Zahraniční

Američané vyhodí tolik jídla, že by to nasytilo drtivou většinu jejich spoluobčanů

obrazek

Ilustrační foto

Profimedia.cz

31.5.2017 18:01 Američané vyhazují 31 až 40 procent jídla, které si koupí. To je takové množství potravin, že by nasytilo 84 procent jejich spoluobčanů. Ti by tak z vyhozeného jídla získat přísun dvou tisíc kalorií denně. A to v situaci, kdy v Africe a dalších částech světa trpí milióny lidí podvýživou. Vyplývá to ze studie Univerzity Johna Hopkinse z amerického Baltimore.

„Dospěli jsme do bodu, kdy je zkažené jídlo velmi vážným tématem. Vyhazujeme tolik peněz, tolik zdrojů a tolik živin, že by to (změna přístupu pozn. red.) mohlo udělat naše životy lepšími,“ cituje list USA Today Roni Neffovou, která na studii pracovala.

Američané jídlo vyhazují i přesto, že v jejich vlastní zemi podle organizace Feeding America přežívá bez nedostatečného přístupu k potravinám 42 miliónu jejich spoluobčanů. Tristní je na celé věci to, že Američané často vyhazují potraviny bohaté na vlákninu, draslík, vitamín D a další živiny, které jim v jídelníčku žalostně chybí, všímá si USA Today.

Za plýtvání mohou prodejci i zákazníci

Na vině není jen bezmyšlenkovité plýtvání spotřebitelů. Mnoho jídla a potravinářských produktů přijde vniveč kvůli marketingové strategii obchodníků. Ti totiž prodávají jen to nejčerstvěji vypadající jídlo a lidé si pak myslí, že poživatelné je jen to nejlépe a nejčerstvěji vypadající, které znají z pultů obchodů.

Zákazníci si také pletou údaje o minimální trvanlivosti výrobků s pokynem „spotřebujte do”.

K plýtvání přispívají také množstevní slevy na velká balení. Spotřebitelé sice zdánlivě ušetří, potraviny ale nestihnou sníst, a tak je vyhodí. Jídlo vyhazují i samotné supermarkety, které kupují víc zboží, než stačí prodat.

Americká vláda si je problému vědoma a stanovila si cíl do roku 2030 snížit plýtvání jídlem o polovinu. Vyhazování potravin je problém také v Evropské unii, kde každý rok přijde vniveč 88 miliónů tun jídla. Jen Češi ročně vyhodí 730 tun potravin.

jem, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Rusko pošlapalo lidská práva Pussy Riot, rozhodl soud ve Štrasburku

-

dnes 12:55 Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodl,...

Ponížení a ostuda, hodnotí média v USA Trumpovo setkání s Putinem. Ozval se i Schwarzenegger

-

dnes 11:38 Na amerického prezidenta Donalda Trumpa se po pondělní...

Putinova popularita klesá. Úspěšnému šampionátu navzdory

-

dnes 10:30 Popularita ruského prezidenta Vladimira Putina poklesla...

Turisté jeli natáčet magma tekoucí do moře, loď zasáhl letící kus lávy

-

dnes 08:07 Video: aktualizováno Nešťastně skončil výlet skupiny...

Spojenci jsou přítěž. Trump jim nevěří už 30 let a trvá na tom

-

dnes 06:45 Prezident Trump „by nevěřil nikomu – ani Rusům, ani...

Saúdská Arábie po smrti dvou dětí zakázala padesátku videoher

-

dnes 06:42 aktualizováno Saúdská Arábie v pondělí zakázala...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů