Komentáře

Očima Saši Mitrofanova: Kudy, kudy cestička ze smutnění

obrazek

Alexandr Mitrofanov

FOTO: Milan Malíček

8.6.2017 11:30

Mám rád dopisy od chytrých lidí. Ale zpravidla bývají zvláštně laděné. Jak říká kniha Kazatel: „Čím více moudrosti, tím více mrzutosti; kdo množí vědění, množí žal.“ ZDE

Dnes ráno jsme si psali s panem J. H. Toto je od něj: „Můj kamarád z mládí je vyučený nástrojař (nebylo by na závadu) a zástupce té skupiny, co asi dá na první dojem, ale jinak se o analýzu souvislostí dále nezajímá (jednou je pro ně Babiš Bůh, a tak může vše). To je ta většina, co uvěří líbivým řečem ŠMEJDŮ a už nikdy nepřipustí, že se mýlili. Myslím si, že čím vzdělanější společnost, tím větší naděje na opravdu rozumnou a vážnou volbu všech státních zastupitelů. Jinak, když volí blbci, tak si samozřejmě zvolí toho největšího blbce. Navíc si myslí, ve své zabedněnosti, že jsou spásou světa.“

A v pondělí přišel dopis od paní A. K. s těmito slovy: „Jen si kladu otázku, zda to prostě není kolo, které se pořád dokola točí… svoboda – přejedení svobodou a odpovědností demokracie – touha svěřit odpovědnost do rukou někoho jiného (zachránce) – průšvih v podobě války – nebo despocie – revoluce – a jede se nanovo.“

Jsou to témata na vědecké sympozium nebo na celovečerní debatu v hospodě. Kazatele jsem si nevybavil náhodou. Základní motivem této knihy je přece „Marnost nad marnost, všechno je marnost!“ Lidé ale chtějí žít a hledají smysl.

Pro věřící je zde Bůh. A pro bezvěrce? Někteří mi občas píšou, že jejich zápal pro lepší život zmařila hypotéka. Nic proti ničemu, každý si volí vlastní cestu. Včetně nástrojaře, kamaráda pana J. H., nebo vědomých přisluhovačů mocných, kteří za to chtějí kus blahobytu pro sebe.

A pak tady vidím mladé lidi v Evropských hodnotách, kteří společně s jinými mladými z různých zemí dělají, co umí, aby se Evropa nestala součástí Asie pod kremelskou nadvládou. Vidím další mladé v Demagogu.cz, kteří tráví čas důkladnou kontrolou a častým odhalováním lživého obsahu výroků našich vrcholových politiků.

Vidím skupinu několika nadšenců, která přeložila jeden ze skvostů ruské literatury, Králíky a hroznýše od Fazila Iskandera, po nabobském, komerčně přežraném odmítnutí od pár nakladatelství vyzvala lidi, aby pomohli knihu vydat – a lidé jim přispěli tak hojně, že kniha brzy vyjde.

Vidím jiné občany hodné tohoto jména, kteří denně, chladně a rozhodně, svádějí sami za sebe na sociálních sítích boj s tupstvím, hulvátstvím a otrockou mentalitou. Všem těmto lidem patří můj obdiv. Tudy, tudy vede podle mě cestička ze smutnění nad marností života.

Alexandr Mitrofanov

Komentátor. Zabývá se vnitropolitickým děním a tématy spojenými s vývojem v Rusku. Získal Cenu křepelek (1994), Cenu Ferdinanda Peroutky (2000), Cenu Karla Havlíčka Borovského (2015) a Cenu Jiřího Ješe za komentář (2016). Vydal knihy Za fasádou Lidového domu (1998) a Politika pod pokličkou (2002, s Markétou Maláčovou), podílel se na sborníku Bludné cesty sociální demokracie (2005). Je aktivní jako mikrobloger @AlexandrMitrofa.

Články autora

Alexandr Mitrofanov

nahoru

Komentáře:

KOMENTÁŘ: Smrt v Gaze - Alexander Tomský

-

dnes 10:10 Komentáře západoevropských médií, nejen těch...

KOMENTÁŘ: Ukrajinská hra s ohněm – Alex Švamberk

-

dnes 09:00 Boje na Donbasu nabyly v posledním týdnu na intenzitě....

Očima Saši Mitrofanova: O vztahu k lidově kapitalistickému zřízení

-

včera 12:50

KOMENTÁŘ: Hysterie kolem novičoku ukazuje, jak se máme dobře – Thomas Kulidakis

-

včera 09:38 Lítý boj našich politiků kvůli naprosto zásadním...

Očima Saši Mitrofanova: ODS budoucím hegemonem? Dokáže i odpuzovat

-

22.5. 12:24

KOMENTÁŘ: Velký pátek, konečně začne platit GDPR – Václav Klaus ml.

-

21.5. 08:58 Jistě jste ve firmách, školách, nemocnicích a na...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby