Věda a školy

Vědci chtějí oživit mozek klinicky mrtvých pacientů

V případě kladných výsledků výzkumu by lékaři zmiňovanou techniku mohli využít v případě léčby Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby.

ZDROJ: Novinky/Reuters

10.6.2017 19:08 Indičtí a američtí vědci se v červenci pokusí o průlomový medicínský projekt. Jejich cílem bude oživit mozek u pacientů, kteří byli prohlášeni po traumatickém poranění mozku za klinicky mrtvé.

Biotechnologické společnosti, indická Revita Life Sciences a americká Bioquark, provedou ve spolupráci s indickým specialistou Himanshu Bansalem testy na 20 lidech, kteří byli prohlášeni za klinicky mrtvé.

Všechny pacienty, kteří byli pro test vybráni, udržují při životě jen přístroje, na které jsou napojené.

Zvýšení vědomí

Pacientům do mozku vědci injekcí aplikují kmenové buňky a aminokyseliny, mozek dále podrobí laserové a nervové stimulaci. Jak se ukázalo, ta dočasně zvyšuje vědomí u lidí v kómatu.

V případě kladných výsledků výzkumu by lékaři zmiňovanou techniku mohli využít v případě léčby Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby.

FOTO: Profimedia.cz

Agentura Reuters s odkazem na britský server The Daily Telegraph informovala, že poté během několika měsíců budou odborníci mozek sledovat, zda dochází k jeho uzdravování.

A to zejména u prodloužené míchy, která řídí dýchání a krevní oběh. Pokud skutečně dojde ke známkám regenerace, půjde o mimořádný úspěch. Ani tak ale ještě nebude vyhráno.

Běh na dlouhou trať

Samotní vědci totiž uvedli, že celý výzkum bude během na dlouhou trať. V tuto chvíli tak nedokážou odhadnout, kdy by jejich výzkum našel uplatnění v reálné praxi.

V případě kladných výsledků by lékaři zmiňovanou techniku mohli využít v případě léčby Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby. Stejně tak by tato metoda mohla najít uplatnění jako terapeutická léčba pacientů v kómatu.

fš, Novinky

nahoru

Věda a školy:

Praxe je levá ruka a teorie pravá, říká student a technický ředitel firmy v jedné osobě

-

dnes 09:33 Už na střední škole se pozastavoval nad tím, jak...

Nejspokojenější jsou rodiče se školami v Dublinu, Praha je osmá, tvrdí průzkum EU

-

dnes 04:49 aktualizováno V metropolích států Evropské unie jsou...

Plán výrazně přidat kantorům je ohrožen

-

včera 12:47 Další desítky miliard korun ročně by musela vláda...

Ondřej Šteffl: Rodiče hledají školu s lidskou tváří

-

včera 10:54 Mnohé školy se vzdalují realitě světa a děti pak...

Vědci objevili v Pacifiku nové druhy průsvitných ryb

-

17.9. 22:48 Video: Skupina vědců objevila v Tichém oceánu tři...

Vynález českých vědců by měl sklízet úspěch na Expo 2020, už má i první ocenění

-

17.9. 15:41 Odborníci z Českého vysokého učení technického (ČVUT)...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů