolem náměstí sv. Marka.

Podle Telegraphu navštíví Benátky 22 miliónů turistů ročně. Vychází to na zhruba 60 000 denně, což převyšuje současnou populaci města.

mšv, Novinky

nahoru

Cestování:

Sedm měst nejvíce přeplněných turisty? Pět z nich je v Evropě

-

dnes 11:44 Jakkoli lze najít krásná místa po celém světě, Evropa...

Podívejte se na mrazivou krásu hory Praděd z ptačí perspektivy

-

dnes 09:19 Video: České hory se sice nemohou chlubit ostrými...

Zimní hrad Kašperk zůstane navždy spojen s pohádkou Anděl Páně

-

včera 21:47 Zrovna jako Popelku máme zažitou se saským...

Portál nymburské radnice dokumentuje přechod gotiky v renesanci

-

včera 19:25 Renesanční radnice v Nymburce se pyšní detailem, na...

Zima je čas pohádek

-

včera 17:00 Od 18. listopadu 2017 saský zámek Moritzburg opět...

Národní knihovna zve na vánoční jarmark s knižním bazarem

-

včera 15:54 Pokud si říkáte, že byste chtěli nadcházející víkend...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby