Domácí

Zimola ani Rykala do voleb nepůjdou. Špičky ČSSD je z kandidátek škrtly

obrazek

Jiří Zimola (ČSSD)

FOTO: Václav Pancer, ČTK

19.5. 17:50 Bývalý jihočeský hejtman a největší vnitrostranický kritik předsedy soc. dem. a premiéra Bohuslava Sobotky, Jiří Zimola, se do Sněmovny nevrátí. Předsednictvo ČSSD jej v pátek škrtlo z posledního místa kandidátky. Stejně tak nedovolilo kandidovat v Moravskoslezském kraji ani poslanci Adamu Rykalovi. Předsednictvo také zasáhlo do kandidátky v Praze. Zde posunulo z pátého místa na třetí bývalou místopředsedkyni Lenku Teska Arnoštovou a zařadilo poslance Jaroslava Zavadila.

„Po dnešku mohu konstatovat, že předsednictvo projednalo všech 14 kandidátních listin,“ oznámil po jednání předsednictva Sobotka. Ten při zásazích do pražské kandidátky vyslyšel apel ministra zdravotnictví a pražského předsedy ČSSD Miloslava Ludvíka, aby byla Arnoštová na třetím místě, nikoliv na pátém, kam ji zařadil i proti jeho vůli Krajský výkonný výbor.

„Posunuli jsme kandidátku Lenku Tesku Arnoštovou na třetí místo pražské kandidátky, aby paní Arnoštová byla na viditelnějším místě. Zařadili jsme na kandidátku poslance Jaroslava Zavadila, který předtím na kandidátce nebyl,“ řekl Sobotka.

Miloslav Ludvík s Lenkou Teskou Arnoštovou

FOTO: Petr Horník, Právo

Předsednictvo tak zasáhlo proti přání pražských členů, kteří předchozí složení kandidátní listiny schválili dokonce dvakrát a v dopise Sobotku žádali, aby změny nečinil. Na pozici lídra Prahy zůstali i po pátečním jednání špiček ČSSD dva kandidáti: Ludvík a místopředseda strany a pražský náměstek Petr Dolínek. O tom, kdo stranu do voleb povede, rozhodnou v červnu v referendu členové ČSSD.

Kvůli Zimolovi zasedne KVV

Silnou odezvu v Jihočeském kraji může vyvolat také škrtnutí Jiřího Zimoly. Na jeho vyřazení z voleb se přitom předsednictvo shodlo naprostou většinou. „Kvůli jeho problémům, které vedly k tomu, že musel rezignovat na pozici hejtmana. Pro nás bylo nepřijatelné, jestliže v Jihočeském kraji v rámci řízení nemocnic byl vytvořen mechanismus, který umožňoval malé skupince manažerů pobírat sedmimiliónové odměny,“ uvedl Sobotka.

Adam Rykala

FOTO: Poslanecká sněmovna ČR, Novinky

K situaci nyní svolají tamní hejtmanka Ivana Stráská i lídr kandidátky starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka v nejbližších dnech jednání Krajského výkonného výboru. „Zatím se k tomu nebudu vyjadřovat, musí k tomu dát stanovisko Krajský výkonný výbor. Myslím si, že je to špatně, že je to nešťastné. Ale počkáme si, co na to řekne KVV,“ řekl v pátek Právu Mrvka.

Jeho slova potvrdila i Stráská. „Mohu k tomu říci jediné. Zimolu nominoval KVV, musí se tedy sejít a musí se domluvit další postup,“ řekla Právu.

Hrozí rozpad kandidátky

V dopise přitom Sobotku před krokem varovali. „Jednalo by se o vysoce nedemokratický krok, který by v důsledku poškodil celou stranu,“ napsali Sobotkovi. „Rádi bychom vám sdělili, že pokud by došlo na rozhodnutí do kandidátky zasáhnout, museli by někteří z našich členů odstoupit a hrozil by celkový rozpad kandidátky,“ dodávají.

Zimola patřil ve straně k nejtvrdším vnitrostranickým kritikům současného vedení. Byl i jedním z tzv. lánských pučistů, kteří se za podpory prezidenta Miloše Zemana pokusili Sobotku po volbách v roce 2013 svrhnout.

Drama hrozí i v Moravskoslezském kraji

Situace by se mohla vyhrotit i v Moravskoslezském kraji. Z tamní kandidátky předsednictvo ČSSD vyškrtlo hned dva lidi:  poslance Adama Rykalu a předsedkyni ostravské ČSSD Janu Vajdíkovou. Špičky ČSSD si na popud kontrolní komise strany chtějí také posvítit na složení tamní organizace. „Ostravská městská konference projde přeregistrací, aby se upřesnily informace o tamní členské základně,“ informoval Sobotka.

Beze změn předsednictvo schválilo v pátek kandidátky v Ústeckém kraji, Pardubickém kraji a v Jihomoravském kraji. Ty povede poslanec Jaroslav Foldyna, ministr pro lidská práva Jan Chvojka a sám premiér Sobotka.

Karolina Brožová, Právo

nahoru

Domácí:

Na horách napadne až 20 centimetrů sněhu, hrozí sněhové jazyky i náledí

-

dnes 10:55 aktualizováno Meteorologové varovali před tvorbou...

Léky za 5,5 miliardy bez soutěže, některé i desetkrát dražší. NKÚ si posvítil na nemocnice

-

dnes 08:12 Nemocnice Na Homolce, Fakultní nemocnice Ostrava a...

Bývalý disident Hradílek ukončil hladovku proti kandidatuře Zemana

-

včera 22:10 Bývalý disident Tomáš Hradílek ukončil pod tlakem své...

Svobodné nově povede Tomáš Pajonk

-

včera 20:56 Novým předsedou Strany svobodných občanů se stal...

ČSSD si nové vedení zvolí v únoru v Hradci Králové

-

včera 18:52 Video: Mimořádný sjezd ČSSD, na kterém bude po...

Hejtman Vysočiny Běhounek nevyloučil kandidaturu na předsedu ČSSD

-

včera 17:10 aktualizováno V Hradci Králové probíhá zasedání...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby