Zahraniční

Írán zmrazí program obohacování uranu

15.11.2004 10:19 Irán v neděli večer přijal požadavek mezinárodního společenství na zastavení programu obohacování uranu. Íránský hlavní vyjednávač Hasan Rúhání potvrdil, že Írán souhlasí se zmrazením "téměř všech aktivit" souvisejících s obohacováním uranu. Teherán tento krok oznámil Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) dopisem.

Diplomatický zdroj Evropské unie sdělil, že Írán souhlasil se všemi body obsaženými v dohodě, k níž obě strany dospěly o víkendu v Paříži. Takto se Teherán vyhne hrozbě sankcí ze strany Rady bezpečnosti OSN. Bez hlasů členský států Evropské unie nemají USA dostatečnou podporu, aby mohly v Radě bezpečnosti prosadit sankce proti Íránu, který obviňují ze snahy vyvinout jaderné zbraně. Írán to vždy popíral.

Pokud by se Írán na zmrazení nedohodl do 25. listopadu, hrozilo mu, že MAAE předá případ Radě bezpečnosti.

Zastavení obohacování uranu je součástí širší dohody mezi Evropskou unií a Íránem. Výměnou za zmrazení programu poskytnou země Evropské unie Íránu pomoc v oblasti energetiky.

Zmrazení je zatím dočasné

Podle Rúháního je však zmrazení jen dočasné. Zůstane v platnosti po dobu jednání s EU o definitivním řešení íránské jaderné otázky. Íránští vyjednávači oznámili, že rozhovory s unií budou pokračovat 15. prosince. Teprve pak se Írán rozhodne, zda mu dohoda vyhovuje a bude-li zmražení trvalé.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Hamíd Rezá Asefí v Teheránu řekl, že nepočítá s dlouhým vyjednáváním, a že tedy ani zmrazení nepotrvá dlouho.

Asefí zdůraznil, že Evropská unie v dohodě uznala právo Íránu na vlastní vývoj a využívání jaderné technologie k mírovým účelům. Hlavní otázkou už není, zda Írán smí tuto technologii vlastnit, ale jak může být využívána, aby nevzbuzovala ve světě obavy.

Podtrhl, že rozhodnutí Teheránu bylo učiněno naprosto dobrovolně v zájmu rozptýlení obav v zahraničí, podle nichž se Írán snaží tajně vyvíjet atomovou zbraň: "Je to politicky motivované rozhodnutí. V dohodách se uvádí, že nejde o žádnou právní povinnost Teheránu, ale jeho dobrovolný závazek." 

Mluvčí německého ministerstva zahraničí uvedla, že ještě nebylo dosaženo konečné dohody.Podle ní sice rozhovory dospěly do "pokročilého stadia", zbývá však stále ještě dořešit některé detaily.

Loňská říjnová dohoda  EU s Iránem skončila po půl roce, když se zjistilo, že Teherán pokračuje ve výrobě a montáži centrifug, které mohou sloužit k výrobě obohaceného uranu.

ČTK, BBC

nahoru

Zahraniční:

Trump nechal Putina pozvat do Washingtonu

-

dnes 23:05 Americký prezident Donald Trump požádal svého poradce...

USA považují Guccifera 2.0 za důkaz vměšování Moskvy

-

dnes 21:06 Původně se za pseudonymem Guccifer skrýval rumunský...

V Popradu vyhlásili kvůli bleskovým povodním mimořádný stav

-

dnes 20:21 Video: Z důvodu přetrvávajících dešťů a lokálních...

Problém vyřešen, belgická letiště opět přijímají

-

dnes 17:35 aktualizováno Belgie ve čtvrtek vpodvečer na několik...

O zapojení Rusů do otrav novičokem nevíme, vyvrací spekulace britský politik

-

dnes 15:42 Za divokou spekulaci označil ve čtvrtek náměstek...

Putin hodnotí schůzku s Trumpem jako úspěch, který se mocné skupiny snaží popřít

-

dnes 14:36 Helsinský summit s americkým prezidentem Donaldem...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů