Věda a školy

Vědci chtějí oživit mozek klinicky mrtvých pacientů

V případě kladných výsledků výzkumu by lékaři zmiňovanou techniku mohli využít v případě léčby Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby.

ZDROJ: Novinky/Reuters

10.6.2017 19:08 Indičtí a američtí vědci se v červenci pokusí o průlomový medicínský projekt. Jejich cílem bude oživit mozek u pacientů, kteří byli prohlášeni po traumatickém poranění mozku za klinicky mrtvé.

Biotechnologické společnosti, indická Revita Life Sciences a americká Bioquark, provedou ve spolupráci s indickým specialistou Himanshu Bansalem testy na 20 lidech, kteří byli prohlášeni za klinicky mrtvé.

Všechny pacienty, kteří byli pro test vybráni, udržují při životě jen přístroje, na které jsou napojené.

Zvýšení vědomí

Pacientům do mozku vědci injekcí aplikují kmenové buňky a aminokyseliny, mozek dále podrobí laserové a nervové stimulaci. Jak se ukázalo, ta dočasně zvyšuje vědomí u lidí v kómatu.

V případě kladných výsledků výzkumu by lékaři zmiňovanou techniku mohli využít v případě léčby Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby.

FOTO: Profimedia.cz

Agentura Reuters s odkazem na britský server The Daily Telegraph informovala, že poté během několika měsíců budou odborníci mozek sledovat, zda dochází k jeho uzdravování.

A to zejména u prodloužené míchy, která řídí dýchání a krevní oběh. Pokud skutečně dojde ke známkám regenerace, půjde o mimořádný úspěch. Ani tak ale ještě nebude vyhráno.

Běh na dlouhou trať

Samotní vědci totiž uvedli, že celý výzkum bude během na dlouhou trať. V tuto chvíli tak nedokážou odhadnout, kdy by jejich výzkum našel uplatnění v reálné praxi.

V případě kladných výsledků by lékaři zmiňovanou techniku mohli využít v případě léčby Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby. Stejně tak by tato metoda mohla najít uplatnění jako terapeutická léčba pacientů v kómatu.

fš, Novinky

nahoru

Věda a školy:

Astronaut Feustel se posunul na třetí místo v délce pobytu ve volném vesmíru

-

včera 18:40 Výstup do volného kosmu ze 14. června, který...

Indičtí vědci objevili novou planetu

-

17.6. 22:04 Video: Odborníkům z Indie se podařilo objevit novou...

Krutá volba Václava Krupky: buď SS, nebo koncentrák

-

17.6. 18:41 Kolem páté hodiny ranní 17. června 1942 někdo zaklepal...

Staří Inkové byli mistry v operacích lebky, přežilo přes 80 procent pacientů

-

17.6. 06:05 Operace lebky bez moderní anestezie, antibiotik a...

Lidský přesah je při vzdělávání to hlavní, říkají vítězové nové učitelské ceny

-

15.6. 15:59 Vítězové 1. ročníku soutěže pro inspirativní učitele...

Jsme na cestě k nové léčbě AIDS, tvrdí hongkongští vědci

-

15.6. 12:39 Video: Vědecký tým z Hongkongské univerzity oznámil,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů