Zahraniční

Írán zmrazí program obohacování uranu

15.11.2004 10:19 Irán v neděli večer přijal požadavek mezinárodního společenství na zastavení programu obohacování uranu. Íránský hlavní vyjednávač Hasan Rúhání potvrdil, že Írán souhlasí se zmrazením "téměř všech aktivit" souvisejících s obohacováním uranu. Teherán tento krok oznámil Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) dopisem.

Diplomatický zdroj Evropské unie sdělil, že Írán souhlasil se všemi body obsaženými v dohodě, k níž obě strany dospěly o víkendu v Paříži. Takto se Teherán vyhne hrozbě sankcí ze strany Rady bezpečnosti OSN. Bez hlasů členský států Evropské unie nemají USA dostatečnou podporu, aby mohly v Radě bezpečnosti prosadit sankce proti Íránu, který obviňují ze snahy vyvinout jaderné zbraně. Írán to vždy popíral.

Pokud by se Írán na zmrazení nedohodl do 25. listopadu, hrozilo mu, že MAAE předá případ Radě bezpečnosti.

Zastavení obohacování uranu je součástí širší dohody mezi Evropskou unií a Íránem. Výměnou za zmrazení programu poskytnou země Evropské unie Íránu pomoc v oblasti energetiky.

Zmrazení je zatím dočasné

Podle Rúháního je však zmrazení jen dočasné. Zůstane v platnosti po dobu jednání s EU o definitivním řešení íránské jaderné otázky. Íránští vyjednávači oznámili, že rozhovory s unií budou pokračovat 15. prosince. Teprve pak se Írán rozhodne, zda mu dohoda vyhovuje a bude-li zmražení trvalé.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Hamíd Rezá Asefí v Teheránu řekl, že nepočítá s dlouhým vyjednáváním, a že tedy ani zmrazení nepotrvá dlouho.

Asefí zdůraznil, že Evropská unie v dohodě uznala právo Íránu na vlastní vývoj a využívání jaderné technologie k mírovým účelům. Hlavní otázkou už není, zda Írán smí tuto technologii vlastnit, ale jak může být využívána, aby nevzbuzovala ve světě obavy.

Podtrhl, že rozhodnutí Teheránu bylo učiněno naprosto dobrovolně v zájmu rozptýlení obav v zahraničí, podle nichž se Írán snaží tajně vyvíjet atomovou zbraň: "Je to politicky motivované rozhodnutí. V dohodách se uvádí, že nejde o žádnou právní povinnost Teheránu, ale jeho dobrovolný závazek." 

Mluvčí německého ministerstva zahraničí uvedla, že ještě nebylo dosaženo konečné dohody.Podle ní sice rozhovory dospěly do "pokročilého stadia", zbývá však stále ještě dořešit některé detaily.

Loňská říjnová dohoda  EU s Iránem skončila po půl roce, když se zjistilo, že Teherán pokračuje ve výrobě a montáži centrifug, které mohou sloužit k výrobě obohaceného uranu.

ČTK, BBC

nahoru

Zahraniční:

Demokraté zveřejnili svou reakci na zprávu republikánů o FBI

-

včera 23:03 aktualizováno Američtí demokraté v sobotu zveřejnili...

Slovenský řidič v průběhu tří dnů dvakrát nafoukal přes tři promile

-

včera 20:16 Pětapadesátiletý Emil z východoslovenského Prešova...

Čína se zlobí kvůli americkým sankcím vůči KLDR. Zastavte ty chybné kroky, vyzvala

-

včera 18:09 Čína v sobotu odsoudila nové americké sankce proti...

V Indii najelo auto do skupiny školáků, devět mrtvých

-

včera 15:57 Při dopravní nehodě ve východoindickém státě Bihár v...

Pašeračka Tereza zůstane ve vazbě, rozhodl opět pákistánský soud

-

včera 14:37 Pákistánský soud v sobotu prodloužil vazbu Češce...

Ve venezuelské zoo krmí vyhladovělá zvířata nejslabšími jedinci

-

včera 11:08 Venezuelská zoo se kvůli katastrofálnímu nedostatku...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby